تكاپوی صنعت گردشگری؛

بازگشایی جمعه بازار صدساله تا برنامه ریزی برای ۳۰ كشور هدف گردشگری

بازگشایی جمعه بازار صدساله تا برنامه ریزی برای ۳۰ كشور هدف گردشگری جوان بین: چرخ گردشگری در تکاپوی چرخیدن است از برنامه ریزی برای 30 کشور جهان بعنوان بازار هدف گردشگری ایران تا بازگشت جمعه بازار یک صد ساله جویبار مازندران به چرخه حیات پس از کمای کرونائی.


کمتر از یک ماه دیگر به مراسم تحلیف ریاست جمهوری مانده است؛ خیلی از کارشناسان و فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری درحال گفت و گو برای انتخاب و معرفی فرد مورد نظرشان برای پست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به رئیس جمهور منتخب هستند؛ در این میان اسامی افراد پیشنهادی هم در رسانه ها انتشار یافته است؛ بطور قطع اگر وزیر پیشنهادی از جایگاه قوی در دولت برخوردار باشد می تواند هیات دولت را به اهمیت، جایگاه و تأثیر گذاری این وزارت خانه در کشور آگاه کند.
واقعیت این است که گردشگری احتیاج به کمک و یا بسته حمایتی دولت ندارد؛ صنعت توریسم خود کمک حال دولت ها برای درآمد و ارز آوری به حساب می آید.
دولت تنها نیاز است چوب لای چرخ صنعت توریسم نگذارد و بگذارد این صنعت به مسیر خودش برود. گردشگری مسیر خودش را بلد است تنها لازم است مسیر مسدود نشده باشد. کارشناسان حوزه گردشگری همینطور می گویند ایران برای جذب توریست باید روی کشورهای همسایه حساب باز کند. در تمام دنیا هم همین اتفاق می افتد. مثلا ۸۰ درصد گردشگران اسپانیا از کشورهای همسایه اش هستند.


۳۰ کشور بازار هدف گردشگری ایران هستند
لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی درباره کشورهای هدف گردشگری ایران و شیوه های بازاریابی و تبلیغات در این مناطق اظهار داشت: بازارهای هدف گردشگری برپایه یازده شاخص اصلی و ۶۰ زیرشاخص تعیین می شوند و هم اکنون ۳۰ کشور جهان در ۴ گروه بعنوان کشورهای بازار هدف گردشگری ایران سطح بندی و اولویت بندی شده اند.
مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار داشت: کشورهای چین، عراق، جمهوری آذربایجان، ترکیه و عمان، بااولویت اول بازار هدف گردشگری ما هستند و بر مبنای شاخصهای ارزیابی کشورهای افغانستان، هندوستان، پاکستان، روسیه و ارمنستان هم در گروه دوم هدف گردشگری قرار دارند؛ همسایگی، هم مرز و نزدیک بودن با ما بسیار مهم می باشد، هندوستان با اینکه هم مرز ما نیست، اما قرابت و اشتراکات فرهنگی تاریخی سبب می شود در اولویت نخست قرار گیرد؛ داشتن بازارهای مشترک و متنوع و یا مانند چین و روسیه داشتن روابط سیاسی و اقتصادی در سطح راهبردی هم از شاخصهای ارزیابی و انتخاب برای بازار هدف است.


کشف آثار تاریخی در راه لوله گذاری گاز در ایلام
بهزاد فریادیان سرپرست هیأت کاوش دیرینه شناسی اظهار داشت: پروژه کاوش، مطالعه و حفاظت از آثار تاریخی در راه لوله گذاری گاز رسانی به روستای سرابکلان در شهرستان سیروان استان ایلام با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد.
وی ضمن اشاره به جزئیات این پروژه کاوش، اظهار داشت: روستای سرابکلان از توابع شهرستان سیروان استان ایلام از دیر باز بر روی شهرتاریخی سیروان قرار گرفته و امروزه با جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ تا ۳۰۰خانوار بر روی این شهرتاریخی ساکن مانده است.
او اضافه کرد: به دنبال پیگیری های اهالی روستا و تصمیمات مقامات استان، سیستم گازرسانی به این روستا در مراحل اجرایی قرار گرفت و در این راستا از محل اعتبارات شرکت گاز استان اعتباری برای کاوش، مطالعه و حفاظت آثار در راه گاز رسانی به روستا به صورت هم زمان (هم حفاری دستی و هم لوله گذاری) در نظر گرفته شد.حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرایی شد
با تلاشهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بعد از حدود ۲۰ سال، سیستم حساب های اقماری گردشگری (TSA) وارد فاز اجرایی شد.
در نشستی که با حضور علی اصغر مونسان، جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران و تعدادی از مدیران دو دستگاه برگزار شد، بررسی نهایی فاز مطالعاتی و فاز پایلوت حساب های اقماری گردشگری بررسی و در مورد فاز اجرایی این سیستم دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه ضمن اشاره به اهمیت صنعت توریسم اظهار داشت: تا پیش از شیوع ویروس کرونا، گردشگری داخلی و خارجی در کشور ما رونق فراوانی داشت و روند رو به رشدی را طی می کرد. این صنعت در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بگونه ای که محرک سایر صنوف است و با رونق حوزه گردشگری شاهد رونق در کسب و کار سایر صنوف هستیم.
مونسان اضافه کرد: یکی از مباحثی که دنیا به سمت آن رفته است استفاده از هوش مصنوعی است، پیشبینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب و کارها و صنایع دستخوش تغییراتی شوند و بعضی از آنها زیان ببینند؛ با این وجود صنعت توریسم تنها صنعتی است که در فرایند هوشمندسازی هم رونق خویش را حفظ می نماید.
جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو پس از یک سال وقفه برگزار می شود
جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو بعد از وقفه ای یک ساله به علت شیوع بیماری کرونا در جهان به میزبانی چین برگزار می گردد و دو اثر «منطقه هورامان» و «راه آهن سراسری» از ایران در آن بررسی خواهد شد.
چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) در شهر فوجوی چین تشکیل می شود و از ۱۶ تا ۳۱ ژوئیه (۲۵ تیر تا ۹ مرداد) به صورت آنلاین ادامه خواهد یافت. این جلسه، تلفیقی از موضوعات سال قبل و سال جاری است که در طول آن خیلی از اماکن و جاذبه های گردشگری جهان بعنوان میراث جهانی معرفی خواهند شد.
طبق برنامه در تاریخ ۱۶ ژوئیه، آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، در افتتاحیه جلسه شرکت خواهد نمود. در این نشست، کمیته میراث جهانی وضعیت حفاظت ۲۲۵ مکان که قبلا در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و الان ۵۳ مورد از این اماکن را که در معرض خطر قرار گرفته اند، بررسی خواهند کرد.
همچنین از ۲۴ ژوئیه، کمیته میراث جهانی آغاز به بررسی اماکنی خواهد نمود که برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو نامزد شده اند. این برنامه با نامزدهایی شروع می شود که از سال قبل در نوبت بررسی بودند. در بین این نامزدها نام منطقه هوارامان و راه آهن سراسری از ایران به چشم می خورد.
تاکید ایران و آلمان برگسترش همکاری در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: همکاریهای خوبی با کشور آلمان داشتیم و کارهای مشترک زیادی در حوزه میراث فرهنگی با این کشور انجام دادیم، آماده هستیم این همکاری ها گسترش و تداوم پیدا کند.
هانس اودو موتسِل سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران با علی اصغر مونسان دیدار و گفتگو کردند.
مونسان در این دیدار اظهار داشت: کشور آلمان در حوزه گردشگری جزو سه کشور اروپایی است که گردشگران آن به ایران سفر می کنند. ایرانیان هم به مردم آلمان علاقه مند هستند.
او اضافه کرد: در همه زمینه ها بخصوص در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آماده همکاری با کشور آلمان هستیم. خوشبختانه ایران و آلمان روابط خوبی داشته اند و دارند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع دستی که یکی از مزیت های بزرگ کشور ما به شمار می آید، آمادگی داریم تا نمایشگاه های مشترک در این خصوص برگزار نماییم. در حوزه گردشگری هم امیدواریم بعد از کرونا به حالت قبل برگردیم تا روابط گردشگری دو کشور گسترش و بار دیگر رونق پیدا کند.
فعالیت جمعه بازار جویبار پس از ۱۵ ماه وقفه آغاز می شود
فعالیت جمعه بازار جویبار که با آغاز شیوع کرونا تعطیل شده بود، از روز جمعه ۱۱ تیر ماه جاری بار دیگر با رعایت پروتکلهای بهداشتی شروع می شود.
بازار جویبار که قدیمی ترین بازار سنتی مازندران به قدمتی بیشتر از یک قرن به حساب می آید، از اولین جمعه ماه اسفند سال ۹۸ و یک هفته بعد از ورود ویروس کرونا در مازندران بسته شد و تعطیلی آن بدون وقفه ادامه یافت.
اگر چه اوایل تیر ماه سال گذشته بعد از فروکش کردن موج نخست همه گیری کرونا یک مرتبه اعلام شده بود که این بازار باردیگر فعال می شود، ولی این برنامه عملا به خاطر شروع موج دوم کرونا در مازندران عملی نشد.
شهردار جویبار با اشاره به اینکه فعالیت جمعه بازار این شهر با آغاز شیوع کرونا تعطیل شده بود، اظهار داشت: تصمیم برای بازگشایی این بازار که نقش مهمی در معیشت مردم منطقه دارد، در شورای تأمین شهرستان و با مشورت شبکه بهداشت و درمان اتخاذ شده است.
همت محمد نژاد افزود: البته فعالیت این بازار با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی و به صورت آزمایشی جمعه هفته جاری از سر گرفته می شود و جمعه هفته آینده هم باز خواهد بود.


پرسه مرگ در سواحل دریای مازندران
اگرچه ستاد هماهنگی طرح سالمسازی دریا در مازندران طی چندین نوبت نسبت به تعطیلی طرح دریا و ممنوعیت شنا در سواحل خزر به طرق مختلف همچون رسانه اخطار داد، اما آمار رسمی غرق شدن ۱۸ نفر طی خرداد ماه از جانب پزشکی قانونی نشانگر بی توجهی به این هشدارها است.
پزشکی قانونی مازندران با انتشار گزارش ماهانه خود اعلام نمود که تمامی ۱۸ نفری که بر اثر غرق شدگی در مازندران جان باختند، مرد بودند و این آمار نسبت به خرداد ماه سال قبل هم هشت نفر بیشتر شده است.
طبق بررسی های پزشکی قانونی ۶۷ درصد از غرق شدگان خرداد ماه سال جاری میهمان و در واقع گردشگران غیر بومی بودند. ۶ نفر از غرق شدگان در سواحل محمود آباد جان و چهار نفر در چالوس جان باختند. آمار قربانیان در سواحل نوشهر، بابلسر و جویبار هر کدام ۲ نفر و در شهرهای نور و تنکابن هم هر کدام یک مورد بوده است.
پزشکی قانونی مازندران اعلام نمود که ۱۲ نفر از غرق شدگان سن ۲۱ تا ۳۰ سال داشتند، سنی که تصور می شود هم شنا کردن بلد باشند و هم با قدرت بدنی که در این سن وجود دارد، از خطر غرق شدن و مرگ نجات یابند، اما بر مبنای اظهارات کارشناسان، شنا کردن در دریا با استخر متفاوت می باشد و در هر سنی، شرایط جسمی و حتی بلد بودن به همه فنون شنا، افراد را به کام مرگ می کشاند.
آرامگاه فردوسی و باغ نادری به روی گردشگران در مشهد گشوده شد
مجموعه های تاریخی آرامگاه فردوسی و باغ نادری بعد از هماهنگی با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تاکید بر رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی پیشگیرانه برای بازدید گردشگران و عموم مردم در مشهد بازگشایی شدند.
امیر ضیاییان مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای بازگشایی مجدد این مجموعه ها، با دانشگاه علوم پزشکی مشهد مکاتبه شده و معاونت بهداشتی دانشگاه به استناد طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های مصوب ستاد ملی کرونا، بازگشایی این دو مجموعه گردشگری را در شرایط فعلی بلامانع دانسته است.
امیر ضیاییان اضافه کرد: برپایه نامه معاونت دانشگاه، بازگشایی این مجموعه ها مانند فهرست مشاغل گروه دو شامل بوستان ها و مراکز تفریحی، منوط به انجام نشدن فعالیت گروهی و جمعی، در شرایط کنونی کرونایی شهرستان مشهد (وضعیت نارنجی) بلامانع است.
وی افزود: در مورد فعالیت قسمت های موزه ای و سربسته این اماکن نیز، بعد از بازدید میدانی و بررسی دقیق شرایط این اماکن از نظر پروتکلهای بهداشتی، اعلام نظر خواهد شد.
آرامگاه فردوسی در باغی مصفا به وسعت ۶.۵ هکتار در ۲۰ کیلومتری شمال غربی مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان، که در سالیان اخیر "بلوار شاهنامه" نامگذاری شده، قرار دارد.
پرداخت ۱۲میلیارد ریال کمک بلاعوض به غرفه داران معبد هندوهای بندرعباس
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: با دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبلغ ۱۲میلیارد ریال کمک بلاعوض برای حمایت و جبران صدمه وارد شده به زنان هنرمند سرپرست خانوار صدمه دیده از آتشسوزی معبد هندوها پرداخت گردید.
محمودیان اظهار داشت: بازارچه صنایع دستی که در ضلع شمالی معبد هندوهای بندرعباس در استان هرمزگان قرار داشت، در سال ۱۳۹۹ در ساعات تعطیلی گرفتار آتشسوزی شد و حدود ۲۱ غرفه از این بازارچه که در اختیار زنان هنرمند سرپرست خانوار برای عرضه تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار داده شده بود، گرفتار صدمه جدی و باعث از بین رفتن خیلی از کالاهای آنها شد، که خوشبختانه این حادثه خسارات جانی نداشت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اضافه کرد: بر مبنای پیگیری ها و بررسی ها که توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان انجام شد، میزان صدمه وارد شده به غرفه های بازارچه صنایع دستی معبد هندوها مبلغ ۱۲ میلیاردریال برآورد شد.

منبع:

1400/04/11
16:34:24
5.0 / 5
328
تگهای خبر: اقتصاد , بهداشت , پزشك , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان