كشف بقایای یك كلیسای قرون وسطایی در سودان

كشف بقایای یك كلیسای قرون وسطایی در سودان باستان شناسان بقایای یک کلیسای جامع متعلق به قرون وسطی را در شمال سودان کشف کردند.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، گروهی از باستان شناسان لهستانی حین عملیات حفاری در شهر تاریخی دُنقُله (Dongola) واقع در شمال سودان، بقایای بزرگترین کلیسای نوبیان در این منطقه را کشف کردند. بگفته باستان شناسان، احتمال می رود این ویرانه ها متعلق به یک کلیسای جامع قرون وسطایی باشد که اسقفان اعظم پادشاهی ماکوریا در آن مستقر بودند؛ مردمان امپراطوری نوبیانی ماکوریا از اواسط قرن ششم میلادی دین مسیحیت را پذیرفتند.
آرتور اوبوسکی که از جانب مرکز دیرینه شناسی مدیترانه ای دانشگاه ورشو در لهستان سرپرستی این عملیات اکتشافی را برای برعهده داشت، می گوید فوریه امسال (بهمن- اسفند ۹۹) فناوری های سنجش ازراه دور تیمش را به بررسی دقیق تر فضای خالی موجود در مرکز ارگ زیرزمینی شهر دنقله مجاب کرد. این باستان شناسان انتظار داشتند در آنجا یک میدان تاریخی پیدا کنند که برای دعا و نیایش دسته جمعی مورد استفاده قرار می گرفته نه یک کلیسا. سابق بر این کلیسایی که بیرون ارگ قرار دارد بعنوان کلیسای جامع دنقله شناخته می شد اما کاوش و حفاری های بیشتر به ظاهر شدن دو دیوار از دیوارهای محراب و گنبد یک مقبره بزرگ منتج شد.
به گفته اوبوسکی، این بنا ویرانه در زمان خود یک کلیسای جامع بوده با طولی به اندازه یک ساختمان سه طبقه، ۲۶ متر عرض و یک محراب ۶ متری.
کلیساها در قرون وسطی ستون جامعه بودند و بطور معمول توسط نخبگان یا اعضای خانواده سلطنتی اداره می شدند. شهر دنقله در سودان تا قرن چهاردهم میلادی کانونی برای دین مسیحیت بود تا اینکه با ورود نیروهایی از مصر و دیگر مناطق، دین اسلام به منطقه مسلط شد.
اوبوسکی و همکارانش امیدوارند با تحقیقات بیشتر بتوانند تاریخ دقیق ساخت این کلیسا را تعیین کنند. عملیات دیرینه شناسی در این منطقه به سبب شیوع ویروس کرونا و دیگر مشکلات موجود یک فصل به حال تعلیق درآمد و مقرر است از پاییز امسال از سر گرفته شود.
باستان شناسان لهستانی از سال ۱۹۶۴ میلادی عملیات کاوش و حفاری در این منطقه را شروع کردند. از سال ۲۰۱۸ که شورای اروپا برای پرده برداری از تاریخ مبهم مسیحیت در دنقله و ردگیری تکامل جوامع آفریقایی قبل از دوران استعمار بودجه ۱ میلیون و نیم یورویی به این گروه تزریق کرد، کاوش ها هم شدت بیشتری گرفتند.1400/04/18
14:28:13
5.0 / 5
372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان