بدلیل کلافگی و خستگی از کرونا بقای خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم

بدلیل کلافگی و خستگی از کرونا بقای خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم یک جامعه شناس با تکیه بر این که برای حفظ سلامتی و مقابله با کرونا به عاملیت فردی نیاز است، اظهار داشت: در کنار نقد تمام اتفاقاتی که در حوزه سلامت رخ داده و آسیبهای بسیار جدی آن و در کنار پذیرش خستگی افراد و نیازهای موجه آنها، اما به نظر می آید توجه مردم به دایره وسیع تری از نیازها می تواند امنیت بیشتری برای آنها به همراه داشته باشد تا بتوانند بقای خود و عزیزانشان را در نظر بگیرند.


سمیه فریدونی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طی حدود یک سال و نیم گذشته مردم با شرایط سختی در کسب و کار، اقتصاد و مسائل اجتماعی و آموزش و... رو به رو بودند بنابراین خستگی مردم در نتیجه این شرایط دشوار و پیچیده موجه است اظهار داشت: زمانی که مردم به شدت خسته هستند ناکارآمدی سیستم حوزه سلامت از این منظر که در شرایطی که این امکان وجود داشت که با پوشش واکسیناسیون گسترده همزمان با کشورهای دیگر، اتفاقات بهتری رخ دهد، اما این اتفاق نیفتاده و به غیر از آن، بیشترین بار پیشگیری از این بیماری هم بر شانه مردم با رعایت پروتکل ها قرار داده می شود، این مورد بر این خستگی اضافه می کند، بخصوص در شرایطی که مسیرهای ورود واکسن، انتقال پول برای دریافت واکسن، خرید تجهیزات ساخت واکسن و دارو همگی به علل سیاسی و تحریم ها مبتلا به اختلال می شود و برای مردم چنین ترجمه می شود که در کشور ما حتی حوزه های سلامت هم با سیاست گره می خورد.
وی افزود: این مورد می تواند ناامیدی و کلافگی بیشتری را هم به همراه داشته باشد؛ ناامیدی که سبب می شود پایبندی مردم به رعایت پروتکلهای بهداشتی کمتر شود چونکه چشم انداز قابل اعتمادی برای عبور از این ماجرا برای آنها تصویر نشده است.
فریدونی اضافه کرد: تصمیم گیری ها و نگرش های سیاسی، رویکردها و در نهایت فضایی که در حوزه سیاست اتخاذ می شود (چه در درون کشور و چه در بیرون از کشور) علاوه بر این که به مبحث سلامت وارد شده به لحظه لحظه زندگی افراد هم وارد شده و این پس از مدتی کلافه کننده می شود.
این جامعه شناس خاطرنشان کرد: اگر در ابتدا این کلافگی و نیاز مردم را به وضوح بپذیریم، سپس می توانیم فکر نماییم که چگونه میتوان با مردم برای جلب همکاری گفتگو کرد؟ آیا واقعا همه اتفاقی که رخ می دهد به رعایت پروتکل ها گره می خورد؟ همه ما می دانیم که پاسخ آن مثبت نیست و مولفه های مختلفی در بروز و ادامه این شرایط موثر هستند، در نتیجه باید روحیه افراد را به خاطر خستگی و کلافگی بپذیریم.
این جامعه شناس اظهار نمود: اما در این شرایط شاید بتوان از این منظر با مردم گفت و گو کرد در موقعیتی که نگاههای حاکم بر فضای سلامت نگاههای پاسخگویی نبوده و نتوانسته شیوع بیماری را کنترل کند و پیک های مختلف، آمارهای زیادی از مرگ عزیزانمان را نشان می دهد، باآنکه تمام نقدی که به سیاست ها و افراد در این عرصه داریم، می تواند پذیرفته باشد اما آیا این نقد برای حفظ سلامت خود و عزیزانمان کفایت می کند؟.
این جامعه شناس در ادامه این پرسش را بیان کرد که آیا این نگاه که بگوییم حال که واکسیناسیون اجرا نشده، نرخ مرگ و میر بالا رفته و... و به همه این علل خستگی را موجه بدانیم و به نیازهای دیگری چون تفریح و ارتباط دقت کنیم، می تواند ضامن بقای ما و عزیزان و فرزندانمان باشد؟.
فریدونی با تکیه بر این که برای حفظ سلامتی و همبستگی اجتماعی در مبارزه با چنین شرایط دشواری به عاملیت فردی نیاز است، اظهار داشت: البته این عاملیت فردی به آموزش نیاز دارد و نمی توان در زمان کوتاهی از مردم بخواهیم عاملیت فردی داشته باشند. در کشورهای پیشرفته عاملیت فردی مفهومی است که در لابه لای کتاب های درسی به دانش آموزان آموزش داده می شود و آنها را در مقابل اجتماع پاسخگو می کند که این اتفاق در کشور ما رخ نداده و امروزه صدمه نبود عاملیت فردی را بیشتر از همیشه متوجه می شویم.
وی اظهار نمود: در نهایت در کنار نقد تمام اتفاقاتی که در حوزه سلامت رخ داده که صدمه های بسیار جدی داشته و در کنار پذیرش خستگی افراد و نیازهای موجه آنها، در این شرایط مردم باید دایره وسیع تری از نیازها را ببینند؛ بقای خود و عزیزانشان را در نظر بگیرند، همینطور بقای خود و عزیزانشان را برون سپاری نکرده و رعایت پروتکلهای بهداشتی را بیشتر از همیشه جدی بگیرند.1400/05/31
12:42:15
5.0 / 5
240
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان