ادامه سفرهای استانی و عزم دولت سیزدهم برای رفع مشکلات و کمبودها

ادامه سفرهای استانی و عزم دولت سیزدهم برای رفع مشکلات و کمبودها به گزارش جوان بین لزوم احیای امید و اعتماد مردم، اجرای وعده ها و یکی شدن حرف و عمل مسؤلان، بخشی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهوری و هیات دولت سیزدهم بود که برای تحقق این امور دولتمردان عزم خویش را جزم کرده اند تا گام های استوار و محکمی برای رفع مشکلات بردارند.


رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهوری و هیات دولت سیزدهم با اشاره به اینکه اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت می باشد که متاسفانه تا حدی لطمه دیده است، راه ترمیم آنرا «یکی شدن حرف و عمل مسئولان» دانستند.
ایشان تاکید نمودند که مسئولان از پشت میزنشینی پرهیز کرده و به میان مردم بروند که همین مسئله موجب می شود مسئولان رو در رو در جریان مشکلات و دغدغه های مردم قرار گرفته و در پی حل این مشکلات بربیایند.
فعالان سیاسی نیز معتقدند که دولت سیزدهم به جهت اینکه بتواند اعتماد از دست رفته مردم را بازآفرینی کند، لازم است که عمل گرایی را مورد نظر قرار بدهد.
رییس جمهوری که پنجم شهریور به استان خوزستان و یازدهم شهریور ماه به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد، نوزدهم شهریور سومین سفر استانی را به خراسان جنوبی اختصاص داد تا از نزدیک با مردم دیدار و مشکلات منطقه را بررسی کند و توجه به مساله تامین آب، استفاده از نیروهای کارآمد، اقتصاد معدن، تکمیل زیرساخت های راه و ریلی، فعال شدن بازارچه های مرزی و اقتصاد گردشگری از با اهمیت ترین محورهایی بود که بعنوان اولویت های توسعه استان بر آنها اصرار کرد.
تعدادی از اعضای هیات دولت و وزیران همچون وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس دفتر رییس جمهور و معاون اجرائی رییس جمهور، آیت الله رئیسی را در مسافرت روز گذشته ( ۱۹ شهریورماه ) به استان خراسان جنوبی همراهی کردند.
وی هدف خودرا از سفرهای استانی بررسی مشکلات و محرومیت ها بدون تشریفات معمول عنوان نمود تا در این فرصت تصمیم گیری برای رفع مسائل با مشارکت مردم و مدیران صورت گیرد.
رییس جمهوری در بدو ورود به شهرستان طبس اظهار داشت: مساله آب مشکل خیلی از استانهای کشور است و این مساله را در دولت بصورت ویژه دنبال می نماییم.
آیت الله سید ابراهیم رییسی اضافه کرد: در این ارتباط با راهکارهای کوتاه مدت و طولانی مدت همچون انتقال آب از دریای عمان، اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم تا مشکل دسترسی مردم به منابع آبی برطرف شود.
وی همین طور از معدن زغال سنگ طبس بصورت هوایی بازدید و برای شنیدن مشکلات معادن و معدنکاران این شهرستان در جمع کارگران معدن پروده طبس حاضر و با آنها به گفت و گو پرداخت.
رییس جمهوری در پاسخ به مطالبات کارگران معدن زغالسنگ طبس اشاره کرد: نظام پیمانکاری باید کاملا متحول و به هیچ عنوان نباید حقوق کارگران ضایع شود.
آیت الله رئیسی گفت: کارگران نباید نگران بیمه، دستمزد و سختی کار خود باشند و این از موضوعات مهمست.
وی اضافه کرد: از همین الان به مدت ۲۰ روز حداکثر به پیمانکاران وقت می دهم که وضعیت زندگی کارگران را در اینجا متحول کنند و اگر این اقدام را در طول این مدت انجام ندهند، اقدام لازم را انجام می دهم.
رییس جمهوری همین طور در مسافرت به استان خراسان جنوبی با اعلان اینکه مرز یک فرصت است، بر فعال شدن بازارچه های مرزی در استانها همچون خراسان جنوبی اصرار کرد.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: مرز تهدید نیست بلکه فرصت است و یکی از فرصت های مرز، بهره برداری اقتصادی و مبادلات مرزی ساکنان در جمهوری اسلامی ایران با کشور همسایه است.
وی اظهار داشت: هدف و تصمیم ما در این دوره، کار و فعالیت و تلاش است تا شرایط به نفع مردم و سفره آنان تغییر کند.
رییس جمهوری اظهار داشت: با وجود همه مشکلات پیش رو آینده را بسیار روشن و امیدوارکننده می بینم و بعنوان کسی که از شرایط اطلاع دارم می گویم با کمک مردم، نخبگان و با مشارکت همگان به لطف خدا شرایط را درحال تغییر می بینیم و حتما نصرت الهی همراه خواهد بود.
۱۱ درصد ذخایر معدنی کشور در خراسان جنوبی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه سفر رئیس جمهوری به خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی وضعیت بسیار مناسبی دارد و ۱۱ درصد ذخایر قطعی معدنی کشور در این استان است.
سید رضا فاطمی امین گفت: معدن پروده طبس بزرگترین معدن کشور در زمینه زغالسنگ است که ۷۵ درصد ذخایر کشور را به خود مختص کرده است.
وی اضافه کرد: با توجه به این که مباحث اقتصادی و اشتغال در اولویت کار دولت سیزدهم است، رئیس جمهوری امروز در سومین سفر استانی پس از دیدار مردمی در شهرستان طبس از معدن زغالسنگ پروده بازدید کردند و صحبت های کارگران را شنیدند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اولتیماتوم امروز رییس جمهوری به پیمانکاران معدن پروده طبس اظهار داشت: متاسفانه مشکلاتی در زمینه معیشتی و اقامتی کارگران وجود داشت که رئیس جمهوری در بازدید از معدن زغالسنگ بعد از شنیدن مشکلات کارگران، برای رفع آنها دستورات ویژه ای صادر کردند.
وی افزود: در این معادن ذخایر بسیار خوبی وجود دارد که بخش عمده ای از نیاز کشور را می تواند تامین کند و طرح های توسعه ای در آنجا پیش بینی شده که باید تسریع نماییم و می تواند اشتغال را در کشور خصوصاً این منطقه ارتقا دهد و هم قسمتی از نیاز زغالسنگ را پوشش دهد.
با ساخت یک میلیون مسکن دغدغه مردم در این رابطه رفع می شود
وزیر راه و شهرسازی از دیگر وزرای همراه رئیس جمهوری در مسافرت به خراسان جنوبی بود که در حاشیه دیدار آیت الله رییسی با مردم طبس در پاسخ به ذغدغه و درخواست آنان برای ساخت و تامین مسکن اظهار داشت: با ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور، مردم دغدغه ای درباب تامین مسکن خود نداشته باشند.
رستم قاسمی گفت: تمام افراد که مسکن اولی هستند و بند جیم آنان قرمز نشده، نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: در شهر طبس ۲ قطعه جدید برای الحاق به شهر تعیین شده و به دنبال الحاق قطعات دیگری هم هستیم.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: برخی مردم اذعان دارند که برخی شرکتها در وسط شهر طبس زمینهای خوبی را گرفتند ما این مساله را پیگیری می نماییم و علت را بررسی خواهیم کرد.
قاسمی گفت: در زمینه مسکن برنامه ما این است که سالی یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود و تلاش ما این است که مصالح همچون سیمان و میلگرد بوسیله دلالی نباشد و بوسیله خرید مستقیم از کارخانه باشد تا واحدها با کمترین قیمت به دست مردم برسد.
وی اظهار داشت: ساخت برخی واحدها را خود مردم و برخی را بنیاد مسکن بر عهده می گیرد تا کارها به سرعت جلو برود.
تغییر استانداران به تدریج انجام می شود
وزیر کشور نیز از دیگر اعضای هیات دولت بود که هفته گذشته و تنها بعد از چهار روز از انتخاب استاندار خوزستان به اهواز سفر کرد تا ضمن معرفی استاندار جدید از نزدیک مسایل و مشکلات استان را بررسی کند.
احمد وحیدی اظهار داشت: بررسی مسایل و مشکلات استان خوزستان که روی میز استاندار قرار دارد در دستور کار این وزارتخانه است.
وی اظهار داشت: خوزستان قلب تپنده کشور است و رفع مشکلات آن برای ما ضروری می باشد.
وزیر کشور اظهار داشت: تغییر استانداران کشور توسط این وزارتخانه در دستور کار قرار دارد و به تدریج استانداران جدید تعیین می شوند.
وحیدی اضافه کرد: درحال بررسی و مطالعه بر روی استانداران جدید هستیم و بنا به ضرورت و به تدریج آنها را انتخاب خواهیم کرد.لایحه احیای جهاد سازندگی به زودی به دولت تقدیم می شود
وزیر جهاد کشاورزی نیز در ادامه سفر دولتمردان به استانها هفته گذشته میهمان کاشانی ها بود و در بازدید از باغ ۴۰۰ هکتاری گل محمدی در برزک کاشان اظهار داشت: این وزارتخانه به زودی لایحه ای برای احیای جهاد سازندگی در امتداد توسعه پایدار روستایی و پشتیبانی از تولید در این مناطق به دولت تقدیم می کند.
سیدجواد ساداتی نژاد اضافه کرد: باتوجه به دستور رئیس جمهوری در خصوص احیای جهاد سازندگی و مدیریت یکپارچه در روستاهای کشور به زودی در وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی بمنظور تحقق این مهم با مدیریت مناسب برای پشتیبانی از تولید روستاها با تقدیم لایحه ای به دولت پیشنهاد و اجرائی شدن آن مورد توجه قرار می گیرد.
وی افزود: یکی از پیشنهادها این است که برای شروع با ایجاد یک معاونت با این عنوان در وزارت جهاد کشاورزی بتواند فعالیت خودرا شروع کند تا ایجاد ساز و کار قانونی آن در قالب سازمانی که چندین دوره در مجلس شورای اسلامی با ارائه طرح هایی در این خصوص و عنوان های مختلف بوده است بتواند یک ساماندهی مناسبی را در این عرصه عملیاتی کند.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که روستاها کانون های تولید کشاورزی در کشور و نیازمند حمایت جدی هستند، اشاره کرد: در صورتیکه روستاها بعنوان کانون تولید کشاورزی حمایت نشوند مهاجرت از این مناطق رشد پیدا می کند.
وزیر جهاد کشاورزی همین طور در نشست مشترک با رئیس و معاونان موسسه رازی در استان البرز با تاکید بر این که رازی یکی از ظرفیت های بسیار بزرگ در امتداد اقتدار غذایی ایران در جنوب غرب آسیا است اظهار داشت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یکی از بازوان بسیار قدرتمند جهاد کشاورزی است و حوزه واکسن در این اقتدار نقش بسیار مهمی ایفا می کند.
ساداتی نژاد اضافه کرد: تشخیص بموقع و انجام وظیفه و رسالت رازی در کنار تیم خوب که منجر به تولید واکسن رازی کووپارس شد، نشان دهنده ظرفیت علمی، رشد و بالندگی بی نظیر در کشور است.
وی با اعلان اینکه در زمینه تامین مالی و بروکراسی ضعف هایی وجود داشت که سبب تاخیر در تولید واکسن رازی کووپارس شد، گفت: باید با برنامه ریزی مناسب برای آینده از چنین موارد دست و پاگیری جلوگیری نماییم.
تاکید وزیر ارشاد بر استفاده از ظرفیت حوزه علمیه در ارتقای سطح فرهنگی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز هفته گذشته در مسافرت یک روزه خود به قم ضمن دیدار با چند تَن از مراجع تقلید و همین طور سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری، مدیرحوزه ها، رییس جامعه مدرسین و رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام (ره)، بر ضرورت استفاده از ظرفیت های پربار حوزه ها در ارتقای سطح فرهنگی کشور اصرار کرد.
محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار با تاکید براهتمام دولت جدید دراستفاده بیش از قبل از ظرفیت جوانان مومن و انقلابی درجبهه جنگ نرم گفت: درحوزه های مختلف با رویش های انقلابی جوانان روبه رو بوده ایم و دولت مردمی فعلی باید بتواند این ظرفیت ها را به کار بگیرد.
وی همین طور حوزه فرهنگ دینی را غنی توصیف کرد و اظهار داشت: باید زمینه های شکوفایی فرهنگ غنی دینی را با حضور جوانان انقلابی و رویش های شکل گرفته فراهم نماییم.
اسماعیلی درادامه احیای ارزش های انقلابی، اسلامی، هنر و فرهنگ دینی را درکاولویت کارهای وزارتخانه متبوع خود عنوان نمود و تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها وزارتخانه ای است که پسوند اسلامی دارد اما با این وجود دربرخی سال ها گرفتار عقب ماندگی هایی شده است.
این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان داشت: تعمیق ارتباط با علما، حوزه های علمیه و استفاده از توان روحانیت درشوراهای فرهنگ عمومی دراین دولت تقویت خواهد شد.
وی اظهار داشت: دولت سیزدهم درتلاش است تا توقع ها و مطالبه های بر زمین مانده مردم درطول دهه های گذشته را برآورده، و درمسیر اعتماد و رضایت عمومی حرکت نماید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: دردولت سیزدهم توقع بیشتر از سایر دولت ها است و باید تلاش نماییم به سمت ایجاد بستر همکاریهای نزدیک بین حوزه علمیه و دولت حرکت نماییم.
اسماعیلی تصریح کرد: تلاش می نماییم، دوران کوتاه مسئولیت را به درستی پشت سرگذاشته و فرهنگ غنی و نجات بخش اسلامی را غنا ببخشیم.
ایران در رشته باغبانی در جایگاه هفدهم جهان قرار دارد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی بصورت مجازی در مراسم گشایش دوازدهمین کنگره ملی باغبانی ایران به میزبانی دانشگاه رفسنجان استان کرمان رتبه جهانی ایران در رشته باغبانی را هفده و تحسین برانگیز خواند و اظهار داشت: مستندات و مقالات دانشمندان ایرانی در این حوزه در سطح جهانی جایگاه بالایی دارد.
دکتر محمدعلی زلفی گل با اشاره به مبحث مهم علم سنجی به ویژه در بخش باغبانی و با رویکرد کیفیت محور اظهارداشت: در وزارتخانه در صدد افزایش کیفیت در فعالیت ها و کیفیت بخشی به آموزش و پژوهش هستیم.
وی اضافه کرد: واقعیت این است که ما نمی توانیم از دانش علم سنجی گذر نماییم و آنرا نادیده بگیریم؛ این علم سنجی پایه و نمای مستندات علمی است و در حقیقت علم سنجی به ما کمک می نماید از کارهای موازی و تکراری جلوگیری نماییم و راندمان سیستم علمی را افزایش دهیم.
زلفی گل اشاره کرد: مقالات انتشار یافته از دانشمندان ایرانی در مجلات بین المللی نشان میدهد دانشمندان حوزه باغبانی توزیع مستندات علمی قابل قبول و قابل تحسینی داشتند؛ نتیجه زحمات این دانشمندان در سطح فراملی بهادار و تحسین برانگیز است.افتتاح چند واحد آموزشی با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش
سفر یک روزه سرپرست وزارت آموزش و پرورش به گلستان نیز برای افتتاح چند مدرسه در آق قلا و گمیشان و اعلام نحوه و زمان بازگشایی مدارس در سال تحصیلی پیش رو، نشانه عزم جدی دولتمردان برای رفع کمبودها به ویژه در مناطق محروم و برنامه ریزی برای شروع باردیگر آموزش حضوری با وجود شیوع ویروس کرونا بود.
علیرضا کاظمی در این سفر، چند مدرسه خیرساز گلستان را افتتاح نمود تا با بهره برداری از آنها، فاصله امکاناتی این استان با میانگین کشوری کم شده و گام بلندی برای تحقق عدالت آموزشی در گلستان برداشته شود.
وی ابتدا مدرسه ۶ کلاسه شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران در روستای چارقلی شهرستان گمیشان، سپس مدرسه ۱۰ کلاسه امام رضا (ع) شهرستان آق قلا و در نهایت هم مجتمع آموزشی ۳۰ کلاسه حیات طیبه سردار حاج قاسم سلیمانی گرگان را افتتاح نمود.
کاظمی گفت: این وزارت خانه با تمام امکانات و توان آماده شروع سال تحصیلی و گره زدن پیوند دانش آموزان و معلمان در فضای شاد آموزشی است.
به گفته وی بازگشایی تدریجی و آرام آرام مدارس با هدف جلوگیری از به خطر افتادن دانش آموزان و کیفیت آموزشی است.
کاظمی اظهار داشت: ۲ هزار و ۱۵۰ فضای آموزشی و ۱۰ هزار کلاس درس تا اول ماه مهر آماده بهره برداری خواهد شد و هشت هزار سرویس بهداشتی مدارس بازسازی شده و مدارس نیز تجهیز شدند.
وی اظهارداشت: این تجهیز به مفهوم داشتن آمادگی کامل برای شروع سال تحصیلی جدید از شروع ماه مهر است که هر چند کمی پس از اول مهر باتوجه به برخی الزامات کلاس ها با تاخیر چند روزه شروع نماییم اما به قطع یقین، شروع سال تحصیلی روز اول مهر است.
وی افزود: از آنجا که در بازگشایی مدارس سلامت دانش آموزان اولویت نخست ماست اما احتمال زمینه های بازگشایی مدارس مدتی پس از شروع سال تحصیلی دور از انتظار نخواهد بود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه سال تحصیلی جدید باشکوه و پوشش حداکثری و تقدم بر سلامت جسمی و روحی دانش آموزان و معلمان شروع خواهد شد، اظهار داشت: زمان حضور دانش آموزان در مدارس آرام آرام مشخص می شود.تعداد پایگاه های واکسیناسیون در کشور به ۲ برابر بالا رفته است
دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز هفته گذشته جهت بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در زنجان به این استان سفر کرد و ضمن شرکت در جلسه هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان، از چند مرکز واکسیناسیون زنجان نیز بازدید کرد.
کلنگ زنی مرکز جامع سلولهای بنیادی و بازساختی دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان سلطانیه، بازدید از بیمارستان ولی عصر(عج) بعنوان یکی از بیمارستان های مرجع بیماران کرونائی شهر زنجان و طرح توسعه ۴۴۰ تختخوابی مجاور این مرکز درمانی از دیگر برنامه های وزیر بهداشت در زنجان بود.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: با ورود محموله های جدید واکسن کرونا رکورد واکسیناسیون در کشور شکسته شده و دستور تزریق واکسن به افراد بالای ۱۸ سال در مناطق روستایی صادر گردیده است.
دکتر عین اللهی اضافه کرد: با اقدامات انجام شده در زمینه بهداشت و درمان به ویژه مقابله با کرونا شاهد گره گشایی های شایان توجهی در این بخش هستیم.
وی اشاره کرد: در مدت کمی که از شروع فعالیت دولت سیزدهم می گذرد مقادیر زیادی واکسن کرونا وارد کشور، توزیع و به جامعه هدف تزریق شده است.
عین اللهی با اعلان اینکه روند ورود واکسن به کشور شتاب گرفته است یادآورشد: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده شمار پایگاههای واکسیناسیون نیز در کشور تا ۲ برابر افزایش خواهد یافت.
رویکرد دولت سیزدهم پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد است
وزیر ورزش و جوانان در حاشیه عیادت از الناز باقری یکی از خیرین البرزی عنوان نمود که پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد (سمن ها) و ساماندهی آنها یکی از رویکرد های جدی این وزارتخانه در دوره ی جدید است.
سید حمید سجادی با اشاره به وجود سه هزار و ۷۰۰ سازمان مردم نهاد در کشور اضافه کرد: بخش مهمی از کارهای وزارت ورزش و جوانان در زمینه جوانان به عهده این سازمانهای مردم نهاد بوده که به همین دلیل ماموریت هایی برای این حوزه تعریف شده است.
وی افزود: وزارت ورزش و جوانان در صورتیکه در زمینه سازمانهای مردم نهاد نیاز به ساماندهی، برنامه ریزی، پیگیری و یا فرهنگ سازی باشد پای کار بوده و هست.
سجادی افزود: پشتیبانی از این سازمان ها قسمتی از تکالیف ما در وزارت ورزش و جوانان هست و این مهم ما را به این واداشت که امروز در استان البرز حضور یافته و از یکی از این سمن ها که بر اساس گزارش ها در البرز و هفت استان کشور فعال است بازدید و از نیکوکار البرزی فعال در این سمن که در بستر بیماری قرار دارد نیز عیادت نماییم.واحدهای تولیدی راکد برمبنای اولویت بندی به چرخه تولید باز می گردند
دولت سیزدهم یکی از برنامه ها و اولویت های کاری خودرا شفاف سازی و پایش کارخانه ‏ ها و واحدهای تولیدی راکد یا تعطیل کشور اعلام نموده و اینک با دستور رییس جمهوری تلاش بر این است تا ظرفیت بلا استفاده حدود ۴۰ درصدی بخش تولید و صنعت احیا شود.
در همین حال معاون صنایع کوچک وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن سفر به استان مرکزی اظهار داشت: راه اندازی واحدهای تولیدی راکد برنامه اولویت دار این وزارتخانه است و برای بازگشت این ظرفیت ها به چرخه کارسازی و تولید تمام ظرفیت های موجود به کار گرفته می شود.
علی رسولیان در دیدار با صنعتگران شهرستان شازند، اضافه کرد: واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل کشور شناسایی و دلیلهای رکود این واحدها نیز کارشناسی و تدوین شده است و برمبنای اولویت بندی به چرخه تولید بازمی گردند.

وی افزود: تامین زیرساخت ها در زمینه صنعت بسیار گران است اما این مهم کانون بهبودی اقتصاد و رونق سایر بخش ها است و تمام ظرفیت ها برای توسعه صنعتی کشور باید فعال شود.
معاون صنایع کوچک وزیر صمت با اعلان اینکه تامیت کمبود ارز کشور در سالهای قبل را حوزه صنعت به دوش کشیده است، گفت: تنها راه توسعه کشور توجه به تولید و پشتیبانی از واحدهای کسب وکار در عرصه صنعت است که با جدیت در وزارت صمت دنبال می شود.
ایجاد تصفیه خانه، درخواست تسهیلات برای اشتغال، پیشنهاد معافیت مالیاتی، رسیدگی به امور بورسی، حل مشکلات آب و برق و توسعه فعالیت همچون مشکلات و مسائلی بود که صنعتگران شهرستان شازند با معاونت صنایع کوچک وزارت صمت درمیان گذاشتند.


منبع:

1400/06/20
12:10:08
5.0 / 5
94
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان