ساعات کودکی برای بزرگترها با کمک به رشد بصیرت کودکان

ساعات کودکی برای بزرگترها با کمک به رشد بصیرت کودکان به گزارش جوان بین همزمان با هفته ملی کودک و روز جهانی کودک، با استتقبال گسترده از ساعات کودکی، بزرگترها این هفته را همراه و همگام با کودکان جشن گرفته و مربیان با تسهیل یادگیری به منظور کمک رساندن به جریان رشد فکری کودکان از راه تفکر بر جان پروری و فکرپروری در برای کمک به رشد بصیرت آنها تاکید نمودند.


به گزارش یکشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، نشست «اندیشه پروری (عقلانیت) و جان پروری (معنویت) در تربیت عقلانی بصیرت گرا» با تکیه بر نقش مربیان بر تسهیل یادگیری و کمک رساندن به جریان رشد فکری کودکان با سخنرانی علیرضا رحیمی برگزار شد.
رحیمی در ابتدای این نشست که به صورت مجازی برگزار شد اظهار داشت: نظریه های تربیتی ارائه دهنده تعابیر متعدد و حتی ضد و نقیض اند که ملاک های نافع بودن را مشخص می کنند. در تعریف نظریه تربیتی معنا، هدف و روش دسترسی نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی در تعریف نظریه تربیتی عقلانی بصیرت گرا، اظهار داشت: هدایت رشد ابعاد شخصیت آدمی از راه پرورش تعقل که دامنه عملکرد آن در حوزه ادراک ها تا عمل گسترده است و حاصل آن ایجاد، حفظ و توسعه بصیرت است که از راه روش نظری توام با پرورش عملی امکان پذیر شود، تعریفی کلی از این نظریه است. اما بصیرت چه از مسیر نظری حاصل شود، چه از راه عملی درواقع آگاهی رسانی به مفهوم ایجاد معرفت است. این معرفت در فرد، توانایی تشخیص و تمیز را بوجود می آورد و این معرفت بایستی معیاری برای قضاوت و داوری و انتخاب را در اختیار انسان قرار دهد. بگونه ای که او بتواند دست به گزینش و اتخاذ موضع بزند.

هدف از نظریه تربیتی
رحیمی درباره هدف نظریه تربیتی افزود: معرفت حاصل در این نظریه باید منجر به تمیز داوران حق از باطل و درست از نادرست به تبع باوری که در فرد بوجود آمده است شود.
این مولف کتاب های درسی در ادامه سخنانش به آرمان های اساسی تربیت بصیرت گرا اشاره داشت و به دو خصوصیت «آگاهی و تشخیص برای فهم زندگی» و «تمیز و داوری برای نقد زندگی» پرداخت. وی عنوان نمود که این دو خصوصیت با شناخت صحیح از فکرپروری و جان پروری ایجاد می شود.
وی بزرگ ترین نیاز تربیتی را پرورش تفکر دانست که مقوّم قوه عقلانی ماست: آن چه که ما به دنبالش هستیم این است که کودکان به توانایی درس آموزی فعال از محیط پیرامون برسند. باید با تعمل و تفکر تلاش نماییم که آن چه برای ما نافع است به دست بیاوریم.

تاکید بر درس آموزش فعال
این کارشناس به مبحث درس آموزی فعال اشاره داشت: در این امر، عبرت گیری مهم ترین کار انسان آگاه، آزاد و دارای اراده است. وی باید بداند در مرحله فهم زندگی چه باید بکند و در مرحله قضاوت صحیح چه کاری باید انجام دهد. در این امر اگر جهت دهی او به سمت پرورش تفکر باشد مقصود حاصل می شود.
او به مرحله فهم زندگی این طور پرداخت: در مرحله فهم زندگی از یک سو توجه به مظاهر پیرامون و تامل در آن مهم می باشد و شناخت زمانه و حقیقت ها و بدی ها و نادرستی ها و زیبایی ها دارای اهمیت است. در این مرحله فهم حقیقت و زیبایی اهمیت دارد.
مرحله تمیز و داوری و تصمیم گیری دیگر نکاتی بود که سخنران نشست «اندیشه پروری (عقلانیت) و جان پروری (معنویت) در تربیت عقلانی بصیرت گرا» به آن پرداخت و اظهار داشت: در مرحله تمیز و داوری قضاوت صحیح برپایه تشخیص انسان صورت می گیرد. در این جا فهم مبنای ماست. اما در مرحله تصمیم گیری به این مهم اشاره می شود که فهم زندگی و قضاوت صحیح به تنهایی کافی نیست.

کمک به رشد بصیرت با فکر و جان پروری
علیرضا رحیمی با بیان این مطلب که کار مربی تسهیل یادگیری به منظور کمک رساندن به جریان رشد فکری کودکان از راه تفکر است افزود: جان پروری و فکرپروری به رشد بصیرت کمک می نماید و ما برای فهم صحیح، نقد صحیح و تصمیم گیری صحیح دو راه عملی بزرگ داریم. نخست جست وجو (کندوکاو) و دیگری گفتگو (کنکاش).
ایشان در ادامه این مبحث اظهار داشت: آن چه بچه یاد می گیرد باید خواست خود او باشد. این که ما ظرفیت ذهن کودک را پر نماییم نه برای او مفید می باشد و بعدها پیگیر آن خواهد بود. ازاین رو بایستی در او روح جست وجوگری و ایجاد سوال را پرورش داد. تا مادامی که سوال، ابزار یادگیری نباشد و راهی برای بازخواست دانش اموز تلقی شود ما موفق نبوده ایم. باید دانست که یادگیری حق است، نه وظیفه!
فرصت غافلگیری، ایجاد شگفتی و روشنگری همچون مواردی بود که این کارشناس در بحث یادگیری ضروری خواند: ما باید یادگیری را به سمتی سوق دهیم که با کاوش و تلاش فردی به سوال، پاسخ دهیم. در این بازه می توانیم ادعا نماییم که ما معلم بصیرت گرا هستیم.

تاکید بر دانستنی های فراوانی برای گفتگوی مربیان و الدین با کودکان
این تربیت پژوه در مبحث گفتگو هم به ذکر نکاتی پرداخت: گفتگو یعنی رابطه فکری یک فهمنده با فهمنده ای دیگر. در این رابطه، تعامل و گفتگو و در حوزه تربیت معنوی و فکر پروری سخنانی وجود دارد. این نکات یادگیری را معنادار می کند. اما معنا باید کشف شود. مربیان و والدین و معلمان برای پرورش کودک در این حوزه ها باید دانستنی های فراوانی داشته باشند. آن چه آنان نیاز دارند توانایی گفتگو کردن و توانایی پرورش روح جستجوگر است.
برپایه اعلام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، همزمان با هفته ملی کودک سه نشست تخصصی دیگر با مبحث های «برنامه ریزی برای امنیت و سلامت کودکان در فضای مجازی»، «کتاب های داستان با تکیه بر مخاطب شناسی» و «اصول تربیت رسانه ای برای نسل هزاره سوم» در ایام دوشنبه ۱۹ مهر، سه شنبه ۲۰ مهر و پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به صورت مجازی برگزار می شود. علاقه مندان می توانند این نشست ها را در صفحه رسمی کانون در اینستاگرام دنبال کنند.

استقبال ۲هزار مخاطب از هشتگ ساعت_کودکی


کارزار اینترنتی #ساعت_کودکی که هم زمان با دومین روز هفته ملی کودک با فراخوان دبیرخانه این رویداد به شکل برنامه های پخش زنده (live) برگزار شد، مورد استقبال دست اندرکاران و فعالان حوزه کودک و نوجوان قرار گرفت.
برپایه رصد خبرنگاران و گزارش میدانی دست اندرکاران این کارزار، در ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۷ مهر ۳۴ مربی کودک و نوجوان در سرتاسر کشور، با مبحث هایی چون تکنیک های افزایشی و کاهشی در تعامل با کودک، نقش عروسک ها در خلاقیت و شادی جهان کودک، خوانش قسمتی از کتاب های داستان نوجوان، گفتگو با نویسندگان، شاعران و تصویرگران کودک و نوجوان، قصه گویی، جنگ شادی و اجرای برنامه های آموزش هنری به کودکان، برنامه هایی به شکل پخش زنده در اینستاگرام برگزار کردند.
گفتگو با شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان از جانب انجمن های در رابطه با کودکان، از دیگر برنامه هایی بود که از ساعت ۱۷ تا ۲۰ روز شنبه در فضای اینستاگرام به اجرا درآمد.
در مجموع، در یک ساعت مقرر شده، بیشتر از ۱۰۰ برنامه لایو، در صفحات شخصی افراد و هم صفحات موسسات و گروه ها و انجمن های مختلف برگزار شد و هشتگ #ساعت_کودکی هم بیشتر از ۲۰۰ بار در اطلاع رسانی این برنامه ها در فضای مجازی تکرار شد و در مجموع بیشتر از ۲هزار مخاطب از این برنامه ها بهره بردند.
برپایه این خبر، در این کارزار از عموم مربیان، معلمان، نویسندگان و دست اندرکاران هنر کودک و نوجوان درخواست شده بود که در ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۷ مهر، با عنوان این هشتگ، یک ساعت از شناسه های کاربری خود در فضای مجازی را به کودکان اختصاص دهند.
اخبار فعالیت ها و برنامه های هفته ملی کودک که از ۱۶ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰ یادواره شهید علی لندی و با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» برگزار می شود، در صفحه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شبکه های اجتماعی و هم پایگاه خبری کانون به نشانی kanoonnews.ir در دسترس عموم علاقه مندان است.
نمایش مجانی فیلم، تئاتر، انیمیشن و قصه گویی همچون بخش های مجانی این برنامه ها اعلام شده است.

استقبال از تئاترهای کانون در فضای باز پارک لاله


در دو روز اول هفته ملی کودک، اجرای محیطی تئاتر کودکان در فضای باز مرکز تئاتر کانون پرورش فکری با حضور بیشتر از ۵۳۰ تماشاگر گزارش شده که با عنایت به گسترش اطلاع رسانی ها، پیشبینی می شود این روند تا آخر هفته جاری افزایش پیدا کند.
در ایام هفته ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰، فضای باز مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون در پارک لاله تهران، هر روز ساعت ۱۷ میزبان اجرای نمایش و جنگ شادی و عروسک گردانی است که این برنامه مجانی و عمومی اعلام شده است.
بر همین اساس، در روز اول که با روز جهانی کودک همراه بود، استقبال قابل ملاحظه ای از جانب کودکان و خانواده ها شد که در نوع خود حائز اهمیت می باشد.
نمایش «نترسک» به کارگردانی مژگان رضائیان از ۱۶ مهر هر روز در فضای باز این مجموعه در پارک لاله تهران در کنار جنگ شادی اجرا می شود.
در همین حال، ساعت ۱۷: ۳۰ هر روز هم تئاتر «آرزوهای یک موش کور» در سالن بوستان این مجموعه به روی صحنه می رود که به قول سعید زین العابدینی معاون مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به علت رعایت بهداشت مخاطبان، تعداد محدودی بلیت تنها در سایت تیوال با تخفیف ویژه این هفته عرضه می شود.
علاقه مندان به تماشای تئاتر می توانند هر روز در پرتال کانون به نشانی kpf.ir فیلم اجرای یک تئاتر قدیمی کانون را به مجانی تماشا کنند.

کانون زنده است و هر روز با یک نوآوری جلو می آید


رییس جشنواره فیلمهای ایرانی زوریخ از کشور سوئیس به مناسبت هفته ملی کودک با صدور یک پیام ویدئویی به کودکان کشورمان، از خدمات کانون پرورش فکری به سینمای جهان و فرهنگ دنیا یاد کرده و «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» را شعاری زیبا برای تغییر دنیای ملتهب از کرونا دانسته است.
بسیاری از هنرمندان، مسئولان جشنواره ها، سیاستمداران و وزرای کشورهای مختلف با صدور پیام هایی این هفته را تبریک گفته اند که یداله داج رئیس جشنواره فیلمهای ایرانی زوریخ از کشور سوئیس از آن جمله است.
متن پیام آقای داج را به این شرح می خوانید:
وقت به خیر، درود و سپاس به فرزندان عزیز وطنم ایران
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از من دعوت کرده که در مورد هفته ای به این نام، دقیقه ای با شما باشم. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانونی است که به فرهنگ دنیا برای ساختن پلی باارزش بین جوانان و کودکان دنیا خدمت کرده است و افرادی چون عباس کیارستمی، امیر نادری و بهرام بیضائی هستند که برای این کانون فیلم هایی ساختند که امروز بعنوان فیلمهای کلاسیک دنیا شناخته می شوند و این هفته، که برای کودکان ایران هفته شادی، نشاط و سلامت است و شعار هفته ملی کودک هم شعاری بیش از حد زیبا و با مفهوم است. برای خروج از مشکل جهانی کرونا که یکسال و نیم است دنیا را متاسفانه به زانو در آورده به نظرم یکی از زیباترین شعارهایی است که من تابحال شنیده ام و خیلی خوشحالم و واقعا سبب افتخار است که کانون زنده است؛ و کانون هر روز با یک نوآوری جلو می آید.
امیدوارم شما از این فرصت استفاده کنید، خوش و سالم باشید و هر روز یک کار نیک و قشنگ انجام بدهید. شما شعله های آینده کشور ایران هستید. پاینده ایران و زنده باد فرزندان خوبش که شما هستید و باارزش ترین چیزی که می توانید داشته باشید شاد بودن و سلامت بودن شماست.


1400/07/18
23:21:38
5.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان