تاثیری که خال هندوی حافظ بر آثار شاعران روس گذاشت

تاثیری که خال هندوی حافظ بر آثار شاعران روس گذاشت به گزارش جوان بین خانم «مستوره احمدآوا» استاد زبان فارسی و مسئول اتاق ایران دانشگاه فدرال کازان روسیه در مراسم بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی گفت تأثیر اشعار حافظ شیرازی را در خیلی از شعرای روس میتوان دید.


به گزارش جوان بین به نقل از خبرگزاری ایرنا از مسکو احمدآوا در این مراسم که روز سه شنبه با حضور دانشجویان و اساتید زبان و ادبیات فارسی در محل اتاق ایران در دانشگاه کازان روسیه برگزار شد، خاطرنشان کرد: «پوشکین شاعر نامدار روس از علاقه مندان حافظ بود و از او تأثیر گرفت. وی ادامه داد تنها یک بیت از حافظ ( اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را _ به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را) در اشعار بیشتر از صد شاعر روس زبان انعکاس و تأثیر داشته است.در این مراسم خانم نائله مینگاژوا رئیس گروه شرق شناسی دانشگاه کازان هم در مورد برنامه های این گروه و به صورت ویژه آموزش زبان فارسی برای دانشجویان روسی اظهار داشت: تلاش ما از آغاز آغاز به کار این اتاق و مرکز ایرانشناسی، تقویت این کرسی در دانشگاه بوده و خوشبختانه استقبال خوبی هم از جانب دانشجویان برای آموختن این زبان شده است.
وی خاطرنشان کرد: ما در این مرکز با به روزترین روش های آموزشی و اساتید ماهری که در اختیار داریم تلاش کرده ایم زبان آموزان را در سطح بالایی آموزش دهیم.
این شخصیت فرهنگی روس خواهان حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو و سرکنسولگری ایران در کازان شد.
در این مراسم که با شعر خوانی زبان آموزان ادبیات فارسی همراه بود، مسعود ملائی کنسولیار سرکنسولگری کشورمان در کازان هم در مورد جایگاه این شاعر پر آوازه در فرهنگ و ادبیات ایران سخنرانی کرد.
ملائی با اشاره به جایگاه ویژه حافظ در بین مردم ایران و علل محبوبیت این شاعر بزرگ ادب فارسی در ایران اظهار داشت: وجود دیوان حافظ در خانه تمام ایرانیان و خواندن اشعار آن در جشن های بزرگ ملی نشان دهنده میزان بالای محبوبیت و ارادت مردم ایران نسبت به لسات الغیب است.ملائی تاکید کرد، آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی همواره مورد تاکید و حمایت ما بوده است. وزارت امور خارجه و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران هم حمایت های مادی و معنوی خویش را از مراکز ایرانشناسی و اتاق های ایران با قوت بیشتر ادامه خواهد داد.
این مراسم به ابتکار سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کازان و با همکاری انستیتو شرق شناسی دانشگاه فدرال کازان روسیه برگزار شد.
«ایلشات غفورف» رئیس دانشگاه کازان که از دانشگاههای بزرگ روسیه و دارای قدمتی چندصد ساله است پیش تر در بازدید سفیر ایران از این دانشگاه اظهار داشت: الان دانشجویانی از ایران در این دانشگاه تحصیل می کنند و ما خواستار ارتباطات علمی و تحقیقاتی و آموزشی با دانشگاه های ایران هستیم.
وی دانشگاه کازان را دومین مالیات دهنده بزرگ در روسیه اعلام نمود و اظهار داشت: از ۵۰ هزار دانشجوی این دانشگاه ۱۰ هزار نفر آنها از ۱۰۳ کشور مشغول به تحصیل هستند.غفورف اظهار داشت: این دانشگاه در زمینه نفت و گاز کارهای آموزشی تحقیقاتی بسیار وسیعی دارد و هم اکنون طرح های بزرگی در زمینه هیدرو کربن ها در دست اجرا داریم.
وی با اعلان اینکه ۱۰۳ دانشجوی ایرانی هم در این دانشگاه تحصیل می کنند، اضافه کرد: به خاطر ریشه های فرهنگی بین تاتارستان و ایران این دانشگاه دارای بخش ایران شناسی است.
غفورف اضافه کرد: برای سال تحصیلی جدید درخواست های زیادی از دانشجویان ایرانی برای تحمیل در این دانشگاه عرضه شده است.


1400/07/21
10:05:06
5.0 / 5
490
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان