رئیس فراكسیون زنان مجلس:

نباید منکر عقب ماندگی ها در زمینه زنان و خانواده شد

نباید منکر عقب ماندگی ها در زمینه زنان و خانواده شد به گزارش جوان بین رییس فراکسیون زنان مجلس یازدهم با تاکید بر ضرورت تحول حکمرانی در زمینه زنان با رویکرد سیاستگذاری مشارکتی اظهار داشت: نمی توان منکر وجود ضعف ها، خلأها و عقب ماندگی ها در زمینه زنان و خانواده شد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فاطمه قاسم پور در جلسه علنی امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود اظهار داشت: انقلاب اسلامی در دو دیدگاه متحجرانه و غرب گرا به زن، راه سومی را پیش گرفت و خاصیت های این مسیر توسط بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران و در سال های آتی توسط رهبر معظم تبیین شد. در امتداد راه سوم، زنان توانستند به دور از کاستی ها و ستم های دو اندیشه مذکور، جایگاه خودرا در زیست فردی، اجتماعی و سیاسی بازتعریف کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به توجه همزمان به «نقش مادری و همسری» و در عین حال «توجه به اثرگذاری سیاسی و اجتماعی زنان» اظهار داشت: کوشش برای خروج زنان از وضعیت شئ انگارگونه دو نظام سرمایه داری و مردسالاری و بازگشت به ارزش های اصیل انسانی و اسلامی در روابط میان زن و مرد، به رسمیت شناختن شخصیت مستقل برای زنان فارغ از نقش های مختلف برای آنان و توجه به مسئولیت آنان در قبال نظام اسلامی همچون دال های مورد تاکید انقلاب اسلامی ایران است.

نباید منکر عقب ماندگی ها در زمینه زنان و خانواده شد
رییس فراکسیون زنان مجلس یازدهم با اشاره به نقش زنان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، عرصه علم آموزی و ورزش اظهار داشت: در این راه نمی توان منکر وجود ضعف ها، خلأها و عقب ماندگی ها بود. همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز تاکید شده است، انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن از صفر شروع شد و هیچ تجربه پیشینی و راه طی شده در حوزه های مختلف طبق آموزه های اسلامی وجود نداشت به همین خاطر بخش هایی از این راه سوم همچنان در قرار دارد.

قاسم پور به وجود «خلأ نظری انقلاب در موضوع زن و خانواده» اشاره نمود و تاکید کرد: تشتت و ضعف ساختارهای موجود در موضوع زنان، سیاست ‎زدگی فضای این عرصه و تخاصم گفتمانی شکل گرفته، تهاجم گسترده فرهنگی و استکبار جهانی و برنامه ریزی یکجانبه توسعه محور مبتنی بر اندیشه نئولیبرالیسم سبب ایجاد خلأها شده است.

«رهبری مسئله زن و خانواده را جزء مسائل درجه یک کشور می دانند»
وی با استناد به موارد مطرح شده در سومین نشست اندیشه های راهبردی با موضوع زن و خانواده اظهار داشت: رهبری در آن جلسات مسئله زن و خانواده را جزء مسائل درجه یک کشور دانستند. متأسفانه این عرصه هنوز نتوانسته در ساحت خط و مشی گذاری اهمیت خودرا نشان دهد. در دستگاه های مختلف اجرائی پیگیری تکالیف ذیل اسناد بالادستی در زمینه خانواده به ساختارهای نحیف، کم بنیه و گاهی بی اثر تبدیل گشته است و مسئولیت های تحت عنوان مشاور واگذار می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس با اعلان اینکه مفاهیم زن و خانواده ما در زمینه تقنینی با پیوست خانواده بیگانه است، اظهار داشت: این امر سبب شده که وزارت اقتصاد، نفت، نیرو و غیره سیاست هایی را طراحی نمایند که سبب افزایش فشار خانواده و کج کارکردی های فراوان برای این نهاد یا ایجاد مسائل عدیده برای زنان شود.
قاسم پور از طرح ها و لوایحی آگاهی داد که گاهی بدون در نظر گرفتن مسائل زنان و خانواده تدوین می شوند و اظهار نمود: در هر سه قوه طرح ها و لوایحی بدون شنیدن صدای بی صدایان و مطالبات اقشار مختلف زنان نگاشته و پیشنهاد می شود. اگر موضوع زنان و خانواده، موضوع درجه یک برای کشور باشد اساسا صدای زنان و استخوان های نهاد خانواده که زیر بار مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی درحال خرد شدن است، توسط همه مسئولان شنیده خواهد شد.
رییس فراکسیون زنان مجلس با اعلان اینکه نیازمند نگاه تحول خواهان به عرصه زنان هستیم، اظهار داشت: نگاه غالب بر این عرصه، نگاه مبتنی بر لطمه یا تهدید است. این نگاهی است که با اندیشه رهبران انقلاب اسلامی و راه سوم طراحی شده فاصله بسیاری دارد. در امتداد مسیر سوم انقلاب اسلامی ایران، ظرفیت های زیادی دراین عرصه ایجاد شدند که لازم است به آنها توجه گردد. توسعه آموزش زنان، رشد زنان در مدارج علمی، افزایش کنشگری و آگاهی های سیاسی – اجتماعی، کارهای پیشرو زنان در تحولات اجتماعی را باید قدر بدانیم و برایشان مانع نتراشیم و نظام اسلامی از برکت وجود این طرفیت بهره مند نماییم.
نماینده مردم تهران در مجلس در آخر ضمت تاکید مجدد بر ضرورت تحول حکمرانی در زمینه زنان با رویکرد سیاستگذاری مشارکتی در مورد شهر تهران اظهار داشت: استان تهران بر خلاف برداشت توسعه یافته بودن که از آن می شود، از کم برخورداری در رنج است. مشکلات آلودگی هوا و ترافیک، مهاجرت، حاشیه نشینی، افزایش نرخ اجاره بها و مسکن و افزایش نرخ رشد لطمه های اجتماعی تنها قسمتی از مشکلات این شهر است. مسئولان اجرائی بیش از گذشته پای کار بیایید و ماراتون های خدمت را به دوی ۱۰۰ متر تبدیل کنید.
منبع:

1400/08/13
12:50:15
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان