اهمیت عبور از سوگ بعد از طلاق برای ازدواج مجدد

اهمیت عبور از سوگ بعد از طلاق برای ازدواج مجدد به گزارش جوان بین یک روان درمانگر با اعلان اینکه بطور معمول در ازدواج دوم چالش های زندگی مشترک برای افراد بیشتر می شود، خطاب به افرادی که تجربه طلاق داشته اند و در صدد ازدواج مجدد هستند، اظهار داشت: همانطور که طلاق نتایج جبران ناپذیری دارد، ازدواج مجدد بدون بررسی های لازم نیز نتایج جبران ناپذیری دارد و نباید کوله بار اشتباهات قدیمی را به زندگی جدید وارد کرد.


گوهر یسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، همزمان با هفته ملی ازدواج به بیان نکات قابل توجه برای ازدواج مجدد افرادی که تجربه طلاق داشته اند پرداخت و اظهار نمود: همچون مسائل مهمی که بعد از طلاق در زندگی افراد رخ می دهد، "تکرار" است، به این معنا که افراد بدون بررسی اشتباهات زندگی مشترک قبلی، باردیگر ازدواج می کنند و همان مسائل و اشتباهات گذشته را در زندگی مشترک جدید نیز تکرار می کنند.
این روانشناس با اعلان اینکه اگر افراد همان فکر، احساس و رفتار زندگی گذشته را وارد زندگی جدید خود کنند نتایج یکسانی می گیرند، اشاره کرد: برای ازدواج مجدد لازم است حتما افراد از مراحل سوگ بعد از طلاق گذر کرده و به پذیرش رسیده باشند. باید طلاق خودرا با آگاهی بپذیرند و سپس به حل مساله بپردازند.
انزانی "انکار"، "خشم"، "چانه زنی" یا "ای کاش ها" و "افسردگی" را چهار مرحله سوگ بعد از طلاق دانست و درباره مراحل یاد شده توضیح داد: نباید طلاق را انکار کرد بلکه باید تمام اتفاقاتی که در زندگی مشترک رخ داده و رابطه را به طلاق کشانده است بررسی کرد. باید سهم خود از اشتباهات زندگی گذشته را پذیرفت. بعد از طلاق ابتدا افراد عصبانی شده، طلاق و اشتباهات خودرا انکار کرده، گرفتار خشم می شوند، دائما با خود می گویند ای کاش با این فرد ازدواج نمی کردند و یا ای کاش این اتفاقات رخ نمی داد (مرحله چانه زنی یا ای کاش ها) و در نهایت افسرده می شود. زمان نیاز است تا افراد از این چهار مرحله گذر کرده و به مرحله "پذیرش" برسند.
به گفته این روان درمانگر، وقتی افراد به مرحله "پذیرش" می رسند، از ابتدا تا انتهای رابطه پیشین خودرا به دقت واکاوی می کنند، اشتباهات خودرا می یابند و به کمک مهارت های حل مساله از مواجهه با مسائل قبلی در وضعیت مشابه زندگی جدید خود جلوگیری می کنند.
به گفته انزانی، برای ازدواج مجدد افراد باید اشتباهات خود در زندگی پیشین را مورد بررسی قرار داده و متوجه شوند چه مهارت هایی را باید بیاموزند تا زندگی جدید آنها با مشکل مواجه نشود، بدین جهت شناخت کافی نسبت به احساسات و افکار خود بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی از دست دادن حمایت اجتماعی، برچسب زدن به افراد طلاق گرفته از طرف خانواده و جامعه، نگرش منفی دیگران نسبت به افراد طلاق گرفته، کاهش فرصت ازدواج مجدد، نگرانی و ترس درباره زندگی آینده، پرخاشگری، افسردگی، اضطراب، خشم، وحشت از آینده، احساس شکست و طرد شدگی، احساس تنهایی، ضعف، بدبینی و تردید، دوگانگی عاطفی، حس گناه، کاهش عزت نفس و کاهش اعتماد به نفس را همچون نتایج منفی طلاق عنوان نمود و افزود: بطور معمول اعتماد به نفس افراد بعد از طلاق کم شده و فرد بیشتر بر روی خاصیت های منفی و محدودیت های خود تمرکز می کند. در این شرایط افراد احساس دوست داشتنی نبودن می کنند و تصور می کنند تمام زندگی خودرا از دست داده اند و از ازدواج مجدد و شکست باردیگر می ترسند.
این روانشناس معتقد می باشد که افراد بعد از طلاق تصور می کنند شایسته دوست داشتن و دوست داشته شدن نیستند چونکه اگر اینطور بود زندگی پیشین آنها به طلاق ختم نمی شد و بدین جهت بدون بررسی مسائل و اشتباهات موجود در زندگی مشترک قبلی، دائما خودرا سرزنش کرده و احساس گناه، خشم و ترس از مواجهه با افراد و واقعیت های زندگی در آنها بیشتر شده و نمی توانند بطور منطقی با واقعیت طلاق خود برخورد کنند.
این روانشناس در انتهای سخنان خود اشاره کرد: می توان گفت وقتی زن و شوهر اولویت یکسانی در زندگی مشترک ندارند، از هم طلاق می گیرند. شاید افراد از نظر ارتباطی ضعیف نباشند اما از آنجائیکه بعد از طلاق بلد نیستند چگونه پروسه رابطه به طلاق منتهی شده خودرا بررسی نمایند، با همان مسائل قبلی و بی آنکه آنها را حل کرده باشند وارد زندگی جدید می شود. نباید فراموش کرد قبل از ازدواج مجدد باید حتما مراحل سوگ طی شود و سپس با کمک مشاورین و روانشناسان متخصص اشتباهات و مسائل زندگی قبلی را بررسی و با حل آنها، آگاهانه زندگی مشترک جدیدی را شروع کرد.
منبع:

1401/04/15
14:49:43
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان