غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ ساله مناطق محروم

غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ ساله مناطق محروم به گزارش جوان بین رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام نمود که پارسال ۲ میلیون و ۸۰۰ کودک غربالگری بینایی شدند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، علی محمد قادری در مراسم امضای تفاهمنامه عرضه خدمات غربالگری تنبلی چشم و انجام حمایتهای درمانی و تأمین کمک هزینه خرید عینک برای کودکان ۳ تا ۶ سال مناطق کم برخوردار کشور میان بنیاد پانزده خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام با سازمان بهزیستی کشور بیان نمود: بنیاد ۱۵ خرداد و اعضای هیات مدیره آن با نگاه جامعی که دارند در سطوح متنوع پیشگیری وارد شده اند و سازمان های دولتی را حمایت می کنند.
وی ضمن اشاره به این که در این آیین می خواهیم مبحث غربالگری تنبلی چشم را در مناطق محروم در بازه سنی کودکان ۳ تا ۶ سال زیر پوشش قرار دهیم تا افراد مشکوک به تنبلی چشم یا موضوعات اولیه سطح تشخیص غربالگری در مناطق محروم را پوشش صد در درصدی داشته باشیم، اظهار داشت: البته این آگاه سازی عمومی برنامه ای است که از دهه ۷۰ در سازمان شروع شده و در این طرح پارسال ۲ میلیون و ۸۰۰ کودک غربالگری بینایی شدند.
وی ادامه داد: خروجی این طرح با کارهای حداقلی مثل تهیه عینک و ارجاع به متخصصین امر باعث می شود که فرزندان این مرز و بوم مشکل بینایی شان حل شود.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم همینطور جعفریان، عضو هیات مدیره بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم بیان نمود: هزینه جلوگیری از معلولیتها در بیشترین مقدار قریب به یک صدم هزینه های موردنیاز برای رتق و فتق نیازهای یک معلول است؛ آن هم درباره معلولیتهای پرهزینه ای برای فرد مثل نابینایی یا معلولیتهایی که اختلالات گسترده در فرد بوجود می آورد.
وی ادامه داد: طبیعی است در چنین نگاهی انرژی و توان مضاعفی باید برای پیشگیری صرف کرد.
جعفریان با اشاره به اینکه بنیاد ۱۵ خرداد در دوره جدید فعالیت خود سلامت کودک ۰ تا ۱۵ سال را جزو ماموریتهای اصلی خود قرار داده است، اضافه کرد: در فرایند اجرای بهتر آمبیلوپی در کشور فراتر از سازمان بهزیستی، وزارت رفاه و ستاد اجرایی حضرت امام به حضور تمام دستگاههای کشور نیاز است چون که این غربالگری خیلی مهم است و اگر حتی یک کودک از این مورد در کشور بی بهره باقی بماند و به عارضه نابینایی گرفتار شود هزینه آن صدها برابر و هزاران برابر در طول عمر انسانی خواهد بود.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، علیان زادگان، مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام هم اظهار داشت: در حوزه سلامت اجتماعی اتفاقات خوبی رقم خورده و ما در سال قبل تفاهمات خوبی با نهادهای اجتماعی در انجمنها و تشکلها و در سطح سیستم بانکی کشور داشتیم و سال جاری هم در جهت برنامه ریزیها و تکالیف درج شده بنیاد در سال ۱۴۰۱، تفاهماتی با سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش دانش آموزی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: امید است که با تفاهمی که امروز در حوزه غربالگری تنبلی چشم و مداخلات بعدی که با محوریت سازمان بهزیستی صورت می گیرد و بنیاد ۱۵ خرداد حمایتهای لازم را خواهد داشت، بتوانیم از آسیبهای جدی که در آینده امکان دارد گریبان گیر فرزندان وطن شود پیشگیری نماییم.1401/05/12
22:36:17
5.0 / 5
27
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان