معاون صندوق بازنشستگی كشوری مطرح كرد

چالش صدور دیرهنگام احکام بازنشستگی فرهنگیان

چالش صدور دیرهنگام احکام بازنشستگی فرهنگیان به گزارش جوان بین، صندوق بازنشستگی کشوری، نسبت به ارسال دیرهنگام مدارک شاغلین در آستانه بازنشستگی از جانب وزارت آموزش وپرورش ابراز نگرانی کرده و آنرا عامل تاخیر در صدور حکم و برقراری حقوق بازنشستگی دانسته است. طبق اعلام معاون این صندوق، مکاتباتی با وزارت آموزش و پرورش انجام و درخواست هایی مطرح شده تا پرونده فرهنگیان در آستانه بازنشستگی با روند پرشتاب تری به دست این صندوق رسیده و حکم حقوقی تازه بازنشستگان در مهرماه صادر شود.


اکبر شیرمحمدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در سالهای قبل تعداد بازنشستگان آموزش و پرورش بصورت جهشی افزوده شد اظهار داشت: درسال ۹۷ حدود ۴۴ هزار نفر، در سال ۹۹ حدود ۳۱ هزار و در سال ۱۴۰۰، ۷۰ هزار بازنشسته آموزش وپرورشی داشتیم.
وی ادامه داد: شروع سال تحصیلی و فعالیت کاری و بازنشستگی در آموزش و پرورش، مهرماه است و از سویی هم ابلاغ بازنشستگی معلمان دارای شرایط بازنشستگی را به همین تاریخ صادر می کنند.
معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اعلان اینکه در سال ۱۴۰۰ با تاخیر در برقراری و پرداخت حقوق مواجه شدیم اظهار داشت: در آذر و دی ماه، چندهزار بازنشسته داشتیم که پرونده هایشان از طرف وزارت آموزش وپرورش با تاخیر برای ما ارسال شد و چهارماه حقوق نگرفته بودند. در آذر و دی مبلغی به عنوان علی الحساب برایشان واریز کردیم تا حقوق ماهانه شان برقرار شود.
شیرمحمدی افزود: پیش بینی ما این بود که افزایش تعداد بازنشستگان را در سالهای آتی نیز داشته باشیم و روند پیش آمده باردیگر تکرار شود، به همین علت اقداماتی را درنظر گرفتیم تا از وقوع این پیشامد جلوگیری کنیم؛ در همین راستا ۲۵ دی ۱۴۰۰ نخستین مکاتبه را با وزیر آموزش وپرورش انجام و درخواست کردیم باتوجه به افزایش تعداد بازنشسته ها، تعاملی بهتری میان دو مجموعه شکل بگیرد.
وی با اشاره به این که در این نامه نوشته بودیم با وجود ارسال مدارک و حجم عظیم کار در صندوق، ما تمام تلاش خودرا با بهره بردن از سیستم های مکانیزه به کار خواهیم گرفت تا حقوق ها بموقع برقرار شوند اظهار داشت: همین طور تقاضای تشکیل کارگروه مشترک میان وزارت آموزش وپرورش و صندوق بازنشستگی کشوری را داده بودیم و علاوه بر این، متقاصی دریافت اطلاعات مربوط به سوابق خدمت کارکنان همچون خدمت غیررسمی را هم داشتیم تا بتوانیم احکام را بموقع صادر نماییم که پاسخی نیامد.
معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری افزود: در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ مجدد نامه دیگری ارسال و همین درخواست را تکرار کردیم اما باز هم به نتیجه مورد نظر نرسیدیم. مجدد ۲۴ تیرماه درخواست همکاری و آمادگی برای صدور احکام - سه ماه پیش از بازنشستگی و زمان برقراری حقوق- را اعلام کردیم تا بازنشستگانِ امسال بتوانند در مهرماه حقوق بازنشستگی بگیرند.
شیرمحمدی با اعلان اینکه از مشکلات تامین نیروی انسانی و حجم بالای کار در آموزش وپرورش ناآگاه نیستیم اظهار داشت: آموزش وپرورش درگیر رتبه بندی معلمان است. از آن سو با کمبود نیرو مواجه بوده و بدنبال جذب نیرو و استمرار خدمت همکاران در آستانه بازنشستگی است. ما می خواستیم تعامل بیشتری داشته باشیم تا برقراری حقوق با تاخیر مواجه نشود. این که صدور احکام در زمان درست خودش صورت گیرد برای ما باارزش و مهم می باشد، اما تاخیر در ارسال مدارک سبب تاخیر در صدور احکام می شود.
وی ادامه داد: چندمرتبه با رئیس مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش صحبت کرده و همه گونه همکاری از ناحیه صندوق بازنشستگی را یادآوری کرده ایم و آنها هم در تلاش اند و قول دادند با سرعت پرونده ها را برای صدور احکام به صندوق بفرستند.
معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره ی شمار بازنشستگان آموزش وپرورش امسال اظهار داشت: برای امسال حدود ۸۰ هزار فرهنگی در آستانه بازنشستگی قرار دارند که باتوجه به اجرای طرح رتبه بندی و برخورداری از مزایای آن، تقاضای استمرار خدمت داده اند و بدین سان شمار بازنشستگان این وزارتخانه به حدود ۴۵ هزار نفر رسیده است. بدین سبب امسال ۴۵ هزار بازنشسته آموزش و پرورشی داریم که تا کنون پرونده حدود پنج هزار و ششصد نفر یعنی ۱۲ درصد آنها تایید شده است.
شیرمحمدی اضافه کرد: از آنجائیکه اختصاص اعتبار و بستن حسابها برای محاسبه حقوق ماهانه دهم هر ماه به انجام می رسد، اگر پرونده ها پیش از ۱۰ مهرماه به دست ما برسد و احکام را صادر نماییم، حقوق بازنشستگان در مهر ماه پرداخت می شود، لکن بعد از تاریخ مذکور، به ماه بعد موکول می شود.
وی با اعلان اینکه اگر تعداد زیاد باشد و بتوانیم علی الحسابی از سازمان برنامه، بودجه بگیریم حتما به فکر خواهیم بود، در غیراینصورت حقوق شان در آبان ماه برقرار می شود اظهار داشت: درحال تلاشیم و خودمان را در کنار آموزش وپرورش قرار دادیم تا این مسیر به خوبی طی شود و مشکلی در صدور احکام بازنشستگی فرهنگیان ایجاد نشود.
بنابراعلام معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری، مشترکین کسورپرداز فعلی در صندوق بازنشستگی، ۹۲۸ هزار نفرند؛ به عبارت دیگر از بین شاغلین مشترک صندوق کشوری، ۷۱۲ هزار نفر معادل ۷۷ درصد، آموزش و پرورشی هستند که از این تعداد، ۴۵ درصد مرد و ۵۵ درصد زن هستند. در تهران ۳۲ درصد مرد و ۶۸ درصد زن هستند.
شیرمحمدی در پاسخ به پرسشی درباره ی متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری نیز اظهار داشت: صحبت هایی برای افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان مطرح است و ما هم منتظر هستیم خبرهای خوشی برسد تا بتوانیم اقدامات اجرائی مربوط را انجام دهیم.
منبع:

1401/06/29
12:19:34
5.0 / 5
344
تگهای خبر: آموزش , بازنشستگی , شاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان