صحبت های روزمره ای كه آرامش روان را می گیرد

چطور از تله حرف های خشم زا و منفی نجات یابیم؟

چطور از تله حرف های خشم زا و منفی نجات یابیم؟ به گزارش جوان بین، یک روانشناس با اشاره به هم صحبتی با افراد به اصطلاح «منفی باف» و اثرات حرف های ناامید کننده آنها بر روی روان، اظهار داشت: باید توجه کرد که هیچگاه در تله صحبت هایی که منجر به خشم می شوند نیفتیم و هنگام هم صحبتی با افراد منفی باف که دائما سخنان ناامید کننده می زنند، راهی را انتخاب نماییم که آرامش را به روانمان باز گرداند.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، به بیان چند سفارش روانشناختی برای خوب شدن موقتی حال روحی و روانی افراد به هنگام بروز بحران های زندگی شخصی پرداخت و با اشاره به اثرات روانشناختی هم صحبتی با افراد به اصطلاح «منفی باف»، اظهار داشت: گاهی افراد بی آنکه متوجه باشند در روابط روزمره خود با افراد به اصطلاح «منفی باف» هم صحبت می شوند و ناخودآگاه این هم صحبتی و شنیدن حرف های منفی یا نا امید کننده مستقیما بر حال روحی و روانی اثر می گذارد.
وی با اعلان اینکه هم صحبتی با افرادی که دائما حرف های نا امید کننده می زنند نه فقط منجر به لذت نبردن از معاشرت می شود بلکه به اصطلاح انرژی ما را نیز تخلیه می کند، اشاره کرد: تمام افراد در شرایطی که گرفتار بحران های زندگی شخصی می شوند چند راهکار پیش رو دارند؛ اول آنکه کماکان قربانی شرایط و مشکلات و بحران های زندگی بمانند؛ دوم آنکه شرایط را تغییر دهند؛ سوم، نگاهشان به آن بحران یا مشکل را تغییر دهند و چهارم آنکه شرایط زندگی و بحران پیش آمده را بپذیرند و راهکار آخر این است که شرایط رخ داده را متوقف کنند.
این روانشناس با اشاره به این که در وضعیت هم کلامی با افراد منفی باف نیز تمام انتخاب های یاد شده را پیش رو داریم، به ارائه راهکارهایی برای رهایی از «تله» حرف های «خشم زا» دیگران پرداخت و افزود: افراد در چنین شرایطی می توانند کماکان به این روند اذیت کننده و هم صحبتی و شنیدن کلام منفی دیگران ادامه دهند، یا آنکه با این نگاه در چنین مکالمه ای بمانند که درحال گوش دادن به حرف های این فرد و کمک کردن به او برای تخلیه انرژی های منفی هستند، از طرف دیگر می توانند در حین صحبت با چنین افرادی موضوع مورد بحث را تغییر دهند، انتخاب دیگر آنست که افراد بپذیرند که چنین فرد منفی بافی در محیط اطراف آنها وجود دارد و آنها فقط باید مانند یک ناظر، بدون دخالت احساسات خود به حرف های وی گوش دهند. انتخاب و راهکار آخر نیز قطع ارتباط با چنین افراد منفی بافی است. چون ما نمی توانیم رفتار و افکار دیگران را تغییر دهیم تنها می توانیم برای دوری از این به اصطلاح انرژی های منفی یکی از این راه ها را انتخاب نماییم.
طلوعی با تأکید بر این که ما هیچ وقت مجبور نیستیم کاری را انجام دهیم و رفتار و اعمال روزانه ما انتخاب های ما در لحظه هستند، توضیح داد: انتخاب نوع احساسات و چگونگی اقدامات در زندگی با ما است. برای حفظ امید در زندگی در بین بحرانهای شخصی، داشتن کارهای ذهنی نظیر کتاب خواندن و یا گوش دادن به کتاب گویاست که بسیار کمک کننده است. تماشای برنامه ها و محتواهای علمی و فرهنگی، انجام بازی هایی که مغز را به تکاپو می اندازد نظیر شطرنج، استفاده از تکنیک هایی برای تمدد اعصاب نظیر مهارتهای "آرمیدگی" و تمرکز آگاهانه، انجام کارهای آرام بخش نظیر پیاده روی و انجام مراقبه و مدیتیشن همچون کارهایی هستند که می توانند امید و خوش بینی به یک آینده بهتر را در ما زنده کنند.
وی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: "امید" دارویی است که گاهی شفا می دهد و گاهی درد را قابل تحمل می کند. در این میان هم صحبتی با افرادی که دائما منفی بافی می کنند می تواند آرامش و صلح را بر هم زند بدین جهت باید مراقب بود که در تله چنین حرف هایی گرفتار نشد.
منبع:

1401/09/06
12:10:24
5.0 / 5
203
تگهای خبر: بازی , بحران , كتاب , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان