در سمینار كودك آزاری در سكونتگاه های فقیرنشین مطرح شد

فقدان مدرك هویتی خلائی برای دفاع از حقوق كودكان زباله گرد

فقدان مدرك هویتی خلائی برای دفاع از حقوق كودكان زباله گرد جوان بین: یك استاد دانشگاه با اشاره به اینكه مبحث كودك آزاری در سكونتگاه های حاشیه ای را نمی توان جدا از بستر جامعه دید، اظهار داشت: برخی در جامعه روز به روز به سمت حاشیه نشینی پرتاب می شوند كه این مساله نتیجه بی برنامه گی و برنامه ریزی های غلط دولت ها است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، امیرحمزه زینالی در سمینار «كودك آزاری در سكونتگاه های فقیرنشین» با اشاره به اینكه سرمایه های انسانی جدید مانند جامعه مدنی، مسئولیت اجتماعی و حضور در شبكه های اجتماعی هنوز در جامعه شكل نگرفته است، اظهار داشت: باآنكه قانون گذاری نمی تواند همه مشكلات را حل كند اما در كشوری مانند ایران این مساله می تواند نقش مهمی داشته باشد چون كه قانون پدیده ای فراگیر است، در كل كشور اجرا می شود، ساختار و بودجه مشخصی دارد و از ضمانت اجرایی برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینكه قانون پشتیبانی از كودكان و نوجوانان كه در سال81 تصویب شده است اظهار داشت: در این قانون كودك آزاری جرم عمومی تعریف شده و در آن تكلیف شده است تا جامعه و افراد موارد كودك آزاری را گزارش دهند. با این وجود در صورت تصویب مجدد این لایحه در مجلس هنوز در حوزه قانونگذاری كودكان خلاءهایی وجود دارد. مشكل كشور ما این است كه ما هنوز علت شناسی و برآورد جامع و ملی در سطح كشور در حوزه كودك آزاری نداریم. قانونگذار به این برآورد خیلی نیاز دارد و در صورت نبود آن نمی توان قانونگذاری مبتنی بر واقعیت انجام داد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر راهكاری در حوزه صدمه های اجتماعی عرضه نشود باید منتظر «بیجه های» دیگر در حاشیه شهرها باشیم.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این این سمینار صفری، كارشناس مرجع ملی حقوق كودك وزارت دادگستری با اشاره به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی اظهار داشت: تعریف سازمان بهداشت جهانی از كودك آزاری شامل غفلت، آزار جسمی، جنسی و عاطفی است. همینطور مفاد كنوانسیون حقوق كودك هم به تعریف كودك آزاری پرداخته است. در صورتی كه حقوقی كه در این كنوانسیون بیان شده، نقض شود كودك مورد خشونت قرار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت خاص كودكان زباله گرد اضافه كرد: این كودكان به صورت خاص در دو دسته قرار دارند، آنها یا به همراه والدین فقیرشان زندگی می كنند و یا در باندها و كار كردن برای آنها به سر می برند. وضعیت زندگی آنها خیلی سخت است چراكه نه نظارت و نه شرایط بهداشتی مناسبی برای آنها وجود دارد.
صفری با اشاره به اینكه یكی از مهمترین خلاءها در مورد این كودكان بحث مدارك هویتی آنهاست، خاطرنشان كرد: به علت این خلاء نمی توان از حقوق آنها دفاعی انجام داد. افزایش ازدواج زودهنگام یكی دیگر از صدمه هایی است كه این كودكان را تهدید می كند. در این شرایط والدین در ازای دریافت مبالغ ناچیز، كودكان خویش را می فروشند بنابراین این كودكان بیشتر از سایرین در معرض آزار جنسی هستند.
ازدواج زودهنگام یكی از مصادیق كودك آزاری است در ادامه، الوندی دبیر سابق مرجع ملی حقوق كودكان با اشاره به اینكه نگاه و شناخت ما از كودكان مهم است و باید مفهوم سازی صحیحی در حوزه صدمه ها از كودكان صورت بگیرد، اظهار داشت: اگر بهترین قانون هم نوشته شود، اما نگاه صحیحی نسبت به كودك وجود نداشته باشد، معلوم نیست قانون به صورت صحیح اجرا شود.
وی با اشاره به اینكه در لایحه پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان تنها كودكانی كه زیر 18 سال هستند مورد حمایت قرار می گیرند، اضافه كرد: با این وجود اینكه در كنوانسیون حقوق كودك قبول كرده ایم كه كودك، به فرد زیر 18 سال گفته می گردد اما الزامات احقاق حقوق افراد زیر 18 سال را به رسمیت نشناخته ایم. برای مثال ازدواج های زودهنگام یكی از مصادیق كودك آزاری است. قانون اجازه داده است كودك زیر 13 سال با شروطی ساده ازدواج كند.
الوندی با اشاره به اینكه بحث كودك آزاری صرفا با قوانین كیفری رفع نمی گردد، خاطرنشان كرد: هم اكنون هم اجرای قوانین كیفری در این زمینه سازوكار اجرایی مشخصی ندارد اظهار داشت: سازمانهای غیردولتی، ابزارهای اجرایی نیاز دارند. برای مثال سازمان مردم نهادی كه شاهد كودك آزاری است، در نهایت ابزار اجرایی ندارد، حتی اگر كودك آزاری توسط پدر صورت بگیرد، قوانینی هست كه پدر را معاف از مجازات می كند.
دبیر سابق مرجع ملی حقوق كودكان اضافه كرد: نهادهای رسمی وجود حاشیه را نمی پذیرند. در خیلی از محله های حاشیه ای وجود دارند كه حتی دولت هم آنها را به رسمیت نمی شناسد. این درحالیست كه خود حاشیه با تمام متعلقاتش باید پذیرفته و سپس مداخلات شروع شود چراكه مداخله برای كودك آزاری باید حتما از محل آن شروع شود.1396/11/29
13:28:39
5.0 / 5
5170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان