نرخ مرگ مادران در اثر عوارض حاملگی و زایمان

نرخ مرگ مادران در اثر عوارض حاملگی و زایمان جوان بین: معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در بین بخش های مختلف و خدمات گسترده پزشكی كه در بیمارستان ها و مراكز درمانی به بیماران عرضه می شود، مامایی از لذت بخش ترین خدمات است و كار دقیق، علمی و توام با انگیزه ماما تضمین كننده سلامت مادر و نوزاد است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا و به نقل از اداره كل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دكتر مهدی درخشان در مراسم تقدیر از ماماهای نمونه مراكز درمانی سازمان تأمین اجتماعی كه همزمان با روز جهانی ماما برگزار شد، اظهار نمود: هدف از برگزاری مراسم روز ماما تقدیر و تشكر از عزیزان فعال در این شغل پر اهمیت و شریف است و ماماهای نمونه سازمان تأمین اجتماعی از همكاران زحمت كش و خدوم حوزه درمان این سازمان هستند.
وی با اشاره به اینكه بیمارستان های ملكی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر كشور دارای ۶۲ بلوك زایمان هستند و ۱۶۱۷ ماما در این مراكز عرضه خدمات را بر عهده دارند، اظهار داشت: در ۹ ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۶ در مجموع ۱۳۲ هزار و ۵۵۸ زایمان انجام شده است.
دكتر درخشان كاهش عمل های سزارین غیرضروری را همچون برنامه های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و اظهار داشت: در سال ۹۶ شاهد كاهش ۲ درصدی عمل های سزارین نسبت به سال قبل بوده ایم و ۴۴ زایمان ها به صورت سزارین بوده است.
وی استاندارد سازی بلوكهای زایمان را از دیگر برنامه های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و اظهار داشت: این كار در بیمارستان های امام خمینی(ره) اراك، بیمارستان تاكستان و بیمارستان خرم آباد به صورت كامل انجام شده و در بیمارستان های دكتر غرضی ملایر، مصطفی خمینی بهبهان و شهید چمران ساوه در حال تكمیل است.
درخشان ادامه داد: برای استاندارد سازی بلوكهای زایمان امسال هم ۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است و به تدریج در تمامی بیمارستان های تأمین اجتماعی این كار انجام می گردد.
دكتر بابك عدلی، مدیركل درمان تأمین اجتماعی استان تهران هم در این مراسم روز ماما را تبریك گفت و اظهار نمود: ماماها در خدمت رسانی به مادران و نوزادان نقش حیاتی دارند.
وی با اشاره به اینكه در مراكز درمانی سازمان تأمین اجتماعی كادر درمان حرفه ای و كارآزموده مشغول خدمت رسانی هستند، اظهار داشت: ۲۱۰ ماما در مراكز تأمین اجتماعی استان تهران مشغول به كار هستند و خوشبختانه سال ۹۶ را بدون مرگ مادران در حین زایمان سپری كرده ایم.
دكتر عدلی توسعه بخش های NICU(مراقبت های ویژه نوزادان) و LDR(واحدهای تك نفری زایمان طبیعی) را از برنامه های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و اضافه كرد: زایمان طبیعی و یا سزارین بایستی بر مبنای معیارهای علمی صورت گیرد.
زهرا عابدی، كارشناس متخصص كلینیك مامایی اداره كل درمان تأمین اجتماعی استان تهران هم در این مراسم اظهار داشت: ماما در آموزش و توانمند سازی مادران نقش اساسی دارد و نگاه به شغل مامایی نباید محدود به بخش زایمان باشد.
وی اضافه كرد: نرخ مرگ مادران در اثر عوارض حاملگی و زایمان هم اكنون ۱۸ در صد هزار است، كه بر مبنای قانون برنامه ششم توسعه باید به ۱۵ در صدهزار برسد و ماماها در تحقق این هدف نقش اساسی دارند.
1397/02/16
12:11:52
5.0 / 5
4785
تگهای خبر: خدمات , سلامت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان