وضعیت نگران كننده كشت و تولید تریاك در افغانستان و كشورهای درمسیر ترانزیت

وضعیت نگران كننده كشت و تولید تریاك در افغانستان و كشورهای درمسیر ترانزیت جوان بین: معاون اداری، مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد تا جهان عاری از مواد مخدر باشد، اظهار داشت: در این زمینه تلاش می كند تا از ترانزیت مواد مخدر از كشور افغانستان به كشورهای اروپایی جلوگیری كند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سید نجیب حسینی در دیدار با "سرلشگر جوزف كوكیِ را" رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ایتالیا كه در محل ستاد تشكیل شد، اظهار داشت: روند مثبتی بین دو كشور ایران و ایتالیا در عرصه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد كه می توان به حضور فعال افسر رابط ایتالیا در تهران، برگزاری دوره های آموزشی از جانب پلیس افغانستان و با مشاركت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) در ایران و تشكیل چند كارگاه آموزشی در دانشگاه علوم انتظامی ایران در این حوزه اشاره نمود.

وی به ساختار ستاد اشاره نمود و اضافه كرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در ایران بعنوان مرجع ملی در حوزه اعتیاد، سازمانی است كه ریاست آن برعهده رئیس جمهور می باشد و وزیر كشور با حفظ سمت، دبیركل آن است و دستگاه های مختلف امنیتی، انتظامی، قضایی، درمانی و فرهنگی عضو آن هستند.

معاون اداری، مالی و امور مجلس ستاد با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران اقدامات بسیار چشمگیر و موثری را در بخش مبارزه با مواد مخدر انجام داده است، اظهار داشت: ایران به علت همجواری با افغانستان بزرگترین تولیدكننده مواد مخدر دنیا، بعنوان پرچمدار خط مقدم مبارزه قرار گرفته است و هر ساله متحمل خسارات مالی و جبران ناپذیری می گردد.

حسینی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد تا جهان عاری از مواد مخدر باشد و در این زمینه تلاش می كند تا از ترانزیت مواد مخدر از كشور افغانستان به كشورهای اروپایی جلوگیری كند.

وی وضعیت كشت و تولید تریاك در افغانستان را برای ایران و كشورهایی كه در مسیر ترانزیت نگران كننده توصیف و تصریح كرد: لازم است كشورهای اروپایی و جامعه جهانی توجه ویژه ای به بخش تامین تجهیزات فنی مبارزه با مواد مخدر در ایران داشته باشند و اقلام مورد نیاز در مناطق مرزی را برای پرسنل نیروی انتظامی كه در شرایط خیلی سخت در مبارزه با قاچاقچیان قرار دارند، فراهم نمایند.

این مقام مسئول در ستاد اظهار نمود: برپایه برخی گزارش های انتشار یافته، بخش اعظمی از درآمد قاچاقچیان مواد مخدر در مسیر بالكان نسبت به سایر كشورهای اروپای غربی نصیب قاچاقچیان فعال در ایتالیا می گردد و این خود تلاش و سختی كار را برای نیروهای مقابله كننده كشور بخصوص در مورد جریانات مالی غیرقانونی و مبارزه با پولشویی دو چندان كرده است.

حسینی بر لزوم تولید عزم جدی بین المللی برای مقابله اصولی با كشت، تولید و قاچاق مواد مخدر كه بر اساس اصل مسئولیت مشترك مورد انتظار جامعه بشری است، تاكید و همینطور آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در مورد گسترش همكاری دو جانبه در ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر همچون كاهش عرضه و تقاضا، درمان معتادان، تبادل تجارب و اطلاعات و آموزش نیروهای پلیس در قالب یادداشت تفاهم نامه موجود با تمركز بر موضوعات مورد علاقه دو طرف اعلام نمود.

وی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب تابحال به مدت ۴۰ سال، توانسته تجارب بسیار خوبی را در حوزه های مختلف مبارزه با مواد مخدر اعم از مقابله با عرضه و كاهش تقاضا كسب كند.

معاون دبیركل ستاد، مركز ملی مطالعات اعتیاد را یكی از مراكز پرتجربه ایران در حوزه درمان خواند و پیشنهاد داد هیات ایتالیایی از این مركز بازدید كنند.
حسینی در ادامه اظهار داشت: امروزه مبارزه با مواد مخدر در ایران یكی از مطالبات اصلی مقامات عالی رتبه كشور است و تلاش می كنند ضمن رعایت همه كنوانسیون های بین المللی عضو، در جهت كاهش صدمه های ناشی از اعتیاد قدم های مثبت تر و موثرتری بردارند.

وی بیان داشت: روابط خوبی بین پلیس دو كشور ایران و ایتالیا وجود دارد اما معتقدم نباید این روابط در مبارزه با مواد مخدر به پلیس محدود شود، بلكه در سایر حوزه همچون درمان و پیشگیری هم گسترش یابد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ این مقام مسئول در ستاد اظهار داشت: در حوزه درمان، پس از بهبودی فرد معتاد تلاش داریم تا در حوزه صیانت، شغل مناسبی برای وی فراهم نماییم تا درصد ماندگاری وی در بهبودی دائمی باشد. نمونه آن فراهم كردن كارگاه تولیدات صنایع دستی در تبریز برای بهبودیافتگان است كه بخشی از اقلام تولیدی آنها به خارج از كشور تولید می گردد.

حسینی ادامه داد: روابط دو جانبه ایران و ایتالیا در حوزه مبارزه با مواد مخدر خیلی خوب است و ما از شما می خواهیم در سطح اتحادیه اروپا كمك كنید توجه بیشتری به اقدامات جمهوری اسلامی شود.

وی بیان داشت: آیین نامه كنترل دلیوری سال قبل تهیه و به تصویب رییس جمهوری ایران رسید كه در این بخش با یكدیگر همكاری خواهیم داشت و برای هر گونه یادداشت تفاهم جدید، آمادگی خویش را اعلام می نماییم.

اسداله هادی نژاد، معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد هم در این دیدار اظهار داشت: تولید موادمخدر در افغانستان نسبت به سال قبل كه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ۹ تن اعلام كرد، دو برابر شده و قیمت تریاك و مشتقات آن و سایر مواد، ۵۰ درصد كاهش یافته است.

وی؛ انسداد مرز مشترك ایران و افغانستان با ساخت دیوار بتنی، تولید كانال و سیم خاردار را همچون اقدامات مهم ایران در مقابله با عرضه مواد مخدر برشمرد و اظهار داشت: این اقدامات سبب شده عبور خودروهای سنگین غیر ممكن شود و بخش عمده ترانزیت مواد از سمت دریا و اقیانوس هند صورت گیرد.

همینطور "سرلشگر جوزف كوكیِ را" رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ایتالیا در این دیدار اظهار داشت: من هم با شما موافقم كه كشت و تولید مواد مخدر در افغانستان وضعیت بسیار نگران كننده ای دارد و جمهوری اسلامی ایران با عنایت به همجواری با افغانستان، به همكاری های بین المللی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینكه از دیدن شهدای مبارزه با مواد مخدر ایران در نمایشگاه پلیس ایران متاثر شدم، اضافه كرد: علاقه مندم كه روابطمان با جمهوری اسلامی ایران، ارتقاء یابد و بارها هم در تمام مجامع بین المللی گفته ام كه ایران نقش مهمی در مبارزه با مواد مخدر دارد.

جوزف كوكیِ را اظهار داشت: ایتالیا یك كشور مقصد است و تریاك و مشتقات آن كه از افغانستان خارج می شوند طبیعتاً به ایتالیا می رسد و قاچاقچیان ایتالیایی در قالب گروه های مافیایی فعالیت می نمایند. یكی از بزرگترین موادی كه به كشورمان قاچاق می شود، كوكائین است كه از كشورهای جنوب آمریكا به ایتالیا و اروپا قاچاق می گردد.

وی بیان داشت: تلاش زیادی از جانب ایتالیا برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و به علت اینكه كشورمان شبه جزیره است و از سه طرف آب است، نظارت بر آب و تك تك بنادر سخت و دشوار است اما این مشكلات ما را نمی ترساند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر در انتها اظهار داشت: تلاش داریم با انجام كنترل دلیوری از مبدا به مقصد، به شبكه های بزرگ قاچاق برسیم و آنها را متلاشی نماییم.
1397/02/25
14:46:26
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: آموزش , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان