یك جمعیت شناس تشریح كرد

دلیل كاهش باروری زنان ایران

دلیل كاهش باروری زنان ایران جوان بین: یك جمعیت شناس با استناد بر امارها اظهار داشت كه ۳۸ درصد دلیل كاهش باروری در ایران، افزایش سن ازدواج است. در سال ۴۲ میانگین سن ازدواج زنان كشور حدود ۱۸ سال بوده كه هم اكنون به ۲۳ سال رسیده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، احمد دراهكی دكترای جمعیت شناسی و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینكه در مبحث جمعیت، سه مقوله در رابطه با یكدیگر وجود دارد كه باید با هم آنها را مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: تعداد، رشد و ساختار جمعیت سه مقولهای هستند كه نباید در این مسئله از آن ها غفلت كرد. در سال ۱۳۰۰ ایران حدود ده میلیون نفر جمعیت داشت كه در ۳۵ سال بعد به ۱۹ میلیون نفر رسیده است و در آخرین سرشماری، جمعیت كشور به ۸۰ میلیون نفر رسیده است یعنی در یك سده جمعیت ایران هشت برابر شده است كه قابل توجه است.

وی درباره رشد جمعیت اظهار نمود: از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ رشد جمعیت ۳، ۹ درصدی داشتیم. بر مبنای این میزان رشد، هر ۱۸ سال جمعیت كشور دو برابر می شود؛ ازاین رو سیاست های كاهشی جمعیت دنبال شد و در یك دهه از سال ۶۵ تا ۷۵ نرخ رشد جمعیت به ۱.۹ و الان به ۱.۲ رسیده است.

این دكترای جمعیت شناسی با اشاره به ساختار جمعیت ایران عنوان كرد: جمعیت ایران از نظر جمعیت شناسی در پنجره جمعیت و از نظر اقتصادی بعنوان هدیه جمعیتی قرار گرفته است و در مرحله بعدی در موقعیت سالمندی جمعیت قرار می گیریم.

دراهكی در ادامه با تصریح بر اینكه اعتقاد به بحران سالمندی ندارم، اظهار داشت: بخشی از باروری، تحت تاثیر ساختار سنی قرار می گیرد. بر مبنای سرشماری سال ۹۵ باروری ایران به سطح جانشینی رسیده است و نسبت به سال ۹۰ كه ۱، ۸ بوده، افزایش داشته و به ۲.۴ رسیده است.

وی كه در برنامه ای رادیویی صحبت می كرد، درباره دلایل كاهش باروری اظهار نمود: بر مبنای آمار ۳۸ درصد دلیل كاهش باروری ایران، به خاطر افزایش سن ازدواج است. در سال ۴۲ میانگین سن ازدواج زنان در ایران حدود ۱۸ سال بود كه الان به ۲۳ سال رسیده است. یكی از كارهایی كه می توانیم در جهت افزایش باروری انجام دهیم، تسهیل در ازدواج است كه هم با فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگاری دارد و هم تاثیر زیادی در افزایش نرخ جمعیت دارد.

مدرس دانشگاه علامه طباطبایی به آمار افزایش سن سالمندی در كشور اشاره و تصریح كرد: حدود چهار میلیون نفر از جمعیت ایران بالای ۶۵ سال در سرشماری ۱۳۹۵ قرار دارند. بر مبنای برآوردهای انجام گرفته، اگر سطح باروری را بر مبنای سرشماری سال ۹۰ ملاك قرار دهیم، جمعیت ایران در سال ۱۴۳۰ كه آخر فاز پنجره جمعیتی است، به ۹۴ میلیون نفر می رسد و اگر سطح باروری را بر مبنای سرشماری سال ۹۵ قرار دهیم، جمعیت ایران به ۹۸ میلیون نفر می رسد و این یعنی جمعیت كشور رو به رشد است و جمعیت سالمند بالای ۶۵ سال حدود ۲۰ میلیون نفر را در بر می گیرد.1397/03/17
20:31:51
5.0 / 5
4520
تگهای خبر: ازدواج , دانشگاه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان