معاون سازمان بهزیستی كشور:

كاهش سن مصرف موادمخدر به ۱۴ سال صحت ندارد

كاهش سن مصرف موادمخدر به ۱۴ سال صحت ندارد جوان بین: معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور نسبت به اظهارات اخیر دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس درباره كاهش میانگین سن مصرف مواد مخدر به ۱۴ سال واكنش نشان داد.


فرید براتی سده در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به صحبتهای محمدرضا ابراهیمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، در در جلسه هماهنگی فعالیتهای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در این جلسه مطرح شده است كه میانگین سن مصرف مواد مخدر به ۱۴ سال رسیده است. همینطور گفته شده كه بر مبنای قانون، باآنكه سازمان بهزیستی و شهرداری باید معتادان متجاهر را ساماندهی كنند، اما ستاد مبارزه با مواد مخدر سال قبل ۹ میلیارد تومان صرف این مساله كرده است.
وی در مورد مبحث كاهش میانگین سن مصرف مواد مخدر به ۱۴ سال، اضافه كرد: آخرین تحقیقات كشور كه همان پیمایش ملی خانوار است و سن مصرف مواد مخدر با استناد به آن اعلام می شود، نشان داده است كه میانگین سن مصرف مواد به نسبت سالهای قبل در حد یكی ـ دو سال كاهش یافته است. یعنی اگر برای مثال این میانگین ۲۳ سال بوده تبدیل به ۲۱ سال شده است. ازاین رو اینكه گفته شده میانگین سن مصرف مواد مخدر به ۱۴ سال رسیده است، صحت ندارد و یا اگر این مقام مسئول چنین خبر یا تحقیقات جدیدی در ستاد مبارزه با مواد مخدر دارند و چنین عددی اخیرا به دست آمده، باید جزئیات آن را اعلام كنند كه در كجا و چه طور چنین اطلاعاتی به دست آمده است و چه پیمایشی آن را تایید كرده است؟.
معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه این عدد واقعی به نظر نمی رسد، اظهار نمود: ازاین رو تاكید می نماییم كه اگر اطلاعات جدیدی به دست آمده است باید به صورت كامل مطرح شود، البته اطلاعات و تحقیقات جدیدی در كشور در حال انجام می باشد اما در مرحله برنامه ریزی است و هنوز پیمایشی انجام نشده كه كسی بر مبنای آن اعلام نماید كه سن مصرف مواد به ۱۴ سال رسیده است.
براتی سده در ادامه خاطرنشان كرد: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس همینطور در صحبت هایش اشاره به وظیفه سازمان بهزیستی در مورد معتادان متجاهر داشته است، این درحالیست كه از سال ۹۶ و پس از ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی مدیریت مراكز نگهداری از معتادان متجاهر را متقبل شده است. در واقع از تیر ماه سال ۹۶ به بعد، این مسئولیت بر عهده سازمان بهزیستی قرار داده شد و از آن روز تا كنون در سراسر كشور، بیش از ۶۰ هزار معتاد متجاهر در بهزیستی ساماندهی شده اند.
وی با اشاره به اینكه كل اعتبار اختصاص یافته به سازمان بهزیستی در این مورد ۱۹ میلیارد تومان بوده است، اظهار نمود: از این رقم ۸۷۰ میلیون تومان سهم استان فارس بوده است. ازاین رو اگر آقای ابراهیمی در سالهای گذشته ۹ میلیارد تومان هزینه كرده اند، خودشان باید پاسخگو باشند كه این مبلغ را به چه كسی داده اند و در كجا هزینه كرده اند. بودجه ای كه از سال قبل به ما تحویل داده شده است، حدود ۸۰۰ میلیون تومان برای استان فارس بوده است؛بنابراین اگر مدعی هستند هزینه انجام شده ۹ میلیارد تومان بوده است باید خودشان در مورد هزینه آن پاسخگو باشند.
معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تاكید بر اینكه كاری كه هم اكنون سازمان بهزیستی در باره ساماندهی معتادان متجاهر در استان فارس انجام می دهد اقدامی مبتنی بر منابع علمی است، اضافه كرد: ضمن آنكه ساختمانی هم كه اخیرا آنجا تولید شده و تبدیل به مركز ماده ۱۶ برای ساماندهی معتادان متجاهر شده، در زمینی كه متعلق به سازمان بهزیستی بوده احداث شده است، یعنی نه تنها اعتبار زیادی به ما داده نشده و بودجه مورد ادعا هم به ما تحویل داده نشده بلكه حتی زمین هم متعلق به سازمان بهزیستی بوده است و ریالی هم بابت زمین به سازمان بهزیستی پرداخت نشده است.1397/04/02
21:54:29
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: بهزیستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان