مدیركل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام كرد

تنظیم سند سلامت اجتماعی در دستور كار سازمان بهزیستی می باشد

تنظیم سند سلامت اجتماعی در دستور كار سازمان بهزیستی می باشد به گزارش جوان بین مدیركل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: سازمان بهزیستی به تنهایی امكان تحقق سلامت اجتماعی در جامعه را ندارد و باید تعامل و هم افزایی دستگاه های دولتی، غیردولتی و تشكل های مردمی در این خصوص صورت گیرد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، فریبا درخشان نیا در همایش سلامت اجتماعی بسیج و بهزیستی كه در سالن كوثر اراك برگزار شد، عنوان كرد: در برنامه ششم توسعه سازمان بهزیستی به عنوان متولی بحث سلامت اجتماعی مطرح شده است و باید فعالیت خویش را بازتعریف و بازنگری كند.
وی با اشاره به اینكه با مساعدت شورای اجتماعی وزارت كشور بحث تنظیم سند سلامت اجتماعی در دستور كار سازمان بهزیستی قرار گرفته است اضافه كرد: امید است با مشاركت همه ذینفعان، سازمان های دولتی و غیردولتی و تشكل های مردمی بحث سلامت اجتماعی در كشور محقق شود.
درخشان نیا با تاكید براینكه سلامت صرفا فقدان بیماری به شمار نمی رود بلكه بحث رفاه كامل جسمانی، روانی و اجتماعی را در خود جای داده است، اضافه كرد: در بحث سلامت اجتماعی تلقی های مختلفی وجود دارد و خیلی از مسائل و شرایط اجتماعی در سلامت جسمی تاثیر دارد و باید همه شاخصه ها را برای تحقق جامعه مطلوب رصد و بررسی كرد.
مدیركل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور ابعاد اقتصادی همچون تورم، درآمد و متغیرهای اقتصادی را در دستیابی به شرایط مطلوب زندگی موثر دانست و اضافه كرد: چتر حمایتی رفاه اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با بهزیستی دارد، این سازمان 160 وظیفه تخصصی تعریف شده دارد و با حیات و ممات جامعه در ارتباط است و گستره ای از خدمات توانمندسازی، پیشگیری و اجتماعی را برای خود تعریف كرده است كه این فعالیت ها به سلامت اجتماعی منتهی می گردد.
وی خاطرنشان كرد: برای تحقق جامعه سالم باید موارد گسترده ای مورد توجه قرار گیرد كه این مولفه ها شامل زیرساخت های محیطی، شرایط سیاسی كشور در منطقه و رضایتمندی شهروندان از جغرافیای سكونتی خود است و باید مباحث اجتماعی در این راستا مورد توجه قرار گیرد.
درخشان نیا با اشاره به رخدادهای اخیر در حوزه صدمه های اجتماعی همچون كودك آزاری ها اضافه كرد: این حوادث رخدادهای تلخی است، البته فضای مجازی به این مسائل دامن می زنند و باید صحت و سقم مطالبی كه در فضای مجازی منتشر می گردد هم مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های مرتبط اطلاعات موثق و درست در اختیار مردم قرار دهند تا مردم برپایه این اطلاعات درست برای خود و خانواده تصمیمات درستی اتخاذ كنند.
وی عنوان كرد: مبحث سلامت خانواده در مبحث سلامت اجتماعی امری مهم است، مسلح شدن خانواده ها به انواع مهارت های لازم در حوزه زناشویی و فرزندپروری می تواند منجر به مراقبت بیشتر خانواده از خود شود و سازمان بهزیستی برای هر كدام از این مباحث فعالیت های تعریف شده دارد.
وی اضافه كرد: بهزیستی استان مركزی هم از نظر نظارتی و اجرایی عملكرد قابل قبولی از خود به جای گذاشته است و حتی در بحران ها هم موفق وارد شده است به طوری كه در زلزله اخیر در كرمانشاه همسو با دیگر استان ها از ساعات اولیه اقلام مورد نیاز را به منطقه ارسال كردند و كارشناسان متخصص سازمان هم جهت عرضه خدمات و حمایت های روانی و اجتماعی اعزام شدند اما برپایه گستردگی فعالیت های اجتماعی به تنهایی امكان تحقق اهداف در این سازمان مهیا نیست.
مدیركل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور اظهار نمود: مبحث سلامت اجتماعی به یك سازمان منتهی نمی شود و تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی و شهروندان باید در جهت تحقق جامعه سالم گام بردارند و این امر با هم افزایی دستیافتنی خواهد شد، البته امروز در كشور حركت های خوبی جهت دستیابی به جامعه سالم انجام می گیرد.
وی با اشاره به اینكه سرمایه های اجتماعی در این میان بسیار پرارزش هستند اظهار داشت: برپایه برخورداری از همین سرمایه هاست كه در زمان بحران مردم به كمك یكدیگر می شتابند، از بسیج هم بواسطه پتانسیل مطلوب و جایگاه قابل قبولش درخواست می گردد مهارت های خویش را در جهت كمك به سازمان های نیازمند بكار گرفته و ظرفیت آنها را ارتقاء دهد.
درخشان نیا تصریح كرد: سازمان بهزیستی هم در جهت مهارت افزایی در كنار بسیج خواهد بود تا تعامل دو طرف بیش از گذشته توسعه یابد.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در این مراسم تعدادی از فعالان اجتماعی و بسیجیان تقدیر شدند. 

1396/09/02
13:43:50
5.0 / 5
4546
تگهای خبر: اقتصاد , بسیج , بهزیستی , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان