در صورت تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان ربیعی خبر داد

افزایش مستمری معلولان یا پرداخت حق پرستاری به همسران این قشر

افزایش مستمری معلولان یا پرداخت حق پرستاری به همسران این قشر جوان بین: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به انجام 90 درصدی غربالگری شنوایی و بینایی در جامعه اظهار داشت: هم اكنون مستمری معلولان تا سه برابر افزایش یافته است و با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس این مستمری افزایش بیشتری هم خواهد یافت. همینطور بر مبنای این لایحه حق پرستاری برای همسران افراد معلول هم در نظر گرفته خواهد شد.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، علی ربیعی كه در گردهمایی روز جهانی معلولان صحبت می كرد با اشاره به اینكه با تولید زیرساخت های لازم باید نسبت به حل معضلات معلولان اقدام كنیم اضافه كرد: تلاش ما این است كه معلولان به شرایط «حركت روان» در جامعه دست یابند.

وی با انتقاد از دیدگاه هایی كه در ناتوانی جسمی در مورد معلولان حاكم است اضافه كرد: در گذشته دیدگاه هایی حاكم بود كه منجر به توانمندسازی معلولان نمی شد. دستگیری محدود از این قشر مشكلات آنان را برطرف نخواهد كرد. هم اكنون ما به دنبال نگرش های جدیدی در این خصوص هستیم. برای مثال این دیدگاه كه معلولان بسیار توانمندند و این توانایی ها باید دیده شود یكی از این موارد است. در میان این قشر دانشمندان، هنرمندان، ادبا و پژوهشگران زیادی دیده می شوند.

وی در ادامه ضمن تبریك مدال آوری وزنه برداران معلول در مسابقات جهانی اظهار نمود: باآنكه معلولان از بخشی از توانایی جسمی خود محروم هستند اما باید شرایطی فراهم گردد كه آنها از سایر توانمندی های شان برای كسب منزلت اجتماعی استفاده كنند.

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه با تاكید بر اهمیت هم افزایی بین بخشی در حل مشكلات معلولان خاطرنشان كرد: بخشی از این هم افزایی بین دولت و مجلس بوجود آمده است. همینطور بخش دیگری از این اقدام با كمك شهرداری، دانشگاه علوم بهزیستی و... در حال شكل گیری است.

ربیعی در ادامه با اشاره به چهارضلعی مربوط به مسائل معلولان و اشاره به نقش خانواده NGOها و دولت در كنار معلولان برای حل مشكلات آنها اظهار نمود: نخستین رویكرد در این زمینه باید دیدن توانایی های آنان باشد. معلولان نیاز به نگاه دلسوزانه ندارند. نمایشی كه از معلولان تا كنون عرضه شده است باید اصلاح شود چون كه معلولان به جای نگاه دلسوزانه باید به حقوق خودشان برسند.

وی با اشاره به اینكه در بعضی از استان ها افرادی كه ناتوانی دارند نمی توانند توانمند شوند اظهار نمود: بنابراین باید از فقر و محرومیت در میان افراد معلول جلوگیری كنیم و نباید اجازه دهیم كه معلولیت مترادف با فقر شود. همینطور باید توجه داشته باشیم كه سالمندی هم نباید با فقر توام باشد.

وزیر تعاون، كار رفاه اجتماعی با تاكید بر افزایش 3. 4 برابری مستمری ها در میان افراد معلول اضافه كرد: هم اكنون لایحه حمایت از حقوق معلولان در صحن مجلس قرار دارد. در تهیه این لایحه از نظر خود معلولان و سایر متخصصان استفاده شده است. در این لایحه مشخص شده تا حداقل دستمزد برای شورای عالی كار بیمه توانبخشی، توانمندسازی آنها و اختصاص فضاهای عمومی و ورزشی برای معلولان پیگیری شود.

وی با تاكید بر اهمیت فرهنگسازی در صدا و سیما و توجه این لایحه به این مورد خاطرنشان كرد: دولت 3000 میلیارد تومان بار مالی برای این لایحه در نظر گرفته است. همینطور معافیت های مالیاتی حتی برای پدران و مادران افراد معلول هم از دیگر برنامه هایی است كه در این لایحه گنجانده شده است.

ربیعی در ادامه از برگزاری انتخابات آزاد برای انتخاب چهار نفر از اعضای سمن های فعال در حوزه معلولان بعنوان مشاور وزیر اطلاع داد و اظهار داشت: این چهار نفر در تمام تصمیمات مربوط به حوزه معلولان بعنوان نماینده سمن ها حضور خواهند داشت.

ربیعی در ادامه با اشاره به اینكه قرار بود وسایل كمك توانبخشی به معلولان در سال 96 به شكل كامل تامین شود، اظهار داشت: متاسفانه این اقدام به شكل كامل انجام نشده است اما روستاها و شهرهای كم جمعیت تحت پوشش این وسایل قرار گرفتند. همینطور تعرفه مربوط به واردات این وسایل هم كاهش یابد.

وی در ادامه تصریح كرد: هم اكنون انجام غربالگری ژنتیك در كشور الزامی شده است و بدین سان از تولد تعداد زیادی معلول در سال جلوگیری به عمل می آید.
1396/09/18
00:55:48
5.0 / 5
4979
تگهای خبر: جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان