ترس هایی كه مانع پیشرفت می شوند

ترس هایی كه مانع پیشرفت می شوند جوان بین: متخصص كودك و نوجوان در دانشگاه علوم پزشكی كردستان، اظهار داشت: همه ما دلمان می خواهد پیشرفت نماییم و اهدافی را كه در سر داریم تحقق ببخشیم، اما چرا فقط تعداد اندكی از ما به آرزوهایمان می رسیم؟


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، هر چه در زندگی، اهداف دورتری داشته باشید، سخت تر خواهید توانست به انتظاراتی كه از خودتان دارید جامه عمل بپوشانید در نتیجه، چون از شكست می ترسید و فكر می كنید به اهداف مورد نظرتان دست نخواهید یافت، ترجیح می دهید دست روی دست بگذارید و هیچ قدمی در جهت تحقق اهدافتان برندارید، اما با این طرز فكر فقط خودتان را عقب می اندازید و هیچ گاه نخواهید توانست به قابلیت هایی كه در وجودتان نهفته پی ببرید، اجازه ندهید ترس از شكست بر شما غلبه كند.
فایق یوسفی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: همه ما در مقاطع مختلفی از زندگی به لحظات سرنوشت سازی برمی خوریم كه اگر دست بجنبانیم، زندگیمان را از این رو به آن رو خواهند كرد و این فقط به تصمیم خودمان بستگی دارد، در واقع هیچ موفقیت بزرگی بدون زحمت به دست نمی آید.
وی اشاره كرد: آدم های موفق كه در اطرافتان هستند یك شبه به مدارج عالی نرسیده اند، شما فقط نتیجه زحمت شان را می بینید، حال آن كه برای رسیدن به این موفقیت چه فراز و فرودهایی كه تجربه نكرده اند.
متخصص كودك و نوجوان در دانشگاه علوم پزشكی كردستان، بیان كرد: آدم هایی هستند كه از موفقیت های بزرگ می ترسند، بهبود روابط اجتماعی، رشد و توسعه فردی و ارتقای شغلی نمونه هایی از موفقیت هستند كه خیلی از ما به آنها فكر می نماییم.
یوسفی عنوان كرد: به دنبال هر نوع موفقیتی كه هستید، ابتدا باید این واقعیت را بپذیرید كه هیچ موفقیتی بدون تغییر حاصل نمی گردد، یعنی همین طور كه قدم به قدم به موفقیت نهایی نزدیك تر می شوید و روند بعضی امور تغییر خواهدنمود.
وی ذكر كرد: ترس در وجود آدم ها سبب شد ه سوالهایی به ذهن بیاید كه مانع موفقیت شود اما برای كسی كه از بیرون به قضیه نگاه می كند این گونه نیست در حالیكه برای شما همین دغدغه های بی مورد آنقدر جدی و واقعی هستند كه حتی فكرشان مضطرب تان می كند.

ترس از قضاوت دیگران
متخصص كودك و نوجوان در دانشگاه علوم پزشكی كردستان، اضافه كرد: خیلی از ما با این باور بزرگ شده ایم كه اگر در زندگی به هر موفقیتی برسیم، دیگران حمایت مان خواهند كرد و از موفقیت مان خشنود خواهند شد، اما واقعیت می تواند چیز دیگری باشد، در زندگی واقعی، آدم های زیادی هستند كه امكان دارد از موفقیت های اطرافیان شان دلگیر شوند این قبیل آدم ها به پیشرفت دیگران حسادت می كنند.
در ادامه این گفت و گو «فریبا طیری» رئیس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشكی كردستان، اظهار نمود: ترس واكنش طبیعی انسان نسبت به امر خارجی است، این واكنش هرچند درونی و باطنی بوده ولی علائم آن در نشانه های طبی مانند ایست قلبی، كاهش ضربان، تپش قلب و حتی در چهره و رفتار فرد قابل مشاهده می باشد.
طیری اظهار داشت: شخصی كه ترس در وجودش است، گرفتار كاهش شدید ضربان قلب، كند شدن حركت خون در رگ ها، كاهش واكنش های عضلانی و بدنی شده و رنگ صورتش از رخسار می پرد و مثل گچ سفید می شود، همین طور ترس خودرا بصورت علایم جسمانی، دل درد، سردرد، استفراغ، سرگیجه، ضعف و سستی نشان داده است.
وی عنوان كرد: همه ما انسان ها توانایی انجام كارهای بزرگتری را داریم و می توانیم نتایج بهتری نسبت به آنچه كسب كرده ایم را بدست بیاوریم اما، آن كارها را انجام نمی دهیم و یكی از دلایل اصلی آن ترس است، همچون ترس از تغییر، قضاوت دیگران، شكست، تنها ماندن و ترس از مرگ.
رئیس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشكی كردستان، ذكر كرد: وقتی از ترس می گوییم حس ناخوشایندی به ذهن خطور می كند، این در شرایطی است كه ترس حس بدی نیست.
طیری اضافه كرد: ترس هم مانند سایر احساسات دیگر همچون غم، شادی و خشم بخشی از بیولوژی انسان بوده و برای بقای انسان لازم است و فوایدی هم دارد، ترس شخص را در مقابل لطمه ها هوشیار كرده و كمی ترس در وجود انسان ها می تواند مفرح و عامل پیشرفت شخص شود.
وی با اشاره به اینكه وجود ترس، احساسی ناخوشایند اما طبیعی است كه در واكنش به خطرات واقعی احداث می شود، بیان كرد: ترس را از اضطراب كه معمولا بدون وجود تهدید خارجی رخ داده باید جدا دانست، ترس از ساز و كارهای بقا بوده و معمولا در پاسخ به یك محرك منفی خاص روی می دهد.
سعیده امانی روانشناس دانشگاه علوم پزشكی كردستان، نوع دیگر ترس را ترس از حیوانات ذكر كرد و اظهار داشت: وجود ترس های خفیف امری عادی بوده، زمانی مشكل آفرین میگردد كه شدت احساسات غیر طبیعی و به اجتناب از اشیاء یا موقعیت های خاص احداث شود.
امانی با اشاره به اینكه برخی افراد از حیوانات می ترسند، بیان كرد: برخی از افراد فوبی های خاصی نبست به حیوانات دارند، فوبی ترس غیرمنطقی در ارتباط با شیء یا موقعیت خاصی است در واقع خیلی افراد از چیزهای رایجی مانند عنكبوت ها و ارتفاعات می ترسند.
وی عنوان كرد: هر چیز یا موقعیتی می تواند هدف فوبی را تشكیل دهد، افراد می توانند برای هر چیزی از رانندگی گرفته تا آمپول ها، فوبی داشته باشند.
روانشناس دانشگاه علوم پزشكی كردستان، چهار طبقه فوبی های خاص در افراد را شامل حیوانات، محیط طبیعی(توفان، آتش، ارتفاعات)، خون، جراحت و تزریق ذكر كرد.
امانی اشاره كرد: شایع ترین فوبی ها ترس ار حیوانات مانند مار، سگ، حشرات و موش است اما سایر ترس ها عبارتند از، ترس از فضاهای بسته، ترس از صحبت كردن در جمع كه مانع حركت و پیشرفت در فرد میگردد.
1397/09/13
14:55:22
5.0 / 5
4945
تگهای خبر: پزشك , جوان , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان