راه اندازی سامانه ای برای عرضه خدمات تخفیف دار به سالمندان

راه اندازی سامانه ای برای عرضه خدمات تخفیف دار به سالمندان جوان بین: «بنیاد فرزانگان»، سامانه ای كه با هماهنگی سازمان های مردم نهاد فعال با هدف عرضه خدمات تخفیف دار و در عین حال تكریم سالمندان و دسترسی بهتر آنها به خدمات مختلف از سلامت تا گردشگری و... با قیمتی ارزان تر و كیفیت بالاتر، به راه افتاده است.


محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه این سامانه در چارچوب اپلیكشن روی تلفن همراه نصب می شود، اضافه كرد: برای مثال سالمند در هر جای كشور نیازی داشته باشد می تواند با استفاده از این سامانه درخواست بدهد و نزدیك ترین خدمات به او معرفی می گردد.
وی با اشاره به اینكه سامانه بنیاد فرزانگان دو هفته است كه روی سِروِر اینترنتی قرار گرفته است، اضافه كرد: هم اكنون صرفا سازمان های مردم نهاد امكان ورود به سامانه مذكور و ثبت اطلاعتشان را دارند. همینطور دو دوره برای كارشناسان برای آموزش و چگونگی كار كردن با این سامانه را هم برگزار كرده ایم.
وی با اشاره به عضویت حدود ۱۲۰ سازمان مردم نهاد در این سامانه تا حال حاضر اظهار نمود: مسیر كاملا باز است تا هر سازمان مردم نهاد فعال در حوزه سالمندی عضو این سامانه شود. مهم ترین بخش خدمات این سامانه ارتباط بین سازمان های مردم نهاد با یكدیگر است. این ارتباط سبب فعال شدن حوزه گردشگری بین آنها می گردد و پكیج های ارزان قیمت گردشگری را هم برای سالمندان فراهم می آورد. سازمان های مردم نهاد این حوزه می توانند كارهای خوبی كه در حوزه سالمندی اتفاق می افتد را به هم معرفی كنند و حتی با یكدیگر ادغام شوند و همكاری داشته باشند.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در ادامه اظهار نمود: در حوزه كسب و كار هم اگر تولیداتی در حوزه سالمندان وجود داشته باشد می تواند از جانب سازمان های مردم نهاد شناسایی و معرفی شود. شركت های فعال در حوزه سالمندان هم می توانند از این طریق خویش را معرفی كنند، به طوریكه این فرایند برای این سمن ها هم درآمدزایی به همراه دارد.
سلمان نژاد با اشاره به اینكه می خواهیم درآمدهای پایداری برای سازمان های مردم نهاد تولید نماییم، خاطرنشان كرد: امكان دارد در شروع كارشان بودجه هایی را برای این سمن ها در نظر بگیریم، اما بعد چند سال آنها باید روی پای خودشان بایستند. هدف ما این است كه فعالیت این سمن ها به شكل پایدار باشد و گرفتار سرخوردگی نشوند.
وی درباره شیوه عمل سازمان های مردم نهاد عضو سامانه بنیاد فزانگان برای فراهم كردن خدمات مورد نیاز سالمندان توضیح داد: رویكرد این سازمان های مردم نهاد این است كه ابتدا وارد محله می شوند و در جاهایی كه امكان امضای تفاهم نامه در مورد خدمات سالمندان وجود دارد، این كار را انجام می دهند. برای مثال با درمانگاه، خشكشویی یا حتی سوپرماركت و هرجایی كه سالمندان یكی از مخاطبان آنها هستند، تفاهم نامه ای منعقد می گردد.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با تاكید بر اینكه هدف اصلی از طریق اندازی این سامانه تامین خدمات تخفیف دار و در عین حال تكریم سالمندان و دسترسی بهتر آنهاست، خاطرنشان كرد: حدود نیمی از سالمندان می توانند از تلفن همراه استفاده كنند و با استفاده از اپلیكیشن مربوطه خدمات مورد نیازشان را درخواست دهند. سالمندانی هم كه در كاربرد تلفن همراه ضعیف تر هستند می توانند از فرزندان و نوه هایشان كمك بگیرند.
سلمان نژاد افزود: برای مثال اگر در محله ای سه درمانگاه نزدیك به هم بوده و یكی از آنها محیط مناسب تری داشته باشد، وقتی سازمان مردم نهاد مربوطه حس كند اگر سالمند به آنجا رجوع كند بیشتر تكریم شده و احترام بیشتری برایش قائل می شوند، با این درمانگاه مذاكره می كند تا آنرا با استفاده از سامانه به مخاطبان سالمند معرفی نماید. در واقع ما از این سود جمعیتی در جهت تخفیف و تكریم سالمند استفاده می نماییم.
وی با اشاره به اینكه این سامانه به شكل یك اپلیكشن روی تلفن همراه نصب می شود، اضافه كرد: برای مثال سالمند در هر جای كشور نیازی داشته باشد می تواند با استفاده از این سامانه درخواست بدهد و نزدیك ترین خدمات به او معرفی می گردد. یعنی كسب و كار مذكور برپایه تفاهم نامه قبلی پذیرای سالمندان است. هدف ما از این شبكه این است كه سرنوشت تمام سازمان های مردم نهاد سالمندی را به دست خودشان بسپاریم.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان اظهار نمود: در حوزه گردشگری هم درحال رایزنی برای تهیه بلیط قطار و هواپیما به شكل تخفیف دار هستیم تا سالمندان بتوانند در داخل كشور یك سفر ارزان قیمت را تجربه كنند.
سلمان نژاد با اشاره به اینكه ثبت دیتاهای سمن ها و انعقاد تفاهم نامه با مشاغل، فرایندی زمان بر است، اظهار داشت: با كمك های صندوق جمعیت سازمان ملل و تامین منابع مالی لازم پیش بینی می نماییم كه از سال جدید امكان بهره برداری سالمندان از سامانه فراهم گردد.

خبرنگار: پریشاد احمدی
دبیر: سولماز خوان


1397/10/02
15:27:10
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان