جنیدی در مجلس: اعطای تابعیت به فرزندان زن ایرانی و مرد خارجی نیاز جدی است

جنیدی در مجلس: اعطای تابعیت به فرزندان زن ایرانی و مرد خارجی نیاز جدی است جوان بین: معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان این كه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یك نیاز جدی است كه نباید در آن تردیدی داشت، اظهار داشت كه اعطای تابعیت بوسیله پدر برمبنای یك الگوی قدیمی است كه همچنان اجرا می شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، لعیا جنیدی در جلسه علنی امروز (یكشنبه ) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی كلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با بیان موافقت دولت با این لایحه، اظهار داشت: این لایحه حدود چهار سال در دولت مورد بررسی قرار گرفت و البته در كمیسیون حقوقی هم تغییراتی در آن لحاظ شد.
وی در این باره توضیح داد: زن ایرانی برمبنای یك حق انتخاب و اجازه قانون با یك مرد غیر ایرانی ازدواج كرده كه حاصل آن فرزندانی است كه نمی توانند تابعیت ایرانی داشته باشند. آنها عرق و علاقه و عشق به كشور دارند و برای اعطای هویت ایرانی به فرزندانشان تلاش می كنند.
جنیدی در ادامه اشاره كرد: خیلی از زنان فرهیخته ما همچون مرحوم میرزاخانی تا آخرین لحظه عمرشان به دنبال این بودند كه فرزندان شان تابعیت ایرانی داشته باشند. خیلی از زنان ایرانی هم در داخل كشور حضور دارند كه با مرد غیر ایرانی ازدواج كرده و فرزندانشان تابعیت ایرانی ندارند كه این موجب ایجاد حفظ تبعیض در میان آنها می شود. در گذشته آنها با مشكل ادامه تحصیل مواجه بودند كه با اعطای تسهیلاتی تا حدی این مشكل بر طرف شد، اما هم اكنون با مشكل داشتن شغل و استفاده از سایر حقوق قانونی شان مواجهند. این عوامل تبعیض با گذشت زمان می تواند منجر به بر هم خوردن نظم اجتماعی و حتی ایجاد خطرات امنیتی شود چون آنها احساس می كنند كه از حقوقشان محروم بوده، پس اعطای تابعیت یك نیاز جدی است كه نباید در آن تردید كرد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به قانون مدنی، اظهار داشت: بخش های زیادی از قانون مدنی از فقه امامیه و شیعه گرفته شده است كه در صورت اصلاح احتمالی باید نظرات اجتهادی را گرفت، اما بعضی از بخش ها از نظامات اروپایی مشخصا شاخه رومی مثل فرانسه گرفته شده است كه آنها ۱۰۰ سال پیش تابعیت مطلق را به پدر و تابعیت محدود را از مادر می گرفتند كه ما باز آن زمان با این الگو تنها مقرر كردیم كه تابعیت از پدر گرفته شود. امروز این كشورها الگویشان را تغییر داده اند و قبول كرده اند كه تابعیت از مادر و پدر داده می شود، ولی ما همچنان الگوی قدیمی را تكرار می نماییم كه این موجب وضعیت امروز شده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود، اشاره كرد: گاهی اوقات در این مطلب تردید می شود كه اگر تابعیت از جانب مادر پذیرفته شود موجب چند تابعیتی می شود. حال این كه هیچ دولتی اراده خودرا به خاطر این كه تابعیت مضاعف شود، منوط به اراده دولت خارجی نمی كند، بلكه به مصالح خود اعطای تابعیت می كند. از جانب دیگر تابعیت از جانب پدر به چند نسل قبل باز می گردد. یعنی اگر كسی چند نسل خود پدر بزرگ ایرانی داشته است بدون این كه حتی به ایران آمده باشد می تواند از كنسولگری شناسنامه ایرانی بگیرد.
جنیدی درانتها اشاره كرد: در این اعطای تابعیت مسائل امنیتی موضوعیتی ندارد چون می خواهیم تابعیت برای فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی با سن كمتر از ۱۸ سال اقدام نماییم كه مساله امنیتی ندارد. ان شاء الله پس از تصویب كلیات، دستورالعمل اجرایی تابعیت بر عهده وزارت امور خارجه گذاشته شود.
منبع:

1398/02/22
13:44:10
5.0 / 5
4254
تگهای خبر: ازدواج , تسهیلات , زنان , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان