تخریب بیشتر از ۱۹۰۰ واحد مسكونی مددجویان در سیل، راه اندازی خانه ها طی ۶ ماه

تخریب بیشتر از ۱۹۰۰ واحد مسكونی مددجویان در سیل، راه اندازی خانه ها طی ۶ ماه جوان بین: اقدامات سازمان بهزیستی كشور در مورد عرضه خدمات به مددجویان صدمه دیده در سیل تشریح شد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور سازمان بهزیستی هم از اعزام ۸۲ تیم اورژانس اجتماعی به مناطق سیل زده خوزستان، لرستان و گلستان طی سیل اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: در زمان وقوع حوادث طبیعی كودكان، سالمندان، زنان و دهك های پایین اقتصادی در معرض بیشترین صدمه قرار دارند. بنابراین با عنایت به تجربه بلایای قبلی همكاران اورژانس اجتماعی آموزش هایی را دریافت نمودند تا بتوانند فعالانه تر وارد این حوزه شوند.
وی با اشاره به این كه برای رفاه حال كودكان در مناطق سیل زده هم مبادرت به راه اندازی مهدهای كودك موقت و سیار كرده ایم، در این باره تصریح كرد: ۲۳ مهد كودك در استان لرستان، ۲۴ مهد در استان گلستان و ۲۶ مهد كودك در استان خوزستان به راه افتاده است. كودكانی كه از این مهدهای كودك بهره برده اند با گذشت هفت تا هشت روز ذهنیت شان در مورد حادثه سیل تغییر نمود و این مورد در نقاشی های آنان نمایان بود.
معاون امور سازمان بهزیستی در ادامه از تشكیل كمیته ای برای بازتوانی و كارگروهی برای عرضه خدمات حمایتی، اجتماعی و روانشناختی در مناطق سیل زده اطلاع داد و در این رابطه اظهار نمود: این كار گروه ها مداخلات لازم در حوزه روانشناسی و اجتماعی را به سیل زدگان عرضه می دهند و بر مبنای آخرین گزارشات همچنان برخی از اورژانس ها و مهدهای كودك در این مناطق مشغول فعالیت هستند.
به گفته وی با طراحی برنامه "عمل" در حوزه عرضه خدمات اجتماعی و روانی به افراد صدمه دیده با همكاری وزارت بهداشت و سپس تصویب این پروتكل در وزارت كشور از این پس هر كسی كه بنا باشد در این عرصه ها خدمتی را به مردم عرضه نماید باید بر مبنای دستورالعمل مذكور مداخله كند.
در ادامه این نشست ذوالفقار یزدان مهر، معاون امور مشاركت های مردمی سازمان بهزیستی هم با اشاره به این كه بر مبنای آخرین آمارها تابحال به جز استان خوزستان، ۱۹۰۸ واحد مسكونی به دنبال سیل به صورت كامل تخریب شده است، تصریح كرد: همینطور در مجموع دو هزار و ۷۴۱ واحد برای بازسازی و نوسازی به تایید بنیاد مسكن رسیده است.
وی با اشاره به این كه در چارچوب تفاهمنامه ای كه به تازگی با بسیج سازندگی به امضا رسید، ساخت و ساز و بازسازی واحدهای آسیبب دیده مددجویان در مناطق سیل زده زیر نظر بنیاد مسكن انجام می شود، بیان كرد: مقرر است تا عملیات ساخت و ساز طی شش ماه صورت گیرد.
معاون امور مشاركت های مردمی سازمان بهزیستی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این كه برای خانواده های دو عضو معلول بر مبنای بنیاد مستضعفان و مسكن در شهرها ۳۰ میلیون تومان كمك بلاعوض و در روستاها هم ۲۰ میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت می شود، در این رابطه خاطرنشان كرد: همینطور برای مددجویان سرپرست خانوار هم از جانب سازمان بهزیستی كمك بلاعوض پرداخت می شود.

وی با اشاره به تسهیلاتی كه در اختیار سیل زدگان مناطق شهری و روستایی قرار می گیرد، اظهاركرد: بر مبنای مصوبه هیات وزیران در مناطق شهری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و ۱۲ میلیون تومان كمك بلاعوض در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی قرار می گیرد. همینطور در مجموع برای خانواده های دارای دو عضو معلول ۴۲ میلیون تومان كمك بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه و برای خانواده های روستایی هم در مجموع ۲۸ میلیون تومان كمك بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شود.

یزدان مهر در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مجموع كمك های جمع آوری از جانب خیران برای كمك به سیل زدگان اظهاركرد: تابحال ۲۱ میلیارد تومان كمك نقدی و غیر نقدی شامل بسته های غذایی، بهداشتی، لوازم خانگی، توانبخشی و سرمایشی جمع آوری شده و هم اكنون تمركز ما بر كمك های توانبخشی و خانگی است.

به گفته وی استان های خراسان رضوی، البرز، اصفهان، آذربایجان شرقی و تهران بیشترین كمك های نقدی و غیر نقدی را به سیل زدگان عرضه كرده اند.

معاون امور مشاركت های مردمی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه خسارت های وارده به منازل مددجویان سیل زده در سامانه ثبت «خسارت» جمع آوری می شود، اظهار داشت: این اطلاعات به محض جمع آوری نهایی اعلام خواهد شد همینطور اعتباراتی برای پرداخت سهم بیمه مددجویان و كارفرمایان در مناطق سیل زده در نظر گرفته شده است كه بزودی پرداخت خواهد شد.

همچنین در ادامه این نشست شجیعی - معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی كشور- با اشاره به تشكیل ستاد مدیریت بحران در سازمان بهزیستی بلافاصله پس از وقوع سیل اظهار داشت: برقراری سامانه گزارش خسارات و نیازسنجی جامعه هدف سازمان بهزیستی، بازدیدهای ستادی، ریاست سازمان و نمایندگان بهزیستی از این مناطق و تعیین استان های معین برای كمك به مناطق سیل زده همچون اقدامات انجام شده از جانب این سازمان برای كمك به مددجویان سیل زده بوده است.

به گفته وی پرداخت كمك هزینه معیشتی به ۲۸۰ هزار خانوار از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ هزار تومان هم از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی برای كمك به این مددجویان بوده است.

در ادامه این نشست مجید رضازاده - معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی - هم ضمن تشریح خدمات روانشناسی و حمایت های اجتماعی از مددجویان در چارچوب طرح «محب» اظهاركرد: این مداخلات در چهار فاز بیشتر از یك سال طول خواهد كشید به صورتی كه افرادی كه مبتلا به اختلال شده اند، رها نمی شوند.

به گفته وی ۲۶۵ تیم «محب» در این مناطق در چارچوب ۸۴۴ نفر روانشناس، مشاور و مددكار مشغول به فعالیت شدند و عمده ترین مسائل افراد سیل زده همچون تزلزل شبكه های حمایتی، احساس بی عدالتی و ناامنی، اختلال در تمركز، عدم كنترل احساسات، احساس گناه و ناامیدی، اضطراب و ترس و... را شناسایی نمودند.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۲۴ هزار نفر در سه استان سیل زده كشور تحت غربالگری قرار گرفته اند كه ۳۱.۴ درصد مرد و ۳۹.۳ درصد زن و ۲۹.۳ درصد كودك بوده اند. همینطور نتیجه غربال ۱۵ درصد از این افراد مثبت بوده كه نشان دهنده این است كه آنان احتیاج به خدمات بعدی دارند.

رضازاده با اشاره به این كه استرس، اضطراب، سوء مصرف مواد شایعه ترین مشكلات این افراد بوده است، اظهاركرد: از مجموع غربال های صورت گرفته نتیجه غربال ۱۱.۴ درصد از مردان و ۱۸.۹ درصد از زنان مثبت بوده است.

به گفته وی نتیجه غربال ۱۳.۴ درصد از كودكان هم مثبت بوده است. همینطور بیشتر از ۱۴ هزار نفر حمایت های روانی و اجتماعی را به شكل فردی و گروهی دریافت كرده اند.

به گفته رضازاده از بین ۱۹۵ مركز اقامتی، درمان و كاهش صدمه های اعتیاد هم ۱۷ مركز گرفتار صدمه دیدگی شده اند.

در ادامه این نشست محمد نفریه - معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی - هم با اشاره به اینكه از بین مراكز شبانه روزی و روزانه این سازمان ۱۵۷ مركز در معرض سیل قرار داشتند، اظهاركرد: در مجموع سه مركز نگهداری از سالمندان، معلولان ذهنی و... مجبور به جابجایی شدند همینطور ۱۸۰۰ كارتن پوشینه دو تا ۴۰۰ وسایل كمك توانبخشی شامل عصا، تشك مواج و ویلچر در میان مددجویان توزیع شد.

وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۳۲ هزار معلول به دنبال سیل متاثر شده اند، اظهار داشت: از بین این معلولان ۱۴ هزار نفر معلول جسمی ــ حركتی و ۸۰۰۰ نفر معلول ذهنی بوده اند.

منبع:

1398/02/29
15:05:40
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بحران , بسیج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان