حقایقی درباره خیانت

حقایقی درباره خیانت جوان بین: خیانت یكی از بزرگترین تابوهای اجتماعی است و خیلی از افرادی كه مورد این بی مهری قرار گرفته اند گواهی می دهند كه آثار آن چقدر می تواند مخرب باشد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، خیانت سبب مطرح شدن سوالات عمیق و پیچیده ای در زوجین درباره خودشان می شود و می تواند بطور كامل اعتماد به نفس فردی را كه به او خیانت شده از بین ببرد یا حتی بدتر منجر به خودكشی وی شود و یكی از بدترین كارهایی است كه می توان مقابل كسی انجام داد به خصوص اگر در شرایطی صورت گیرد كه مدت زیادی از ارتباط زوج می گذرد.

انگیزه های خیانت چیست؟ آیا همه پتانسیل خیانت را دارند یا اینكه دسته خاصی از افراد آنرا انجام می دهند؟ این ها برخی از سوالاتی هستند كه اهتمام خواهیم كرد در مقاله زیر به آنها پاسخ دهیم.

چرا مردم به شریك زندگی خود خیانت می كنند؟ به خصوص اگر به آن فرد علاقه داشته باشند. پاسخ این پرسش امكان دارد شما را شگفت زده كند.

برای كسانی كه مورد خیانت واقع شده اند نخستین سوال در ذهن آنها این است كه "چرا؟ "؛ این سوال سپس با "چه كسی؟ " دنبال می شود.

دلایل مختلفی وجود دارد كه چرا مردم به شریك خود خیانت می كنند، اما بنظر می رسد كه انگیزه اصلی بین مرد و زن متفاوت می باشد (البته نه همیشه). مطالعات مختلف دلیلهای اصلی خیانت به همسر را نشان داده اند.

یك مطالعه خاص در همین رابطه ۵۰۰ زوج جوان را برای پیدا كردن دلیل خیانت بررسی نموده است. این تحقیق با استفاده از یك پرسش نامه آنلاین انجام شد كه از شركت كنندگان در مورد خیانت های احتمالی شان در گذشته سوال كرده بود و نتایج جالبی به دست آمد. اغلب كسانی كه به خیانت خود اعتراف كردند، دلیلهای ذیل را بعنوان یكی از عوامل ذكر كردند:
راضی نبودن از رابطه فعلی خود، احساس نادیده گرفته شدن از جانب شریك زندگی خود، عصبانی بودن از شریك زندگی خود به هر دلیلی، احساس علاقه نكردن یا به فرد دیگری علاقه مند شدن، عدم تعهد به شریك زندگی و تمایل به افزایش محبوبیت خود.

این مطالعه نشان داده است كه دلیلهای مختلفی برای ارتكاب خیانت وجود دارد. این مساله از احساس تفكیك شدن از جانب شریك زندگی تا مسائل عاطفی عمیق نظیر احساس ناامنی یا عدم نظم و انضباط و كنترل را شامل می شود.

مطالعات دیگر نیز نشان داده اند افرادی كه وظیفه شناس نیستند، بیشتر خیانت می كنند.

همچنین عاملی تحت عنوان "وابستگی ناامن" یكی دیگر از عوامل مهم در ارتكاب خیانت برشمرده شده است. "وابستگی ناامن" یك سبك ارتباطی است كه در آن ارتباط با احساس ترس و نگرانی همراه می باشد كه این نوع ارتباط بدون شك از ابتدا محكوم به شكست است.

اما تفاوت متمایزی نیز میان خیانت زنان و مردان وجود دارد. با عنایت به تحقیقات، مردان اغلب به دلیلهای ظاهری تمایل به خیانت دارند، در صورتیكه زنان بیشتر به دلیلهای عاطفی مرتكب این كار می شوند.

مردم چه چیزی را خیانت در نظر می گیرند؟

بنابر گزارش نشریه اینترستینگ انجینیرینگ، خیانت یك مفهوم ابر مانند است كه از جانب افراد مختلف به اشكال گوناگون توصیف می شود. بعنوان مثال برخی امكان دارد تماشای فیلم های غیراخلاقی را خیانت در نظر بگیرند، در صورتیكه دیگران كارهایی مانند صحبت شیطنت آمیز با جنس مخالف را خیانت می شمرند. اما برای اكثریت قریب به اتفاق افراد برقراری رابطه عاطفی مشخص با فرد دیگر، خیانت به همسر شمرده می شود.

اما در مورد داشتن احساسات به شخصی غیر از شریك زندگی اما بروز ندادن آن به هیچ وجه چطور؟ آیا این می تواند بعنوان خیانت در نظر گرفته شود؟ شما احتمالاً دیدگاه خودرا در این مورد دارید اما یك نظرسنجی در مورد این مساله در سال ۲۰۱۶ انجام شد كه طی آن از ۱۰۰ نفر پرسیدند دقیقاً چه چیزی را خیانت می دانند.

مصاحبه شوندگان تلفیقی از مردان و زنان بین سنین ۱۸ تا ۳۱ سال بودند كه جواب های آنها قابل تامل بود. قریب به اتفاق این افراد معتقد بودند لایك كردن تصویر یك شخص در رسانه های اجتماعی، ناهار خوردن با همكار جنس مخالف و حتی تماشای فیلم های غیراخلاقی خیانت محسوب نمی گردد. اما مواردی همچون صحبت شیطنت آمیز با كسی به صورت پیام دادن در شبكه های اجتماعی و داشتن احساسات صمیمی نسبت به فرد دیگر به خیانت نزدیك است و نوعی خیانت است.

چند نكته درباره خیانت

با توجه به دایره تعاریف از مفهوم خیانت، می توان اظهار داشت كه خیانت خصوصاً در جوامع غربی رایج تر از چیزی است كه شما فكر می كنید بعنوان مثال تعداد افراد متاهلی كه در ایالات متحده مرتكب خیانت شده اند بین ۲۰ تا ۲۵ درصد است كه حاكی از رقم خجالت آور یكی از هر چهار زوج است.

اگرچه تصور می شود كه مردان احتمال بیشتری دارد كه خیانت كنند اما طبق مطالعات انجام شده، خیانت زنان حداقل در ایالات متحده طی ۵۰ سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

سن نیز از فاكتورهایی است كه در این مطالعه بررسی شده است و نتایج نشان داده است كه ارتكاب به خیانت به سن بستگی دارد. در بعضی موارد مانند سنین ۱۸ تا ۲۹ سال نشان داده است زنان در این سنین بیشتر خیانت می كنند.

متاسفانه مروری بر پرونده های مربوط به خیانت نشان داده است كسی كه یك دفعه خیانت كند خیانت كار باقی خواهد ماند برخی تحقیقات نشان داده اند افرادی كه در گذشته مرتكب خیانت شده اند، ۳.۵ برابر بیشتر احتمال دارد كه در روابط آتی خود مجدداً خیانت كنند.
1398/03/19
14:42:03
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: تاهل , جوان , زنان , زوج جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان