هر گونه سوء استفاده از كودكان در پوشش ازدواج ممنوع

هر گونه سوء استفاده از كودكان در پوشش ازدواج ممنوع جوان بین: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و شورای نگهبان خواست كه لایحه پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان را كه یكی از مترقی ترین لوایح كشور بر طبق قوانین دینی و اسلامی و حقوق كودك است، هرچه سریعتر ابلاغ كنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در نشست خبری كه به مناسبت هفته دولت در ساختمان معاونت امور زنان و خانواده برگزار شد، با اشاره به اینكه سال قبل ۵ لایحه جدید را به دولت ارائه كردیم اظهار داشت: برابری دیه زن و مرد، اصلاح قوانین مربوط به طلاق، اصلاح قوانین مربوط به سن كیفی، پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار و كودك همسری را در این لوایح مد نظر قرار دادیم.
وی اضافه كرد: بطور خاص جلسات متعدد، هماهنگی ها و نشستهای تخصصی با قوه قضائیه برای لایحه تامین امنیت زنان مقابل خشونت داشتیم و كماكان در انتظاریم و از رئیس قوه قضائیه درخواست می كنم كه این لایحه را برای تصویب نهایی تا پیش از اینكه زمان بگذرد داشته باشیم و بتوانیم این لایحه را كه پشتیبانی از خانواده و صیانت از مهمترین نهاد اجتماعی است در دستور كار و اجرا قرار دهیم.
ابتكار همین طور از كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و شورای نگهبان خواست كه لایحه پشتیبانی از حقوق كودكان و نوجوانان را كه یكی از مترقی ترین لوایح كشور بر طبق قوانین دینی و اسلامی و حقوق كودك است، هرچه سریعتر ابلاغ شود.


پیچ و خم مطالبات زنان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه خیلی از مقررات، بخشنامه و مطالبات زنان را پیگیری كردیم اظهار داشت: در بعضی موارد به نتیجه رسیدیم و برخی در پیچ و خم قرار دارد، همین طور تعامل بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی و فراكسیون زنان و خانواده و كمیسیون های اجتماعی داریم و به فراخور موضوعات نیز نشستها و هم برنامه ریزی هایی داشتیم.
وی افزود: یكی از تعاملات جدی ما چه در بعد حقوقی و چه در بعد آموزش مسئله خانواده و توجه به خانواده و برقراری تعادل میان خانواده و نقشهای فردی و اجتماعی زنان است، به نحوی كه یك نفر مجبور نشود نقش خانوادگی خودرا به خاطر فردی فدا كند یا بالعكس عمل كند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: همین طور تلاش می نماییم نقشهای خانوادگی زنان و نقشهای فردی و توجه به هویت فردی را در تقابل نبینیم و این دو را در كنار هم ببینیم تا هم خانواده هایی مستحكم و هم زنانی بانشاطی داشته باشیم كه به آرزوهای خودشان برسند.
ایشان سپس با اشاره به سوژه آموزشهای ازدواج اظهار نمود: ستاد ملی زن و خانواده دستورالعملی را برای آموزش قبل، حین و پس از ازدواج تصویب و به دولت ابلاغ كرده است، محوریت این كار با وزارت بهداشت است اما این كار با همكاری دستگاه های مختلف ادامه دارد و باید ارتقاء یابد.اجرای دو طرح بزرگ برای اشتغالزایی ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار

ابتكار در ادامه با اشاره به طرح گفت وگوی ملی خانواده اظهار داشت: طرحی را با همكاری آموزش و پرورش، وزارت علوم و انجمن جامعه شناسی ایران تحت عنوان گفت وگوی ملی خانواده داریم. همین طور در زمینه اشتغال و كارآفرینی زنان سرپرست خانوار دو طرح بسیار بزرگ با همكاری وزارت كار و وزارت كشور در حال اجراست. این دو طرح ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار را مورد هدف قرار می دهد و به خوبی پیش میرود.
ابتكار با اشاره به اینكه مهارتهای ارتباطی را بعنوان مسئله مهم در خانواده ایرانی مورد هدف قرار دادیم كه مرحله اول آن در استانها به انتها رسیده است و مرحله دوم آن در حال اجراست تصریح كرد: در این طرح توجه اصلی ما به معضلات خانواده و مهارتهای ارتباطی و گفتوگوی بین نسلی است.
ایشان سپس با اشاره به دختران بازمانده از تحصیل تصریح كرد: یك مدرسه در منطقه شیرآباد شهر زاهدان كه خاص دختران بازمانده از تحصیل است و به سبب درخواست پسران، نوبت بعدازظهر آن برای پسران است كه با همكاری سازمان مردم نهاد و حمایت و نظارت وزارت اموزش و پرورش به راه افتاده است. همین طور مدرسه ای در روستای چاه جمال در حاشیه ایرانشهر افتتاح شد.
وی ادامه داد: دختران حدود سن ۱۲ تا ۱۴ ساله و حتی بیشتر در كلاس اول ابتدایی حضور داشتند كه به دلیلهای مختلفی به مدرسه نرفتند. همین طور هماهنگی های اولیه برای مدرسه ای در خراسان شمالی انجام شده است.

ابتكار در ادامه اشاره كرد: همین طور برنامه خاصی را برای استان كهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفتیم چونكه به نظر این استان مشكلاتی را در ارتباط با آموزش كودكان، بازماندگی از تحصیل دختران و كودك همسری دارد كه هم اكنون دوره ارتقاء تاب آوری اجتماعی را در این استان بطور خاص برای معضلات آن برگزار می نماییم و امیدواریم به مشكلات كمك نماید، همین طور برای راه اندازی مجموعه خوابگاهی و آموزشی برای همین دختران رایزنی های زیادی انجام دادیم.نرخ بازماندگی از تحصیل در مقطع ابتدایی به زیر 4 درصد رسید

بنابر اظهارات ابتكار، ۳۸ درصد دختران ایرانی در ابتدای انقلاب در مقطع ابتدایی از تحصیل محروم بودند كه هم اكنون این نرخ به كمتر از ۴ درصد رسیده است اما باز هم این نرخ زیاد است كه تمركز روی این مساله در مناطق روستایی و حاشیه ای است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه به سوژه تشكلها اشاره نمود و افزود: علاوه بر این كه از تشكل هایی كه پروژه ارائه دهند و پروژه هایشان با معاونت همسو باشد حمایت می نماییم. همین طور در پنج منطقه كشور تابحال نشست های منطقه ای برای بیشتر از ۱۵۰۰ تشكل در حوزه زنان و خانواده برگزار كردیم كه دوره چهار روزه را برای آنها برگزار كردیم تا در سوژه مهارت های مختلف كه یك تشكل غیر دولتی نیاز دارد تا هم خدمات اجتماعی عرضه نماید و هم بسیج اجتماعی ایجاد كند این دوره ها ادامه دارد و مقرر است كه در بقیه مناطق كشور نیز اجرا شود.
وی با اشاره به بحث قانونی و حقوقی پشتیبانی از تشكل ها نیز اظهار داشت: یك لایحه و بخشنامه ای كه اصلاح گردید وجود دارد و امیدواریم كه در بحث حقوقی نیز حمایت ها بیشتری شود.
ابتكار با اشاره به اینكه تعداد تشكلهای زنان از 1700 تشكل به بیشتر از 2700 تشكل در حوزه زنان و خانواده رسیده است، اضافه كرد: مهمترین محور كاری ما در دولت دوازدهم نگاه برنامه ای به سوژه عدالت جنسیتی و تحقق ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم است كه به صورتی تحقق بندهایی از قانون اساسی جمهوری اسلامی شمرده می شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ۸ محور سوژه عدالت جنسیتی اظهار داشت: آموزش، بهداشت، ورزش، مشاركت سیاسی و اقتصادی از محورهای عدالت جنسیتی است.
وی با اشاره به اینكه ستاد ملی زن و خانواده ستادی فرا قوه ای است عنوان كرد: علاوه بر وزراء و اعضای دولت، معاون قوه قضاییه و نمایندگان مجلس و نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی جنبه فراگیری به این ستاد می دهند.
وی در بخش دیگری اظهار نمود: یكی دیگر از اقدامات ما همكاری نزدیك با مركز آمار ایران است. آمار تسهیلات روستایی كه در بحث تسهیلات پایدار روستایی توزیع شده نشان داده است در سال ۹۶، ۵ درصد از تسهیلات را زنان استفاده كردند كه در سال ۹۷ زمانی كه آمار به تفكیك درآمد نشان داد ۴۱ درصد از تسهیلات روستایی را زنان دریافت نمودند و آمار تفكیك به جنس ما نگاه متفاوتی می دهد.


ازدواج برای كودكان باید ممنوع شود

ایشان سپس درباره سوژه كودك همسری نیز اظهار داشت: در مورد سن ازدواج بحث افزایش سن ازدواج را نداریم و هدف لایحه مقابله با كودك همسری است. وزارت بهداشت اعتقاد دارد كه سن حدود ۱۳ و ۱۴ سال كودك است. در لایحه ای كه ما دادیم و طرحی كه نمایندگان مجلس ارائه دادند و در دولت نیز تایید شد، مخالفت با كودك همسری است، بدین سبب كسی به دنبال آن نیست كه سن ازدواج را افزایش دهد بلكه سوژه آن است كه ازدواج برای كودكان باید ممنوع شود و هر گونه سوء استفاده از كودكان با عنوان یا پوشش ازدواج نباید اتفاق بیفتد كه این مسئله ماست و در لایحه و طرح مجلس این مساله یاد شده قرار گرفته است.
ابتكار در بخش دیگری به سوژه اعتیاد اشاره نمود و اضافه كرد: بطور مستقیم معاونت زنان مسئولیتی در ارتباط با سوژه اعتیاد ندارد و سوژه اعتیاد در تقسیم كار شورای اجتماعی كشور تعریف شده است اما این مساله موجب نشده كه نسبت به موضوعات و لطمه ها بی عمل و بی تفاوت باشیم پس طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی در كل كشور اجرا شده است و نقشه راه تاب آوری در همه استان ها استخراج شده است. یكی از مهمترین موضوعات بحث لطمه های ناشی از اعتیاد بوده است و یكی از موفق ترین طرح ها از نظر تاثیرگذاری در جوامع لطمه پذیر مانند اعتیاد این طرح است.
وی افزود: توجه خاصی در این دوره به سوژه لطمه ها از زاویه مداخلات موفق و موثر اجتماعی و مراكز مداخله در لطمه ها داشته ایم كه معاونت تصمیم گرفت برمبنای عملكرد موثر اورژانس اجتماعی ۱۲۳ بطور خاص در دولت دوازدهم حمایت خودرا از این اورژانس در حمایت عمومی و علنی داشته باشد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه كرد: دوره تخصصی خود مراقبتی برای كارشناسان اورژانس اجتماعی طراحی شده است كه طی ماه آینده انجام می شود. همین طور برنامه ویژه ای را در زمینه بازدید و تدوین گزارش و پشتیبانی از زنان زندانی گذاشتیم.
منبع:

1398/06/03
15:01:48
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , بسیج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان