مشاور بانوان معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام كرد

زنان، مدیرعامل ۱۰ درصد شركت های دانش بنیان هستند، عرضه الگوی حضور بانوان متخصص در حوزه نوآوری

زنان، مدیرعامل ۱۰ درصد شركت های دانش بنیان هستند، عرضه الگوی حضور بانوان متخصص در حوزه نوآوری به گزارش جوان بین مشاور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه مدیرعامل تنها ۱۰ درصد از كل شركت های دانش بنیان را زنان می سازند، اظهار داشت: بر مبنای مطالعات انجام شده اكثریت زنان به علت توجه به هویت خانه و خانواده، هویت اجتماعی خویش را فراموش می كنند كه بر این اساس نسبت به طراحی مدلی برای حضور بانوان متخصص در اكوسیستم نوآوری اقدام كردیم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر زینب حمیدزاده امروز در مراسم افتتاح نخستین مركز نوآوری بانوان دانشگاه علم و صنعتلف راه اندازی این مركز را نمونه موفقی از كار تیمی میان دو دستگاه دانست و اضافه كرد: امیدواریم كه با اجرای این طرح سرمنشأ همكاریهای بیشتر میان دستگاه ها باشیم.
وی با اشاره به اینكه در ۴۰ سال گذشته میزان دانش آموختگان زن نسبت به آغاز انقلاب ۱۷ برابر شده است، اظهار نمود: در مقابل ۸۰ درصد از این زنان در مقاطع كارشناسی و بالاتر هستند و میزان تحصیلكردگان زن با مرد برابر شده و حتی در بعضی شهرهای كشور نسبت ۷۰ به ۳۰ را شاهد می باشیم كه اغلب فارغ التحصیلان را زنان می سازند.
حمیدزاده با اشاره به اینكه اما وقتی اكوسیستم نوآوری و فناوری را بررسی می نماییم، تنها شاهد حضور ۲۵ درصدی بانوان در مشاغلی چون عضو هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها خواهیم بود، افزود: همینطور در بین شركت های دانش بنیان تنها ۱۰ درصد آنها را شركت هایی می سازند كه مدیرعامل آنها زنان هستند.
وی با تاكید بر اینكه این عدد از سال ۹۷ به ۱۲ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: این عدد نسبت به میزان فارغ التحصیلان زن عدد قابل قبولی نیست، هر چند كه در دانشگاه ها مقاومتی برای حضور زنان در اكوسیستم نوآوری صورت نمی گیرد.
مشاور بانوان معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به مطالعات صدمه شناسی در مورد حضور زنان در جامعه در ستاد اجرایی فرمان امام، خاطرنشان كرد: این مطالعات نشان داد كه اكثریت زنان تحصیلكرده به علت توجه به هویت زنان در جامعه هویت اجتماعی خویش را فراموش می كنند و لازم بود تا راهی پیدا نماییم كه بانوان متخصص بتوانند در جامعه هویت اجتماعی خویش را حفظ كنند.
وی افزود: بر این اساس مدلی برای حضور زنان در اكوسیستم نوآوری طراحی كردیم كه این مدل در معاونت علمی با نام "توان افزایی بانوان خلاق" در سه محور در دستور كار قرار گرفت.
حمیدزاده الگوسازی، تقویت زیرساخت ها و توسعه شبكه را همچون محورهای اجرای این برنامه نام برد و اضافه كرد: مدلی كه جهت راه اندازی مركز نوآوری بانوان بوده، بر مبنای دو فرمایش رهبری استخراج شده است كه یكی از این فرمایشات آن بود كه به قول ایشان مسئله مادری، همسری، خانه و خانواده جزو مسائل اساسی است و تأكیدات دوم ایشان هم آن بود كه در طرح هایی كه برای حوزه زنان طراحی می شود، خود بانوان هم باید حضور داشته باشند.
وی با تاكید بر اینكه ما این دو مبحث را سرلوحه كار خود قرار دادیم، تصریح كرد: بر طبق این دو فرمایشات مقام معظم رهبری مبادرت به طراحی مدلی جهت راه اندازی مركز نوآوری بانوان كردیم كه امیدواریم دانشگاه علم و صنعت با اتكا بر توانمندی های زنان این مدل را در سایر دانشگاه ها اشاعه دهد.1398/06/05
13:10:43
5.0 / 5
4353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان