اعتیاد، ریشه اصلی كودك آزاری و همسرآزاری در كشور

اعتیاد، ریشه اصلی كودك آزاری و همسرآزاری در كشور به گزارش جوان بین ایرنا نوشت: مدیر كل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: اصلی ترین دلیل كودك آزاری و همسرآزاری در كشور ۲ عامل اعتیاد و اختلال روانی شناسایی است.


رضا جعفری در حاشیه بازدید از اورژانس اجتماعی دامغان در استان سمنان، اظهار داشت: امروز غفلت و بی توجهی یكی از مهم ترین عوامل كودك آزاری در كشور است و بعد از آن، آزار عاطفی و روانی، خشونت جسمی و در نهایت خشونت جنسی، همچون این عوامل است، خشونت جنسی كمتر از ۲ درصد از كل كودك آزاری را شامل می شود.
وی، به مبحث كودك آزاری و همسرآزاری اشاره نمود و اظهار داشت: طبق آمارهای جهانی، از هر هزار كودك ۲۰ كودك در معرض خشونت قرار دارد كه این آمار در ایران بسیار پایین تر از آمارهای جهانی است.
جعفری اظهار داشت: دو معضل اجتماعی كودك آزاری و همسرآزاری در كانون خانواده رخ می دهد كه با عنایت به این امر، آمار دقیقی در دست نیست و تنها می توان برای كنترل آسیب، خدمات اورژانس اجتماعی را توسعه داد. مشاركت خیران در تمام مراكز حوزه صدمه ها جعفری افزود: ۱۱۰ مركز كودك و خانواده، خانه امن و مركز ندای مهر، همچون مراكزی هستند كه بهزیستی با مشاركت و حمایت سازمان های مردم نهاد و خیران در كشور زیر پوشش و نظارت دارد.
وی تصریح كرد: الان، ۲۰ مركز غیردولتی و ۷ مركز دولتی در مورد خانه های امن در كشور وجود دارد كه این مكان، ویژه نگهداری زنان در معرض خشونت و فرزندان آنها است.
جعفری اظهار داشت: ۲۲ خانه ندای مهر غیر دولتی و ۳۰ خانه سلامت دولتی ویژه دختران در معرض صدمه و فرار در كشور فعال است. فعالیت اورژانس اجتماعی در همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر كشور
وی با اشاره به اینكه ۳۵۸ مركز اورژانس اجتماعی در كشور فعال است، اظهار داشت: طبق آمارهای به دست آمده در سازمان بهزیستی كشور، با فعالیت مراكز اورژانس اجتماعی، میزان شناسایی صدمه های اجتماعی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به میزان ۲۵ درصد افزایش یافته است.
جعفری افزود: این آمار به معنای افزایش صدمه های اجتماعی نیست بلكه این آمار نشان داده است مشكلات و صدمه ها به خوبی شناسایی شده و پیشگیری های لازم انجام می گیرد.
وی خاطرنشان كرد: اورژانس اجتماعی گام جدی و اساسی است كه می توان امیدوار بود با همین روند رو به جلوی مراكز، بتوانیم صدمه ها را شناسایی و به مرور، این مشكلات را به حداقل برسانیم.
جعفری اظهار داشت: در سال ۹۸ با عنایت به مشكلات اعتباری و توسعه كافی از لحاظ كمی، تلاش در تثبیت و توسعه كیفی مراكز اورژانس اجتماعی داریم.
وی افزود: امسال آموزش نیروی انسانی، تدوین انواع راهكارها، مداخلات تخصصی در مورد كودك آزاری، تقویت خانه های امن، مشاوره حوزه های طلاق و توسعه مراكز صدمه ها در دستور كار است. مركز راه نوین، خدمت جدید بهزیستی كشور
مدیر كل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد: مركز راه نوین بعنوان یك مركز جدید با رویكرد كاهش آسیب، در زمینه زنان صدمه دیده اجتماعی فعالیت دارد كه الان به صورت آزمایشی در ۴ استان كرمان، كرمانشاه، مازندران و خراسان رضوی، در حال اجرا می باشد.
وی ادامه داد: با ایجاد این طرح، سازمان بهزیستی به دنبال افراد صدمه دیده فعالیت و خدمات روانی اجتماعی لازم را به صورت تخصصی در این زمینه عرضه می كند.
جعفری اظهار داشت: در این چهار استان، ۱۶ نیروی انسانی فعالیت دارند كه ظرفیت پذیرش هر مركز، در مرحله اولیه ۶۰ نفر است. پذیرش یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در مراكز اورژانس اجتماعی
جعفری به خدمات عرضه شده توسط مراكز صدمه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: سال ۹۷، در حوزه اورژانس اجتماعی، یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در تیم های سیار، پایگاه های خدمات اجتماعی و مراكز مداخله در بحران، پذیرش شدند. آسیب های نوپدید كشور باید مهار شود وی ادامه داد: با عنایت به تغییر سبك زندگی، صدمه های اجتماعی نوپدید در كشور باید مهار شود.
جعفری خاطرنشان كرد: با عنایت به تغییرات دنیای معاصر، بحث شتاب و فضای جدید مطرح است كه باید در حوزه جلوگیری از صدمه های اجتماعی در این مورد ورود جدی داشته باشیم.
مدیر كل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور افزود: صدمه های فضای مجازی، ازدواج سفید، شیطان پرستی و ازدواج خاكستری، از صدمه های پنهان است كه با عنایت به روند جامعه باید به این امر ورود جدی داشت، چون كه در صورت مهارنشدن آنها، هزینه بیشتری به جامعه وارد می شود. مدیر كل دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی كشور روز سه شنبه در مسافرت یك روزه به شهرهای سمنان و دامغان، از مراكز اورژانس اجتماعی، مداخله در بحران، مراكز و خدمات اجتماعی بهزیستی در استان سمنان بازدید نمود. ۲۳۵۲۳۵

1398/07/15
12:29:23
5.0 / 5
4394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان