آمار نگران كننده یك گزارش تحلیلی

آمار نگران كننده یك گزارش تحلیلی به گزارش جوان بین خراسان نوشت: در شرایط اقتصادی و معیشتی كنونی مردم و در روزهایی كه بعد از گرانی بنزین، بخشی از جامعه درگیر حذف نامشان از لیست دریافت كنندگان مبلغ كمك معیشتی دولت هستند شاید صحبت از كاهش جمعیت كمی عجیب به نظر برسد.


چنان كه همین روزهای قبل كه گزارشی در اینباره نوشته بودیم، شهروندی تماس گرفته بود و می اظهار داشت: «شما فكر می كنید ما دوست نداریم فرزند بیشتری داشته باشیم؟ آیا با این وضعیت می شود به این مسائل فكر كرد؟!» آن جا حق را به او دادم و این را هم به او گفتم كه « هركه دندان دهد نان هم دهد...» اما نباید از حق بگذریم كه بهرحال مسؤلان جامعه هم در قبال فرزندان ما مسئولیت های مهمی دارند. مسئولیت هایی همچون عرضه آموزش و پرورش باكیفیت، پرورش استعدادها و مواردی از این دست كه متاسفانه امروز چندان مورد توجه آنها نیست. قطعا، وجود همین صدمه است كه بخشی از جامعه را از مبحث مهم فرزند آوری غافل می كند.
اما آینده چه می شود؟ طبق آمار اگر به همین گونه پیش رویم در سه دهه آینده جزو كشورهای پیر جهان خواهیم بود ازاین رو توجه به این مهم و چاره اندیشی درباره آن جز با تدبیر مسؤلان كشورراهكار دیگری ندارد.

آمار نگران كننده یك گزارش تحلیلی
كمیته رصد و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی روز گذشته گزارشی را از وضعیت فعلی جمعیت و میزان موالید كشور منتشر نموده است كه برآیندآن آمار بی سابقه كاهش موالید درسال 98 طی 50 سال گذشته بشمار می رود.
80تا 94 درحال افزایش اما...
در این گزارش آمده است كه از سال 80 تا 94 در كشور افزایش موالید در حال رخ دادن بوده است اما بعد از سال 94 به دلیل خالی شدن توان درونی جمعیت تعداد تولدها با شیب تقریباً تندی آغاز به كاهش كرده و در سال 97 میزان موالید كشور نسبت به سال قبل با كاهش بیشتر از 8 درصدی روبرو شده كه در دو دهه اخیر بی سابقه بوده است. ضمن این كه در شش ماه اول امسال (98) نسبت به شش ماه اول سال 97 این تعداد با 13 درصد كاهش مواجه بوده كه كاهش بیشتر از 92هزار تولدی را به دنبال داشته است.
در این گزارش آمده است كه تخمین زده می شود در انتها امسال میزان تولد كشور به رقم یك میلیون و205 هزارو904تولد برسد كه كاهش بی سابقه ای نسبت به سال های گذشته دارد. در این گزارش آمده است؛ تعداد تولدهای سال 97 در مقایسه با سال 94 نشان دهنده كاهش 203هزار و 710 نفری جمعیت است. همچنین، میزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 94 با كاهشی محسوس به 16.7 در هر هزار نفر جمعیت در سال 97 رسیده است و تخمین زده می شود كه در سال 98 نرخ زاد و ولد با 14.5 تولد به ازای هر هزار نفر جمعیت به كمترین حد خود در خلال 50 سال قبل رسیده است.
طبق برآورد های انجام شده بر اساس نتایج سرشماری، جمعیت ایران در انتها نیمه اول امسال به 82 میلیون و 776 هزار و 270 نفر رسیده است. مطابق نتایج سرشماری، نرخ رشد جمعیت ایران از 1.29 درصد در سال 90 به 1.24 درصد در سال 95 رسیده است و برآوردها نشان داده است كه نرخ رشد جمعیت الان حدود یك درصد رسیده باشد ضمن آن كه پیشبینی می شود در سال های آینده با كاهش بیشتر نرخ رشد جمعیت مواجه باشیم.
2 نمونه مشوق در بلاتكلیفی
گزارش های مختلف خراسان بخصوص در چند مدت اخیر كه آمارهای جمعیتی با چالش ها و نگرانی های جدی مواجه می باشد، حكایت می كند كه دوای این درد جز با عمل به قوانین موجود درباره فرزندآوری راهكار دیگری ندارد. نمونه اول قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش روی ازدواج جوانان توسط مجلس به تصویب رسید. این قانون در بر دارنده تمامی خدماتی است كه نهادها و سازمان های مختلف باید در زمینه تسهیل ازدواج جوان همچون در نظر گرفتن وام ازدواج، مسكن، شغل انجام دهند اما با گذشت 14 سال از تصویب هنوز اجرایی نشده است و در بایگانی ها خاك می خورد و تنها در این راه وام ازدواجی از جانب دولت پرداخت می شود كه با وجود افزایش روز به روز تورم و قیمت ها این وام هم برای تامین هزینه های ازدواج جوانان كافی نیست. نمونه دوم هم مبحث مرخصی 9 ماه فرزندآوری است كه در بخش های مختلف بخصوص در مجموعه تامین اجتماعی اجرا نمی گردد. ازاین رو چه از مبحث تشویق برای فرزندآوری خوشمان بیاید یا نیاید، باید بدانیم كه كشور در آینده نه چندان دور گرفتار كهن سالی و پیری می شود اگر به همین رویه پیش رود.
و آیا با یك كشور «پیر» می توان به رشد و توسعه رسید؟

مشوق های فرزند آوری به علت بار مالی، روی زمین می ماند
محمد اكبری- حسینعلی شهریاری عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خراسان می گوید: قوانینی كه در شورایعالی انقلاب فرهنگی برای فرزند آوری تصویب شده بود به مجلس عرضه شد اما این قوانین 56 ماده ای بعد از بررسی مجلس با مخالفت دولت در صحن به تصویب نرسید. وی می افزاید: دولت به علت این كه نمی تواند از عهده منابع مالی آن برآید با قانونی شدن این مواد مخالفت كرده است و از آن جایی كه منابع مالی آن روشن نیست در صورت تصویب مجلس این مواد در شورای نگهبان به علت مبهم بودن منابع مالی رد می شود.
شهریاری می گوید؛ كمیسیون فرهنگی مجلس با اصلاح موادی كه مشوق های آن بار مالی زیادی داشته، طرحی را آماده كرده است كه در صورت نهایی شدن به صحن آورده می شود اما بعید می دانیم نهایی شدن آن به عمر این مجلس برسد. وی یادآورمی شود: مشكلات معیشتی و مسائل مالی و كاهش ازدواج در جامعه، افزایش سن ازدواج به علت بیكاری و مشكل مسكن علل عمده كاهش رشد موالید است ازاین رو باید برای حل آن مشكلات اقتصادی را رفع كرد. نماینده زاهدان در مجلس خاطرنشان می كند: الان بیمه زیر بار مالی مرخصی 9 ماهه زایمان نمی رود و زنان مجبورند كه برای حق و حقوقشان به دیوان عدالت اداری رجوع كنند.
قوانین تشویقی در اجرا با مشكل مواجه است
پوربافرانی دیگر عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می گوید: متاسفانه تمامی قوانین مربوط به افزایش رشد موالید درحوزه اجرا با مشكل مواجه می شود. مجلس در حوزه نظارتی این اقدام را باید داشته باشد تا مجری اهتمام بیشتربه اجرای قوانین مربوط به فرزندآوری داشته باشد. نماینده نائین در مجلس تصریح می كند: متاسفانه در همین بحث سهمیه بندی بنزین هم دولت اعلام نمود سهمیه خانوارهای پنج نفر به بالا با خانوار كم جمعیت یكسان است. ما این مورد را طی تذكری به دولت ابلاغ كرده ایم. وی می گوید: باید دستورالعمل های مصوبات مجلس در زمینه فرزند آوری در ادارات ذی ربط نوشته شود و كمیسیون های مربوط در نظارت براجرا اهتمام ویژه داشته باشند. معاونت نظارت مجلس و شخص نمایندگان هم باید با جدیت براجرای آن نظارت داشته باشند. 2323

1398/09/17
21:14:12
5.0 / 5
4560
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان