مشاهده بازی كودكان، راهی برای درمان روح و روان آنها

مشاهده بازی كودكان، راهی برای درمان روح و روان آنها جوان بین: یك روان پزشك كودك در نشست «آثار روان شناختی و تربیتی بازی و اسباب بازی» اظهار داشت: كودكان بوسیله بازی، جهان پیرامون خودرا می شناسند و ما با مشاهده بازی آنها به مشكلات روانی شان پی می بریم.به گزارش جوان بین به نقل از خبر آنلاین به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل كانون، نشست «آثار روان شناختی و تربیتی بازی و اسباب بازی»، روز دهم دی ۱۳۹۸ و در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی برگزار گردید.
میترا حكیم شوشتری روان پزشك كودك، در ابتدای این نشست به اهمیت و نقش بازی اشاره و بیان نمود: كودكی، بهترین زمان برای رشد سیناپس های مغز است و بازی به این مهم كمك می نماید. ازاین رو بازی، حق اساسی هر كودك و فضایی است كه كودك را به زندگی ربط می دهد.
به گفته این روان پزشك كودك، بازی فرصتی برای بیان خود، راهی برای شناخت هستی و دنیای پیرامون و وسیله ای برای یادگیری مهارت های اجتماعی و كشف و حل مسئله است. همینطور بازی، انعطاف پذیری بچه ها را بالا می برد و سبب ایجاد ارتباط موثر بچه ها با آدم های دیگر می شود.
حكیم شوشتری با اشاره به این كه بچه ها در جریان بازی با مهارت های زندگی آشنا می شوند اظهار داشت: كودكان با بازی یاد می گیرند، چه طور ناكامی ها را تحمل كنند، به خودباوری و اعتماد به نفس می رسند و علاوه بر این بازی به مهارت های حركتی آنها كمك می نماید.
به گفته این روان پزشك، ارزیابی وضع روانی كودك از راه مشاهده چگونگی بازی شروع می شود. به این مفهوم كه مقدار زمانی كه بچه ها، صرف یك بازی می كنند، همینطور تمایل به انجام بازی و نحوه استفاده از زبان و توانایی های جسمی همچون مواردی است كه از راه مشاهده بازی بچه ها می توان به آن رسید.
حكیم شوشتری به نقش نقاشی اشاره و بیان نمود: توجه به نقاشی كودكان، یكی از طریق های مهم شناخت ذهن و روان كودكان است. بچه ها از ۱۸ ماهگی علاقه خود به نقاشی را نشان می دهند و ما با نگاه كردن به كارهاشان می توانیم به مشكلات آنها پی ببریم. برای مثال بچه هایی كه در نقاشی های خود، چشم ها را بزرگ تر و بازتر از حد معمول می كشند، اضطراب دارند و دل شان می خواهد همه چیز در كنترل شان باشد.
عروسك، درمانی برای آلزایمری هاست

پس از آن محمدكامران درخشان، روان پزشك با اشاره به نقش عروسك در درمان بیماری آلزایمر اظهار داشت: عروسك یك كالای فرهنگی است و تنها به بچه ها اختصاص ندارد. گرچه كودكان عروسك را دوست دارند چون دروغ نمی گوید؛ تهدید، بدقولی تنبیه، تحقیر و سرزنش نمی نماید. همینطور عروسك، بچه ها را با هم مقایسه نمی كند و به جای آنها تصمیم نمی گیرد. ازاین رو ارتباط خوبی بین بچه ها و عروسك ها وجود دارد.
این روان پزشك به سیر تكاملی عروسك ها اشاره و بیان نمود: در قرن بیستم، كارتن شكل گرفت و عروسك ها بر صفحه تلویزیون پدیدار شدند. این مسئله بر تخیل كودكان، تأثیر بسیار گذاشت. در قرن ۲۱ هم ربات ها كه نسل جدید عروسك ها بودند از گرد راه رسیدند و از دنیای كودكان، پا فراتر گذاشتند و زندگی انسان ها را متحول كردند.
درخشان با اشاره به عوامل موثر در بروز آلزایمر اظهار داشت: هر ۱۱ دقیقه در ایران، یك نفر به آلزایمر مبتلا می شود. كاهش فعالیتهای آموزشی و تعاملات اجتماعی همینطور اضطراب و افسردگی از عوامل موثر بر بروز این بیماری هستند.
به گفته این روان پزشك، سه ماه عروسك درمانی باعث كاهش استرس و اختلالات رفتاری در بیماران مبتلا به آلزایمر می شود. ازاین رو تولیدكنندگان اسباب بازی می توانند به این افراد هم توجه نمایند.
درخشان همینطور بیان نمود: ضروریست كه ما بازی های خویش را مناسب سازی نماییم و روزمره زندگی افراد و فرهنگ بومی آنها را هم در نظر بگیریم. چونكه مبتلایان به آلزایمر، درست است كه حافظه شان ضعیف شده اما احساسات و عواطف شان به قوت خود باقی مانده است.
سبك زندگی را می توان با بازی تغییر داد
مجتبی حبیبی، روان شناس هم به بحث درباره «سبك زندگی و بازی» پرداخت و اظهار داشت: بازی تنها یك وسیله ارتباطی نیست. بازی، راهی برای شناخت است و با بازی می توان تاریخ و فرهنگ را به بچه ها یاد داد. امروز با بازی می توان روح و روان بچه ها را درمان كرد. بچه ای كه استرس دارد، حتی كودكی كه پدر و مادر خویش را از دست داده و از دست دادن را تجربه كرده یا مورد تجاوز قرار گرفته را می توان با بازی درمان كرد.
به گفته این روان شناس، امروز بازی های كامپیوتری، زمان و مكان را در هم شكسته اند. امروز بازی، وسیله ای برای تشخیص بیماری ها و مشكلات روانی یا درمان آن نیست. امروز بازی باعث ارتقای كیفیت روانی آدم ها می شود و ما نباید این مسئله مهم را نادیده بگیریم.
در آخر نشست، سعیده سوادكوه، دانشجوی كارشناسی ارشد گرافیك به عرضه مقاله و پژوهش دانشگاهی خود پرداخت و اظهار داشت: دانش آموزانی هستند كه به لحاظ قد و قامت و ظاهر و هوش و استعداد یادگیری شبیه به همسن و سال های خود هستند اما مبتلا به اختلال در صحبت كردن، شنیدن، خواندن و یادگیری مفاهیم ریاضی هستند. من روی این افراد و اسباب بازی های مناسب برای آنها كار كرده ام.
پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ میزبان علاقه مندان در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران خواهد بود.
۲۳۵۲۳۲


منبع:

1398/10/18
18:44:27
5.0 / 5
4543
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تربیت , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان