رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی كارفرمایی مراكز درمان اعتیاد كشور عنوان كرد

انتقاد از عدم اختصاص سهمیه ماسك و موادضدعفونی برای مراكز درمان اعتیاد

انتقاد از عدم اختصاص سهمیه ماسك و موادضدعفونی برای مراكز درمان اعتیاد جوان بین: چند روز بعد از گزارش مواردی از ویروس كرونا در كشور، رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی مراكز درمان اعتیاد كشور به علت پایین بودن سیستم ایمنی معتادان و توجه به رعایت مسائل بهداشتی مراكز درمان اعتیاد، به معاونت وزارت بهداشت درخواست و پیشنهاداتی عرضه كرد اما به قول رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی كارفرمایی مراكز درمان اعتیاد كشور، وزارت بهداشت واكنش و پاسخی به این درخواست ها نداشته و متاسفانه هیچ سهمیه ای برای ماسك، مواد ضدعفونی، دستكش و ژل های شستشو به مراكز درمان اعتیاد اختصاص پیدا نكرده است.


مجتبی غالبی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه معتادان به دلایلی بیشتر از افراد عادی در معرض خطر هستند، اظهار داشت: بعد از ورود كرونا ویروس در كشور و اجرای اقدامات پیشگیرانه به منظور فروكش كردن اپیدمی كرونا در مراكز سرپایی درمان اعتیاد در نامه ای به معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی پیشنهاداتی عرضه كردم.

به طور مثال پیشنهاد شد كه محدودیت هایی برای رجوع معتادان اتخاذ شود تا میزان تردد معتادان به مراكز درمانی و تجمع آنها در مراكز، در این شرایط كاهش پیدا كند اما هنوز این پیشنهاد عملیاتی نشده است. هرچند برخی استانها با هماهنگی دانشگاه و حتی گاها بدون هماهنگی، اقدامات پیشگیرانه ای را آغاز كرده اند.

وی ضمن انتقاد نسبت به بی توجهی مسؤلان به مراكز درمان سرپایی اعتیاد بیان نمود: نه تنها كیت تشخیصی برای تشخیص معتادان مشكوك به كروناویروس در اختیار مراكز درمان سرپایی اعتیاد قرار نگرفته بلكه از وزارت بهداشت درخواست شد كه وسایل ضدعفونی و ماسك و دیگر وسایل بهداشتی و پیشگیری در اختیار مراكز درمان اعتیاد قرار گیرد كه این وسایل هم همچنان به دست ما نرسیده است.
به گفته غالبی، هیچ سهمیه ای برای ماسك، مواد ضدعفونی، دستكش و ژلهای شستشو به مراكز درمانی اختصاص پیدا نكرده است. پرستاران باید خودشان قرصها را از بلیستر (بسته بندی) خارج كنند و آنرا به معتادان بدهند حال اگر یكی از این معتادان مبتلا به ویروس كرونا باشد و دستكش پرستار آلوده شود امكان دارد این آلودگی به سایر مریضان سرایت كند بدین منظور درخواست شد كه باتوجه به وضع موجود فعلا معتادان خودشان مستقیما دارو را از بلیستر خارج كنند تا احتمال آلودگی كاهش پیدا كند.
وی افزود: باتوجه به اینكه حدود ۷۵۰۰ مركز درمان سرپایی اعتیاد قریب به ۱.۵ میلیون معتاد را تحت پوشش درمانی دارند، پیشنهاد شد به صورت كلی یك خط تلفن مستقیم در اختیار مراكز درمان سرپایی معتادان قرار گیرد تا درصورتی كه مورد مشكوك كرونا ویروس بین معتادان مشاهده شد مراكز به صورت مستقیم آنرا اطلاع رسانی كنند اما هنوز مسؤلان این امر، كاری انجام نداده اند.
این درمانگر اعتیاد درمورد مشاهده بیمار مبتلا به كرونا هم اظهار داشت: برخی مراجعان، دارای علایم سرماخوردگی هستند اما اینكه آیا انها مبتلا به ویروس كرونا باشند یا سرماخوردگی ساده معلوم نیست.
رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی كارفرمایی مراكز درمان اعتیاد كشور تصریح كرد: انتظار می رفت كه در این خصوص به مراكز درمان اعتیاد، توجه ویژه ای شود، چونكه معتادان به علل مختلفی همچون ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، عدم رعایت نكات بهداشتی، سوء تغذیه، استفاده مشترك از وسایلی مثل قلیان، داشتن بیماریهای ریوی و سرفه های مزمن و... احتمال مبتلا شدن و انتشار بیشتری نسبت به جمعیت عادی دارند.
بنابر اظهارات غالبی، وزارت بهداشت هنوز به پیشنهادات كانون، جواب رسمی نداده و الان برپایه رایزنیهای صنفی با كمیته پیشگیری و درمان كرونا و دانشگاه های علوم پزشكی استانها، چند استان همچون گیلان، اصفهان، قم، یزد، مركزی و... كمابیش پیشنهادات عرضه شده را در مراكز درمانی سرپایی اعتیاد خود عملی كرده اند.
وی توجه ویژه به این گروه از بیماران را هم به علت حفظ
سلامتی خود بیماران و به لحاظ احتمال سرایت بیشتر به خانواده های آنها و جامعه ضروری دانست. همینطور در جهت اجرای عدالت، خواهان توزیع اقلام بهداشتی و پیشگیری، در مراكز درمان اعتیاد، همانند دیگر مراكز درمانی و بیمارستانی كشور شد.
در همین راستا مجتبی غالبی- رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی كارفرمایی مراكز درمان اعتیاد كشور جهت جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از ویروس كرونا و حفظ سلامت مردم بخصوص گروه های در معرض خطر باردیگر در نامه ای ضمن عرضه پیشنهادات از معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی خواهان اجرای اقدامات پیشگیرانه ای به منظور فروكش كردن اپیدمی كرونا در مراكز سرپایی درمان اعتیاد شد.
منبع:

1398/12/11
20:47:44
5.0 / 5
3693
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان