سفارش هایی به خانواده های دارای فرزند اوتیسم در ایام كرونایی

سفارش هایی به خانواده های دارای فرزند اوتیسم در ایام كرونایی به گزارش جوان بین مشاور رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص با اشاره به اینكه مبتلایان به اوتیسم مبتلا به اختلال عدم یكپارچگی حسی هستند و علاقه مندند اشیا را در دهانشان بگذارند یا سطوح مختلف را لمس كنند، می گوید: از آنجایی كه ویروس كرونا از راه گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می شود، امكان دارد مبتلایان به اوتیسم در مقابل مبتلا شدن به بیماری كرونا صدمه پذیرتر از سایر افراد باشند، بنابراین آنها نیازمند مراقبت بیشتری هستند.امین رفیعی پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه اوتیسم نوعی اختلال طیف رشدی است، می گوید: شدت طیف اوتیسم از شدید تا ضعیف متغیر است؛ در نوع شدید آن امكان دارد فرد مبتلا حتی نتواند كارهای روزمره خویش را انجام دهد، اما در طیف ضعیف آن مبتلایان به اوتیسم تفاوت جزئی با افراد عادی دارند. مبتلایان به اوتیسم رفتارهای تكراری انجام می دهند كه همین مبحث سبب می شود در انجام كارهای روتین موفق باشند. آنها نمی توانند ارتباط چشمی خوبی برقرار كنند در نتیجه نمی توانند با اجتماع تعامل خوبی داشته باشند.

وی ادامه می دهد: مبتلایان به اوتیسم در زمینه تعاملات اجتماعی مبتلا به اختلال هستند، در واقع آنها علاقه مندند اشیاء را در دهانشان بگذارند، سطوح مختلف را لمس كنند و اغلب به یك شی خاص وابستگی دارند. آنها نسبت به نور و صدا حساس اند و به علت اینكه حركات تكراری انجام می دهند، وابستگی زیادی به یك شی خاص دارند.

این روانشناس سلامت معتقد است: از آنجایی كه مبتلایان به اوتیسم به یك شی خاص وابستگی دارند و علاقه مندند اشیاء را در دهانشان بگذارند، امكان دارد در مقابل مبتلا شدن به بیماری كرونا صدمه پذیرتر از سایر افراد باشند. البته در واگیرداری بین افراد اوتیسمی و سایر افراد تفاوتی وجود ندارد؛ چونكه این ویروس از راه گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا از راه لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می شود ولی با عنایت به این كه بیماری های تنفسی و قلبی امكان دارد در اوتیسمی ها بیشتر باشد آنها احتیاج به مراقبت بیشتری دارند.

رفیعی پور در ادامه درباره نحوه آموزش سفارش های بهداشتی برای جلوگیری از مبتلا شدن به كروناویروس می افزاید: یكی از مشكلاتی كه با افراد طیف اوتیسم وجود دارد این است كه آنها معمولا نمی توانند مشكلات خویش را به خوبی بیان كنند؛ اما به خوبی صحبت ها و مفاهیم را درك می كنند. بنابراین خانواده دارای افراد مبتلا به اوتیسم باید برای آموزش سفارش های بهداشتی در ابتدا با آنها صحبت كنند و به آنها بگویند كه امكان دارد همه افراد به كرونا ویروس مبتلا شوند و این بیماری فقط برای آنها نیست.

مشاور رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص در انتها می گوید: باید آموزش هایی درباره عطسه و سرفه كردن به آنها ارائه كرد و مسائل پیشگیرانه مانند نحوه شستن دست و ضدعفونی كردن را با آرامش و به صورت تصویری و از راه پوسترها و عكس ها آموزش داد.

منبع:

1399/01/15
12:53:11
5.0 / 5
3029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان