كووید-۱۹ با زنان آبستن چگونه رفتار می كند؟

كووید-۱۹ با زنان آبستن چگونه رفتار می كند؟ به گزارش جوان بین این روزها، بیماری كووید-۱۹ نقل هر محفلی است و همگان در تلاشند تا راهكارهایی نو را برای مقابله یا سازگاری با آن بیایند. در این میان، وضعیت برخی افراد نظیر زنان آبستن بایستی مورد عنایت ویژه قرار گیرد. در این راستا، پژوهشگران ایرانی، نتایج حاملگی و تظاهرات بالینی بیماری ناشی از كروناویروس جدید را در زنان آبستن بررسی نموده اند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، یک سری موارد غیرقابل توضیح در مورد پنومونی یا ذات الریه در ووهان چین گزارش شد و در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را بعنوان کروناویروس نوین-۲۰۱۹ و سپس ۲-CoV-SARS نام گذاری کرد. سرعت انتشار ویروس به حدی بود که سازمان بهداشت جهانی آنرا یک بیماری واگیر پاندمیک و عالم گیر معرفی نمود. هم اکنون نیز، وضعیت همه گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان شدید و نگران کننده است.
طبق گفته محققان، داده های علمی حاکی از یک دوره کمون ۲ تا ۱۴ روزه برای این بیماری است و یک سوم تا نیمی از بیماران بستری شده به علت این بیماری، دارای بیماری زمینه ای بوده اند. همینطور ابتلای کودکان به بیماری فوق، به ندرت گزارش شده است و مردان هم موارد بیشتری از آنرا نشان داده اند. اما یکی از نگران کننده ترین موضوعات در این خصوص، آن است که ابتلای مادران آبستن به بیماری کووید-۱۹ هم در حال افزایش می باشد و پیشگیری و کنترل این بیماری در زنان آبستن و خطر بالقوه انتقال آن به جنین، به یک نگرانی اساسی تبدیل گشته است.
این موضوع، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی بابل را به انجام یک پژوهش مروری واداشته است. در این پژوهش، محققان با مرور آخرین پژوهش های انجام شده در این عرصه، نتایج حاملگی و تظاهرات بالینی بیماری کووید-۱۹ را در زنان آبستن مورد بررسی قرار داده اند.
نتایج این مطالعه نشان داده است که معیارهای مربوط به علایم بالینی، نتایج آزمایشگاهی و تصویرهای رادیوگرافی در زنان آبستن مبتلابه کووید-۱۹ مانند سایر بزرگسالان غیر آبستن مبتلا است.
بر این اساس، فرشته بهمنش از مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل و همکارانش در این تحقیق می گویند: «تظاهرات شایع بیماری کووید- ۱۹ در زنان آبستن شامل تب، سرفه و درد عضلانی بوده است. همینطور شایع ترین نتایج آزمایشگاهی، کاهش لنفوسیت خون و افزایش شاخص CRP خون است. این شاخص، مربوط به پروتئین واکنشی سی است که جهت بررسی وجود عفونت مورد آزمایش قرار می گیرد».
بنا بر یافته های این مطالعه، در زنان آبستن به طورکلی، به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و تغییرات فیزیولوژیک سیستم تنفسی نظیر کاهش ارتفاع دیافراگم، افزایش مصرف اکسیژن و ادم مخاطی دستگاه تنفسی، تحمل آنان به هیپوکسی یا همان سطح اکسیژن پایین، کاسته می شود. به همین دلیل، انتظار می رود در زنان آبستن مبتلا به کووید ۱۹ مشکلات تنفسی افزایش یابد. اما عمده مطالعاتی که به خصوص توسط محققان چینی انجام شده است، نشان داده است که علایم بالینی مبتلایان آبستن با غیر آبستن تفاوت خاصی در این مورد نداشته است.
بهمنش و همکارانش اظهار کرده اند: «علاوه بر این ها، عوارض حاملگی و زایمان در زنان آبستن شامل افزایش زایمان زودرس و افزایش میزان سزارین بوده است. البته بایستی به این نکته اشاره نمود که تعداد مطالعات انجام شده در این خصوص، محدود و عمدتاً از کشور چین بوده اند و لذا، بازهم احتیاج به مطالعات بیشتر و از کشورهای مختلف جهان برای اظهار نظر قطعی حس می شود».
یافته های این مطالعه مروری در مجله علمی پژوهشی «طب نظامی» که بعد از بروز کروناویروس جدید، به شکلی فعال به انتشار نتایج پژوهش های داخلی در این مورد پرداخته است، انتشار یافته اند. این نشریه به صورت ماهنامه توسط دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) انتشار می یابد.
منبع:

1399/02/07
13:01:21
5.0 / 5
3448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان