باقری كنی:

سازمان های حقوق بشری در قبال سیاست های تبعیض نژادی آمریكا واكنش جدی تر اتخاذ كنند

سازمان های حقوق بشری در قبال سیاست های تبعیض نژادی آمریكا واكنش جدی تر اتخاذ كنند به گزارش جوان بین دبیر ستاد حقوق بشر قتل شهروند سیاه پوست آمریكایی توسط پلیس این كشور را نقض فاحش حقوق بشر دانست و اظهار داشت: تبعیض نژادی و خودبرتربینی دولت آمریكا تهدیدی جدی برای همه ملت های دنیا است.


به گزارش جوان بین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در ارتباط تصویری با برنامه ویژه خبری شبکه دو سیما، در پاسخ به اینکه چرا نهادهای حقوق بشری در مورد جنایت پلیس آمریکا در به قتل رساندن شهروند سیاه پوست این کشور، روزه سکوت گرفته اند؟ اظهار نمود: جنایتی که در آمریکا طی چند روز گذشته رخ داد از جهات مختلفی حائز اهمیت و قابل بررسی است.
وی ادامه داد: طبق آمارهای عرضه شده از جانب آمریکایی ها، روزانه سه شهروند آمریکایی توسط پلیس کشته می شوند. جنایتی که به تازگی از جانب پلیس آمریکا منجر به قتل شهروند سیاه پوست آمریکایی شد که بسیار فجیع و دلخراش بود و احساسات بسیار زیادی را نه تنها در داخل آمریکا بلکه در خارج از آمریکا نسبت به قتل یک انسان برانگیخت، باید از چند جهت بررسی شود.
دبیرستاد حقوق بشر، تاکید کرد: نکته مهم تر نوع نگاهی است که سبب چنین فاجعه و جنایتی در آمریکا شد و آن ساختار و ساز و کارهای نژادپرستانه ای است که در عرصه های مختلف حاکمیتی آمریکا نهادینه شده است. اوباما که 8 سال رئیس جمهور آمریکا بوده، در اظهار نظر در مورد این جنایت می گوید این مسئله در آمریکا عادی است! وقتی مردم به نظام سلامت و نظام قضایی رجوع می کنند و یا وقتی در خیابان قدم می زنند و یا به تماشای پرندگان در جایی می ایستند این تبعیض نژادی را در آمریکا به عینه حس می کنند.
وی خاطرنشان کرد: تبعیض و نوع نگاهی که سبب شکل گیری و شیوع فاجعه ای در چارچوب دو جنگ جهانی در جهان شد ناشی از تفکر نازیسم بود و بنیان آن بر پایه خودبرتربینی است. این مسأله در آمریکا رشد و نمو پیدا کرده و این تهدیدی جدی برای همه دنیاست.
باقری خاطرنشان کرد: جنایتی که در آمریکا صورت گرفت نقض فاحش حقوق بشر است و در تناقض با قواعد بنیادین، عام الشمول و آمره بین المللی است و برای دولت آمریکا در عرصه بین المللی مسئولیت آور است و نمی تواند از این افترا شانه خالی کند چون یک اتفاق عادی نبوده است. بحث تبعیض نژادی در آمریکا بسیار جدی است؛ طبق آمارهای عرضه شده از جانب آمریکایی ها، 30 درصد از جمعیت ایالت شیکاگو سیاه پوست هستند در حالیکه مشخص شد 60 درصد از کسانی که به خاطر کرونا در این ایالت از بین رفتند سیاه پوست بودند!
وی تصریح کرد: نگاه نژادپرستانه در تار و پود حاکمیت و ساز و کارهای آمریکا وجود دارد و این مورد نه تنها یک تهدید برای همه شهروندان آمریکا به حساب می آید بلکه همانطور که نازیسم فقط مردم آلمان را تهدید نکرد و دنیا را در معرض یک تهدید جدی قرار داد، نژادپرستی هم برای همه دنیا یک تهدید است و مردم دنیا نسبت به این قضیه حساس هستند. بر همین مبنا نهادهای حقوق بشری در دنیا باید نسبت به این قضیه حساس باشند و نسبت به آن واکنش جدی داشته باشند.
معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه، بیان نمود: در تعاملاتی که با بعضی از این سازمان ها داشتیم این مسئله را متذکر شدیم که باید سازو کارهای بین المللی نسبت به این قضیه بی توجه نباشند. باید کمیته های حقیقت یاب برای نه فقط این قتل بعنوان یک فاجعه، بلکه سازو کارهای تبعیض نژادی و نژادپرستی در داخل آمریکا باید به شکل جدی مورد توجه سازمان های حقوق بشری قرار گیرد؛ چون این قضیه هم نقض حقوق مردم آمریکا در داخل این کشور و هم یک تهدید برای همه ملت های دنیا است.
وی افزود: سیاستی که آمریکایی ها در قبال خیلی از کشورهای دنیا اعمال می کنند مثل چین، جمهوری اسلامی ایران، روسیه و برخی کشورهای دیگر مثل افغانستان و عراق دقیقأ همین نگاه را در آنجا بروز و نمود داده اند. زمانی که اوباما رئیس جمهور شد و سیاست تغییر را نسبت به سیاست های بوش پسر خواست عملیاتی کند، گفت نیروهای آمریکایی باید از عراق بیرون بروند به این علت که هزینه های صرف شده آمریکا در عراق بیشتر از منافعی است که به دست می آوریم! اوباما هیچ اشاره ای به صدها هزار کشته به جا مانده بر اثر تصمیم یک جانبه و مستکبرانه دولت بوش نکرد!
باقری اظهار داشت: ترامپ هم چندین بار به صرف هزینه 7 تریلیون دلاری دولت آمریکا در منطقه غرب آسیا اشاره کرده، اما تاکید کرده این هزینه سودی برای آنها به دنبال نداشته و گفته وقتی به عراق و افعانستان می خواهم بروم باید شبانه و مخفیانه بروم؛ جالب اینجاست که هیچ اشاره ای نمی کند که سیاست آمریکا سبب قتل، جرح و آسیب به صدها هزار تن از مردم افغانستان، عراق، فلسطین، لبنان، یمن و یا آسیب به خیلی از مردم کشورهای منطقه و انهدام زیرساخت های آنها شده اند!
وی ادامه داد: چنین نگاهی نشان دهنده ساختاری بودن نگاه خودبرتربینی آمریکایی ها و ترجمه فرمایش حضرت امام خمینی(ره) یعنی شیطان بزرگ، و فرمایش حضرت آقا نسبت به آمریکا که مصداق اتم استکبار است. این بحث 40 ساله جمهوری اسلامی ایران است؛ امروز این بحث برای مردم دنیا و نخبگان دنیا روشن شده که این تهدید یک تهدید محدود نیست و ناشی از یک ماجراجویی از جانب سران کشور آمریکا نیست بلکه این یک بنیان فکری نهادینه شده در ساختار فکری آمریکاست که اگر شیوع پیدا کند همه مردم دنیا را تهدید می کند و بعنوان یک تهدید کننده امنیت بین المللی به حساب می آید و باید با آن مقابله شود.
دبیر ستاد حقوق بشر در انتها اظهاراتش، اظهار داشت: سازمان های حقوق بشری در دنیا باید فعال تر، جدی تر، موثرتر و نتیجه بخش تر در قبال سیاست های تبعیض نژادی و نژادپرستانه در داخل آمریکا و سیاست استثناگرایی در خارج از آمریکا که دولت این کشور آنرا پیگیری می کند، واکنش جدی تر اتخاذ کنند و جلوی شیوع و تسری آنرا به جاهای دیگر بگیرند.1399/03/11
22:53:17
5.0 / 5
2476
تگهای خبر: سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان