انتقاد تندگویان از ضعف مهارت ارتباطی بین جوانان

چرا شهروندان حتی برای امور ساده هم به وكیل رجوع می كنند؟

چرا شهروندان حتی برای امور ساده هم به وكیل رجوع می كنند؟ جوان بین: معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به ضعف مهارت ارتباطی جوانان همچون آشنایی با حقوق خود و مطالبه گری در مورد آنها انتقاد نمود.


محمدمهدی تندگویان در گفتگو با ایسنا، در ادامه به تشریح نتایج پژوهشی از جانب معاونت جوانان در مورد مهارت های ارتباطی پرداخت و اظهار داشت: نتایج پویش انجام شده از جانب معاونت جوانان نشان داده است که ضعف ارتباطی جدی در میان جوانان وجود دارد. منظور از مهارت ارتباطی این است که جوانان با حقوق خود آشنا بوده و در مورد آن مطالبه گری داشته باشند، بتوانند وارد مذاکره شوند، تعارضات ارتباطی خویش را شناسایی کنند و برای حل آنها از راه تخصصی تلاش کنند.
وی با اشاره به اینکه این پژوهش نشان داده است که در بخش آموزش و پرورش، آموزش عالی و حتی در بخش اداری هم این مشکل وجود دارد، اضافه کرد: پژوهش ما نشان داد هم فارغ التحصیلان مدارس، هم فارغ التحصیلان دانشگاهی و هم کارمندانی که در محیط های کاری مشغول به کار هستند، دارای مهارت ارتباطی کافی نیستند. همینطور افرادی که مهارت های ارتباطی قوی تری دارند در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.
معاون امور جوانان با اشاره به اینکه با وجود هزینه های سنگین در آموزش و پرورش، آموزش عالی و محیط های اداری نتوانسته ایم جامعه را به ضروری ترین مهارت یعنی ارتباط با دیگران برای حل مشکلات و پیگیری حقوق و مطالبات مجهز نماییم، اظهار نمود: علت این که می بینیم مشاغلی مانند «وکالت» رشد کرده اند و همواره مراجعان زیادی دارند، این است که ما خودمان بلد نیستیم از حق و حقومان دفاع نماییم و به مهارت هایی مانند فن بیان برای احقاق حقوقمان توجه نکرده ایم. بنابراین تا اتفاقی می افتد راحت ترین راه را انتخاب می کنیم؛ چونکه فکر می نماییم هیچ توانایی نداریم و حتی برای کارهای غیرپیچیده و عادی هم باید از کسی کمک بگیریم.
تندگویان با اشاره به اینکه مشکلاتی نظیر ترس از برخورد با ارتباط با دیگران و ترس از مطرح کردن مطالبات شخصی به شکل صحیح در افراد وجود دارد، خاطرنشان کرد: شهروندان به اندازه کافی با حقوق فردی، اجتماعی، شهروندی و... آشنا نیستند و این مورد نشان داده است باآنکه در آموزش و پرورش و آموزش عالی هزینه زیادی کرده ایم، اما هنوز نتوانسته ایم نیازهای اولیه یک انسان را برطرف نماییم.
به قول وی، پژوهش مذکور در سطح کشوری و برپایه داده های مراکز مشاوره زیر نظر وزارت ورزش و جوانان از مراجعان به این مراکز انجام شده است.1399/03/13
13:22:36
5.0 / 5
2939
تگهای خبر: آموزش , جامعه , جوان , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان