رئیس سازمان نظام روانشناسی:

شیوه های مدیریت كرونا باید تغییر یابد

شیوه های مدیریت كرونا باید تغییر یابد به گزارش جوان بین رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور با تاكید بر اینكه باید شیوه های مدیریت كرونا تغییر یابد، اظهار داشت: مردم سه ماه از زندگی خودرا در قرنطینه سپری و با سختی هایی دست و پنجه نرم كردند، اما درنهایت از شرایط خسته شدند دیگر نكاتی مانند ˮدر خانه بمانیدˮ، ˮبا فرزندانتان بازی كنیدˮ و... كه به مردم سفارش می كردیم، جوابگو نیست. باید طرح های جدیدتری جهت مدیریت كرونا اتخاذ شود تا با شرایط موجود تطبیق داشته باشد.


محمد حاتمی در گفت و گو با ایسنا، درباره علت بی توجهی برخی مردم نسبت به رعایت مسائل بهداشتی در امتداد مقابله با کرونا اظهار نمود: با وجود اینکه مسئولان وزارت بهداشت به صورت مداوم بوسیله رسانه ملی و رسانه ها از مردم می خواهند که فاصله گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی را رعایت نمایند، اما برخی مردم چندان به این مسائل توجه نمی کنند، بنظر می رسد نخستین علت بی توجهی مردم ناشی از این است وزارت بهداشت تنها در حیطه مسائل وزارت بهداشت عمل می کند در صورتیکه این وزارت خانه باید همه جانبه نگر بود و همه مسائل اجتماعی، روانی و... را مدنظر داشته و از همه ظرفیت های ملی مانند دانشگاه ها، انجمن ها، سازمان های صنفی، اساتید و مراکز دانش بنیان برای مقابله با کرونا استفاده نماید.
وی اظهار داشت: کروناویروس به صورت ناگهانی وارد زندگی مردم شد و مردم گرفتار استرس، اضطراب و فشار روانی ناشی از استرس شدند، همین موضوع موجب شد تا از سفارش های مسئولان مربوطه تبعیت کنند و در مهار و مدیریت کرونا موفق عمل نماییم. اما با گذشت زمان نوعی انحصارگرایی در مدیریت کرونا به وجود آمد در صورتیکه کرونا مسئله ای چند بعدی است که بعد روانی- اجتماعی آن مهم تر است حال ممکنست برخی نخواهند آنرا بینند، اما باید بودجه کرونا صرف تمامی ابعاد کرونا شود.
حاتمی در ادامه بر تغییر شیوه های مدیریت کرونا اصرار کرد و اظهار داشت: به دنبال انتشار ویروس کرونا، مردم سه ماه از زندگی خودرا در قرنطینه سپری و با سختی هایی دست و پنجه نرم کردند، اما درنهایت از شرایط خسته شدند. دیگر نکاتی مانند در خانه بمانید، با فرزندانتان بازی کنید و... که در اسفند یا فروردین ماه برای ایجاد آرامش روانی به مردم سفارش می کردیم، جوابگو نیست. باید طرح های جدیدتری جهت مدیریت کرونا اتخاذ شود تا با شرایط موجود تطبیق داشته باشد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه هم اکنون مردم از زیر بار فشار روانی سه ماهه خارج شده اند، اظهار داشت: بعد از دوران قرنطنیه مردم در معرض اختلالات جسمانی، روانی، فرسودگی شغلی هستند و همین طور مسائل روانی ناشی از دست دادن عزیزان یا بهبود یافتگی در دوران کرونا و مسائل اقتصادی یا اجتماعی ناشی از کرونا بروز یافته است. زمانی که مردم از بار این فشار روانی رها شدند بالطبع تبعیت جویی آنان کاسته می شود، برای اینکه برنامه ای برای شرایط جدید فراهم نکردیم.
حاتمی همین طور اظهار داشت: صدا و سیما تصور می کند هنوز باید بگوید ماسک بزنید و دست هایتان را بشویید اما تحولات سریع است.
وی یکی از مهم ترین شیوه های مقابله با کرونا را تشکیل «ستاد عوارض روانی ناشی از کرونا» در کوتاه ترین زمان عنوان نمود تا برای وضع موجود راهبردها و بسته های آموزشی برقرار شود. بطور قطع به دنبال این عمل باردیگر تبعیت جویی مردم در امتداد رعایت مسائل بهداشتی افزایش می یابد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در بخش دیگری از این گفت و گو به کارهای این سازمان در امتداد مقابله با کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: روز دوشنبه جلسه شورای مرکزی اجرا شد. در این راستا گزارش استانها و کارهایی که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور طی سه ماه اخیر انجام داد، جمع آوری و به شورای مرکزی ارائه شد. این گزارش در 36 محور به رئیس جمهوری نیز ارائه شد. همین طور جهت تشکیل ستاد ویژه عوارض روانی ناشی از کرونا نامه ای به رئیس جمهوری ارسال کردم، رئیس جمهوری این نامه را تایید کرده و به وزیر بهداشت ارسال کرده است اما هنوز وزارت بهداشت پاسخی به ما نداده است.
رئیس انجمن مطالعات روان درمانی ایران با اعلان اینکه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور طی سه ماه گذشته یکی از سازمان های موثر در مدیریت استرس و اضطراب ناشی از کرونا بوده است، اظهار نمود: 30 هزار عضو متخصص در اختیار ستادهای استانی قرار گرفتند تا استرس و اضطراب مردم کنترل شود و مردم را به شرایط عادی بازگردانیم. الان لازم است برنامه ها و شرایط جدیدتری را برای مردم تنظیم نماییم. لازم است تحلیل دقیقی از وضعیت داشته باشیم. حالا از پیک کرونا عبور کردیم و وارد زندگی با وجود کرونا شده ایم. سبک زندگی دوران بعد از کرونا با سبک زندگی با وجود کرونا متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اینکه ما سبک زندگی بعد از کرونا را تنظیم نکرده ایم، برای اینکه مسئولان مربوطه و ستاد ملی مقابله با کرونا این را نخواستند، از عدم توجه ستاد به کوشش های شبانه روزی 30 هزار روانشناس در روزهای کرونا نیز انتقاد نمود.
منبع:

1399/03/18
13:45:35
5.0 / 5
2468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان