خراسان جنوبی صاحب بیست و هشتمین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده شد

خراسان جنوبی صاحب بیست و هشتمین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده شد جوان بین: معاون رئیس جمهور اظهار داشت كه سندهای ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در واقع سیاست های اجرایی و عملیاتی خاص هر استان است تا بنابر اقتضائات و شرایط بومی و فرهنگی خودشان برای تحقق شاخصهای عدالت در مبحث زنان و در مبحث بسیار مهم خانواده تلاش و اقدام نمایند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در شورای برنامه ریزی خراسان جنوبی با حضور استاندار و مدیران استانی و در تهران با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به صورت ویدئو کنفرانسی به تصویب رسید.
معاون رئیس جمهور در این نشست با اشاره به اینکه سند استان خراسان جنوبی از بهترین اسناد استانی ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در کشور است، اظهار داشت: این سند گام مهمی در جهت برنامه ریزی برای زنان و خانواده ها بوده و بر مبنای اسناد بالادستی تهیه شده است.
معصومه ابتکار اضافه کرد: سندهای ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در واقع سیاست های اجرایی و عملیاتی خاص هر استان است تا بنابر اقتضائات و شرایط بومی و فرهنگی خودشان برای تحقق شاخص های عدالت در مبحث زنان و در مبحث بسیار مهم خانواده تلاش و اقدام نمایند.
وی با اشاره به نظر مقام معظم رهبری درباره گام دوم که ما باید آینده نگر و پیشرو باشیم و پایههای یک تمدن اسلامی را بگذاریم تا بتواند برای آینده کارکرد داشته باشد، اظهار داشت: این آیندهای است که در آن عدالت و قسط در همه ابعادش همچون در بعد جنسیتی باید برقرار باشد و این برنامههای اجرایی انشاءالله آن هدف عالی را محقق می کند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه طرح توسعه مشاغل خانگی با همکاری معاونت و جهاد دانشگاهی در سطح استان در حال اجراست، اظهار داشت: هدف این طرح افزایش مهارت ها برای کسب و کار و در نهایت ایجاد یک زنجیره ارزش است و هم اکنون ۷۴ نفر از زنان سرپرست خانوار خراسان جنوبی در حال گذراندن این دورهها هستند.
ابتکار همینطور به طرح مشترک معاونت امور زنان و خانواده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه پشتیبانی از تعاونیهای زنان روستایی و جلب همکاری بانکها برای عرضه تسهیلات اشاره نمود.
وی از همکاری با دانشگاه فرهنگیان و برگزاری کارگاه آموزشی با حضور ۲۷۰ معلم دانشجو و همکاری با وزارت آموزش و پرورش به منظور آموزش مهارت های گفتگو به دانش آموزان در چارچوب کارگاه های آموزشی در سطح استان اطلاع داد و با اشاره به طرح ملی گفتگوی خانواده اظهار داشت: در اولین نشست اجرای این طرح در استان حضور داشتم و بعد از آن انجمن جامعه شناسی ایران کار را ادامه داده است که کارگاه های مساله یابی مشارکتی، تربیت تسهیلگران سطح یک و دو و بازآفرینی مهارت های گفتگو همچون اقدامات انجام شده در چارچوب این طرح بوده است.
معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه اجرای طرح ارتقاء تاب آوری اجتماعی از سال ۹۶ در استان شروع شده، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح باید در نقاط پرآسیب استان استمرار یابد چون که می تواند به جوامع محلی کمک نماید تا در مقابل صدمه ها به شناخت و انطباق و در نهایت تغییر شرایط دست یابند.
معصومه ابتکار در انتها ابراز امیدواری کرد که بزودی و با برطرف شدن خطر کرونا، بتوانیم شاهد توسعه بوم گردی در سطح استان هم باشیم.
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در این نشست با اشاره به اینکه افزایش مشارکت اقتصادی بانوان، تحکیم بنیان خانواده و کاهش صدمه های اجتماعی، سه رویکرد و هدف اساسی سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان خراسان جنوبی است، اضافه کرد: در تدوین این سند که از سال قبل آغاز شد، سعی کردیم تا برپایه اولویت و ظرفیت ها، برنامه های عملیاتی و راهکارهای واقعی کار را دنبال نماییم و با اجرای طرح های اشتغال زا با مشارکت خوب بانوان استان شاهد کاهش بیکاری بودهایم.
معتمدیان خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی در سال گذشته، رتبه اول کاهش نرخ بیکاری در سطح کشور را به خود اختصاص داد و در فصل پاییز نرخ بیکاری به کمتر از ۶ درصد رسید که یک رکورد قابل توجه محسوب میشود.
وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی بانوان موفقی در حوزه کارآفرینی داریم که در سطح ملی و بین المللی بعنوان کارآفرین نمونه معرفی شده اند، همت بلندِ بانوان در روستای جهانی خراشاد را ستود و تصریح کرد: صنعت حوله بافی سنتی در روستای خراشاد، ثبت جهانی شده و زنان بلند همت روستا این صنعت را احیاء کرده اند تا جاییکه امروز شاهد ایجاد ده ها کارگاه حوله بافی در منطقه هستیم که زمینه ایجاد اشتغال بانوان را فراهم آورده است.
استاندار خراسان جنوبی در ادامه اضافه کرد: با عنایت به تکلیف دولت در خصوص اختصاص ۳۰ درصد پست های مدیریتی به بانوان، هم اکنون در این استان بیشتر از ۱۵۰۰ پست به بانوان اختصاص پیدا کرده و تابحال ۲۸ درصد این امر محقق شده است.
وی ظرفیت اشتغال زنان در حوزه صنایع دستی را قابل توجه ارزیابی کرد و اظهار داشت: در بخش صنایع دستی، متناسب با ظرفیت های منطقه ای محصولات متنوعی عمدتاً توسط بانوان تولید می شود و امیدواریم سال جاری بتوانیم سه هزار شغل در حوزه صنایع دستی استان ایجاد نماییم و در عین حال انتظار داریم با حمایت در بخش بیمه، وام های بلاعوض و خرید تضمینی محصولات، تحرک خوبی در بخش صنایع دستی استان صورت گیرد.
معتمدیان تدوین برنامه "مدیریت مهاجرت معکوس به روستا" را از برنامه های کلان استان برشمرد و افزود: پرداخت یارانه سوخت به مرزنشینان، تدوین سند سازگاری با شرایط کم آبی، احیای قنوات و طرح های اشتغال زا برای ماندگاری مردم در روستا و اشتغال جمعیت قابل توجه زنان روستایی بوده و راه اندازی ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی با تزریق ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار هم تحرک بزرگی را در حوزه اقتصادی روستاها و مهاجرت معکوس رقم زده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده؛ نفیسه نخعی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری هم در این نشست اظهار نمود: در تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان استان خراسان جنوبی، جایگاه زنان و خانواده در اسناد فرادستی همچون قانون اساسی، سند چشم انداز کشور و قانون برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است و این سند، نقشه راه دستگاه های اجرایی در جهت تحکیم بنیان خانواده، مشارکت اقتصادی زنان و کاهش آسیبهای اجتماعی است.1399/03/20
20:45:56
5.0 / 5
2530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان