چرا برخی كودكان مسائل بهداشتی را رعایت نمی كنند؟

چرا برخی كودكان مسائل بهداشتی را رعایت نمی كنند؟ جوان بین: یك روانشناس كودك و نوجوان ضمن عرضه راهكارهایی جهت نحوه آموزش رعایت نكات بهداشتی به كودكان اظهار داشت: میزان رعایت موارد بهداشتی در بزرگسالان و نحوه مقابله آنها با استرس و اضطراب ناشی از كرونا، تأثیر زیادی بر میزان توجه كودكان نسبت به رعایت مسائل بهداشتی دارد.


لیلا صادقی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه والدین الگوی تمام نمای رفتاری فرزندانشان هستند، اظهار داشت: میزان رعایت مسائل بهداشتی توسط والدین و اینکه آنها چطور با استرس و اضطراب ناشی از کرونا کنار می آیند بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با تاکید بر اینکه میزان رعایت موارد بهداشتی و نحوه مقابله با استرس و اضطراب ناشی از کرونا در والدین، تاثیر زیادی بر میزان توجه کودکان نسبت به رعایت مسائل بهداشتی دارد، به والدین سفارش کرد که در شرایط فعلی استرس خودرا کنترل کنند، برای اینکه والدینی که استرس و اضطراب خودرا کنترل می کنند، آسان تر می توانند به فرزندان خود رعایت نکات بهداشتی را یادآوری کنند، این درحالیست که والدینی که با استرس و اضطراب درگیرند، کودکانشان را نیز درگیر استرس می کنند.
این روانشناس در ادامه در امتداد فرزندپروری سالم در شرایط کرونا به والدین و مراقبان کودک سفارش کرد که زمان معینی از روز را با کودک سپری کنند و بازی ها و کارهایی که کودک به آن علاقه دارد را انجام دهند، در این شرایط نیز می توان نکات و مسائل بهداشتی همچون شستن دست ها، رعایت فاصله اجتماعی و روش های پیشگیری را به آنها آموزش داد، اعتماد به نفس کودک را افزایش و احساس امنیت را در او ایجاد کرد. البته کمیت زمانی اهمیتی ندارد، بلکه کیفیت رابطه مهمست.
صادقی همین طور از والدین خواست که به صحبت های فرزندان خود با صبر و حوصله گوش دهند و بوسیله کتب آموزشی و تصاویر در رابطه با مسائل بهداشتی با یکدیگر مطالعه داشته باشند.
وی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره کودکانی که از رعایت کردن مسائل بهداشتی خسته شده اند، اظهار نمود: هنگامی که کودکان بعضی از نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، ممکنست والدین خشمگین شوند، لازم است آنها خونسردی شان را حفظ کنند تا محیط مثبت و امنی در خانه حاکم باشد. همیشه با بهره گیری از جملات مثبتی مانند «باید دست هایمان را بشوئیم، باید بهداشت را رعایت نماییم و... » و در چارچوب بازی، موسیقی، نمایش، نقاشی و... موارد بهداشتی را به کودک شان گوشزد کنند، این درحالیست که گوشزد کردن نکات بهداشتی به همراه خشم و عصبانیت سبب خستگی کودک می شود؛ در واقع در این حالت، کودک میان اینکه والدینش را راضی نگه دارد یا مسائل بهداشتی را رعایت کند سردرگم می شود. همین طور در زمانی که کودک نکات بهداشتی را رعایت می کند نیز والدین باید کودکشان را تحسین کنند، این عمل به کودک اطمینان خاطر می دهد که والدین اش به او توجه دارند.
این روانشناس در ادامه به تاثیر برنامه ریزی روزانه بر رفتار کودکان اشاره نمود و اضافه کرد: برنامه ریزی روزانه منظم سبب شکل گیری احساس امنیت در والدین و کودک می شود، تاکید می شود که در این برنامه ریزی والدین ورزش را مدنظر داشته باشند، چونکه ورزش سبب کنترل استرس و تخلیه انرژی کودک می شود.
صادقی همین طور وضع قوانین در خانواده را یکی دیگر از راه های فرزندپروری در زمان کرونا تلقی نمود و تصریح کرد: والدینی که در دوران کرونا با فرزندانشان گرفتار مشکل شده اند و نمی دانند چطور باید با فرزندانشان ارتباط برقرار کنند می توانند با وضع قوانین در خانه این مشکل را برطرف کنند؛ با در نظر گرفتن قوانینی در خانواده، والدین می توانند مسئولیت پذیری و انضباط را به فرزندشان آموزش می دهند.
صادقی در ادامه بدرفتاری در کودکان را یکی از رفتارهای طبیعی عنوان نمود و اظهار داشت: بدرفتاری زمانی بروز می یابد که کودک گرسنه، خسته یا بی حوصله است و در حال یادگیری مهارت جدیدی است. ماندن در خانه آن هم به مدت طولانی می تواند منجر به بدرفتاری کودک و درنهایت بروز خشم و عصبانیت در او شود. در این حالت شاید والدین بطور ناخودآگاه عصبانی و پرخاشگری کنند، اما بهتر است برای کاهش تنش، ابتدا به رفتارهاری پرخاشگرانه خود توجه و خودرا آرام کنند، سپس علت بدرفتاری کودک را بررسی و توجه او را به موضوعی سرگرم کننده جلب کنند.1399/03/21
20:44:33
5.0 / 5
3009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان