سالاری خبر داد:

پیشبینی افزایش ۱۰ برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تأمین اجتماعی

پیشبینی افزایش ۱۰ برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تأمین اجتماعی به گزارش جوان بین مركزی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: سال قبل مجموعا دویست میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان كشور از راه كانون ها پرداخت گردید. سال جاری با افزایش ۱۰ برابری، دو هزار میلیارد تومان در این خصوص پیشبینی شده است كه مرحله نخست آن از هفته آینده شروع می شود و تا آخر سال پنج مرحله دیگر صورت خواهد گرفت.


مصطفی سالاری روز پنجشنبه ۲۲ خرداد در نشست با کانون ها، تشکل های کارگری، انجمن ها و بازنشستگان استان مرکزی، اظهار نمود: سازمان تأمین اجتماعی کشور حدود ۴۳ میلیون بیمه شده معادل بالغ بر ۵۳ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و حمایت درمانی از بیمه شده و افراد تحت تکفل، پرداخت هزینه های درمان، بیمه بیکاری، دستمزد، حقوق بازنشستگی، از کارافتادگی و... و پرداخت مقرری و حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شامل 3.5 میلیون بیمه شده (با احتساب خانواده حدود ۱۲ میلیون نفر) از وظایف سازمان در قبال این بیمه شده هاست.
وی اضافه کرد: جمعیت تحت پوشش استان مرکزی حدود ۶۸ درصد جمعیت استان و ۱۵ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در مورد وضعیت هزینه های سازمان خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ هزینه های سازمان تأمین اجتماعی ماهی 9600 میلیارد تومان بوده است که هفت هزار میلیارد از این رقم مستمری بازنشسته هاست و از ۱۹ تا ۲۶ هر ماه پرداخت شده و 2300 میلیارد تومان هزینه های درمان و حدود ۴۰۰ میلیارد تومان سایر هزینه ها بوده است.
سالاری بیان نمود: امسال ماهانه ۹ هزار میلیارد تومان هزینه مستمری بازنشسته ها، 2800 میلیارد هزینه درمان و ۷۰۰ میلیون تومان هم مختص سایر هزینه هاست که مجموع هزینه های سازمان در سال ۹۹ ماهانه حداقل ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد شد و در صورت عدم تحقق آن مجبور به دریافت تسهیلات خواهیم بود.
وی با اشاره به اولویت های سازمان افزود: افزایش اعتبار دفترچه های درمانی تأمین اجتماعی به منظور افزایش حرمت بیمه شدگان همچون مهمترین اولویت های سازمان است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به بدهی های این سازمان تصریح کرد: اوایل تیرماه طلب وزارت بهداشت از سازمان ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که تماما پرداخت گردید و صفر باقی مانده است، همینطور بدهی مراکز خصوصی و غیردولتی هم ۶ هزار میلیارد طلب داشتند که هم اکنون فقط دو ماه عقب هستیم و تلاش می نماییم این بدهی تا دو ماه آینده پرداخت گردد.
سالاری در ارتباط با مطالبه بازنشسته ها از سازمان در جهت متناسب سازی حقوق بازنشستگان افزود: سال قبل از مجموع 3.5 میلیون نفر بازنشسته حدودا ۶۵ درصد کمتر از 1.5 میلیون تومان در ماه دریافت می کردند که کفاف زندگی را نمی دهد.
وی اضافه کرد: از اواسط سال قبل مذاکراتی با مسؤلان و اعضای دولت انجام شد که سهام ۲۰ شرکت به سازمان تأمین اجتماعی برای تسویه بدهی دولت به سازمان واگذار شود که به جهت پایین بودن کیفیت چهار شرکت، تعداد شرکت ها به ۱۶ شرکت رسید. با واگذاری سهام این شرکت ها به تأمین اجتماعی، ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت و هزینه سه سال متناسب سازی حقوق بازنشستگان تسویه خواهد شد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از وصول ۵۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات این سازمان از دولت امسال اطلاع داد و اظهار داشت: ۵۰ هزار میلیارد تومان این بدهی ها از راه سهام شرکت های مذکور و ۵ هزار میلیارد تومان هم از محل اسناد خزانه به این سازمان پرداخت می شود. سال قبل هم بیشتر از هشت هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به سازمان وصول شده است.
سالاری تصریح کرد: خدمات الکترونیک در تمامی دولت ها مورد توجه بوده است، از ۹۷ و نیم میلیون نفر رجوع در سال به شعب و کارگزاری ها، ۳۹ میلیون نفر رجوع در مورد تمدید اعتبار دفترچه ها کاسته شد و این اقدام از اول خردادماه بدون احتیاج به حضور انجام می شود، اما هنوز اطلاع رسانی دقیق انجام نشده، انجام این مبادرت به شش روش انحام می شود که سه روش احتیاج به اینترنت دارد و سه روش بدون احتیاج به اینترنت است.
وی بیان نمود: در تلاش هستیم بتوانیم امسال دفترچه درمان را حذف نماییم و افراد با استفاده از کد ملی یا اثر انگشت از خدمات لازم بهره مند شوند که مقدمات اولیه این مهم فراهم گشته است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان بیان نمود: پیشنهادات در مورد افزایش حقوق بازنشستگان به هیئت دولت عرضه شده و افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب هیات دولت در واریزی ماه های بعدی اعمال خواهد شد، نمی توان قول داد که این افزایش با حقوق خردادماه پرداخت گردد، اما به محض تصویب، چند روز بعد بعنوان مابه التفاوت به حساب بازنشستگان واریز می شود چونکه حقوق های خرداد در حال واریز است.
سالاری در مورد بازبینی در بن خواروبار و حق مسکن اضافه کرد: در این رابطه مقرر شده رقم مورد نظر ظرف 10 روز آینده با همفکری کانون بازنشستگان مشخص و نهایی شود گرچه اواخر سال ۹۸ در بودجه سال ۹۹ افزایشی در این خصوص لحاظ شده است.
وی با اشاره به اثرات کرونا و مدیریت بحران کرونا افزود: کرونا افزایش هزینه های درمان، افزایش بیکاران مشمول دریافت بیمه بیکاری و کاهش درآمد را برای سازمان تأمین اجتماعی به دنبال داشته است.
سالاری خاطرنشان کرد: در اسفندماه سال قبل حدود ۲۲۰ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می کردند که در فروردین ۶۸۰ هزار نفر به این آمار افزوده شد و طی مذاکراتی که با دولت داشتیم مقرر است، اسامی نفرات اضافه شده برای سازمان برنامه و بودجه ارسال شود و از محل اعتبارات بیمه بیکاری از راه این سازمان به صورت مستقیم برای افراد بیکار واریز شود. از ۲۲۰ هزار نفر سهم سازمان ۱۰۳ هزار نفر حق بیمه را دریافت کرده اند و مرحله دوم هم در ایام آتی پرداخت خواهد شد. افزایش درخواست بیمه بیکاری ظرف سه ماه حدود پنج هزار میلیارد تومان و تا مهرماه حدود هشت هزار میلیارد هزینه برای دولت خواهد داشت.
وی بیان نمود: در مورد تسهیلات قرض الحسنه سال گذشته باتفاق بانک رفاه تصمیم گیری شد و سال قبل مجموعا دویست میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان کشور از راه کانون ها پرداخت گردید. سال جاری با افزایش ۱۰ برابری، دو هزار میلیارد تومان در این خصوص پیشبینی شده است که مرحله نخست آن از هفته آینده شروع می شود و تا آخر سال پنج مرحله دیگر صورت خواهد گرفت.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: در مورد مراکز خدماتی، اقامتی و رفاهی بازنشستگان تأمین اجتماعی هم پیشبینی هایی در پنج استان همچون استان مرکزی(شهر اراک) صورت گرفته تا مراکزی جهت استفاده در استان در نظر گرفته شود و حتی اردوهای خارج از استان با هماهنگی کانون بازنشستگی ایجاد شود.
سالاری افزود: لایحه سه جانبه گرایی با همراهی کانون ها و تشکل های مربوطه در دیماه آماده شد و مقدمات مطرح شدن آن در مجلس فراهم شده ولی با عنایت به شیوع بیماری کرونا و تغییر مجلس هنوز به صحن مجلس شورای اسلامی نرسیده است که امیدواریم در مجلس جدید به نتیجه برسد.
وی بیان نمود: هدفگذاری سازمان در حوزه بازنشستگان در سال ۹۹، متناسب سازی حقوق مستمری بگیران است که البته باید مقدمات این مساله فراهم گردد چونکه اگر منابع آن فراهم نشود در بین کار متوقف خواهد شد.
استاندار مرکزی هم در این جلسه اظهار داشت: استان مرکزی یکی از استان های شاخص در زمینه کار و تولید است که با تلاش تمام نیروهای کارگری، تولیدکنندگان و کارافرینان در دوسال اخیر، در تحقق شعار سال عملکرد خوبی داشته است.
سیدعلی آقازاده بیان نمود: تحقق شعار جهش تولید امسال هم در دستور کار مسؤلان و واحدهای صنعتی و تولیدی استان است.
وی در مورد آغاز عملیات اجرایی ساختمان کانون بازنشستگان استان مرکزی که با حضور وزیر کار در اراک انجام شده بود افزود: امیدواریم با حمایت سازمان تأمین اجتماعی زمینه بهره برداری از این ساختمان هم فراهم گردد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به برخی بازنشستگان تأمین اجتماعی دور از عدالت و دور از شان جمهوری اسلامی ایران و سبب شرم است.
محمد حسن آصفری افزود: هزاران جوان کشور در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی به منظور ایجاد عدالت و انصاف در کشور جان خویش را از دست داده و شهید شدند.
وی بیان نمود: در بعضی از مجموعه های سازمان تأمین اجتماعی همچون شستا، دوهزار نفر از همه جا بازمانده که زمانی جزو نمایندگان مجلس و وزرا یا استاندار بوده اند حضور دارند که حقوق های چند 10 میلیون تومانی دریافت می کنند و این در شرایطی است که برخی از بازنشستگان بعد از ۳۰ سال فعالیت دو میلیون تومان حقوق دریافت می کنند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در جریان سفر به اراک از شعبه دو تأمین اجتماعی شهرستان اراک، بخش های مختلف بیمارستان امام خمینی(ره)، پلی کلینیک در حال ساخت بیمارستان امام خمینی(ره) و سالن چند منظوره ورزشی تأمین اجتماعی بازدید کرد.
1399/03/23
19:34:30
5.0 / 5
2653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان