گزارش مهر از فناوریهای سلامت؛

رمزگشایی از چالشهای پزشكی توسط استارت آپها

رمزگشایی از چالشهای پزشكی توسط استارت آپها جوان بین: تلاش استارت آپ ها در حوزه سلامت این روزها ضمن تولید محصولات جدید برای ارتقای سلامت، منجر به امنیت غذایی و خودكفایی در بعضی محصولات پزشكی شده است.خبرگزاری مهر-گروه دانش و فناوری؛ میترا سعیدی کیا: کمتر از یک دهه اخیر و از زمان رونق شرکتهای دانش بنیان تا همین لحظه ۵ هزار شرکت فناورانه و ۷ هزار استارت آپ در کشور مشغول فعالیت هستند. این شرکتها و تیم های استارت آپی تابحال توانسته اند محصولات و خدماتی را به بازار و مردم عرضه کنند که در امتداد رفاه زندگی مردم بوده است.
این استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلفی فعالیت می نمایند اما یکی از حوزه های فعالیت آنها که از اهمیت بالایی برخوردار بوده، حوزه سلامت است؛ طبق آمار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۳۰ درصد کل شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها در حوزه سلامت فعالیت می کنند؛ فعالان استارت آپهای حوزه سلامت در بخش هایی مانند سلامت دیجیتال، توزیع هوشمند دارو، مراقبت های فردی یا پرسونالایز مدیسن، دارو، پلتفرمها، اپلیکیشن، تجهیزات دارویی محیط های کسب و کاری خوبی به وجود آوردند که اینها را بعنوان فناوری های نوظهور برای فعالیت استارت آپهای این حوزه می دانیم.
اعلام نیازهای سرمایه گذاری استارت آپ های حوزه سلامت
استارت آپهای حوزه سلامت کارشان را طوری گسترش داده اند که توانسته اند به مرحله تولید پانسمان های گیاهی نانو، کانال های عصبی، پروبیوتیکهای بومی، نرم افزارهای مربوط به اصلاح سبک زندگی، آموزش های الکترونیک، رفع مشکلات با روش های سنتی، نوبت گیری آنلاین و… برسند.
در همین راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز اخیرا مبادرت به برگزاری رویدادی تحت عنوان «رویداد جذب سرمایه در حوزه سلامت (Demo Day)» با هدف ارائه دستاوردهای استارت آپها و مدل کسب و کارشان با حضور سرمایه گذاران کرده تا در نهایت این سرمایه گذاران نقشی را در توسعه کارهای استارت آپی و ارتقا سلامت ایفا کنند.
در این گزارش سعی شده تا آخرین کارهای برخی تیم های استارت آپی در حوزه سلامت را منعکس نماییم که در رویداد صندوق نوآوری و شکوفایی نیز حضور داشته اند.
طراحی و ساخت کانال بازسازی اعصاب محیطی زیست تخریب پذیر
یکی از این استارت آپها موفق شده کانال های بیوپلیمری بازسازی اعصاب محیطی را برمبنای فناوری انحصاری و بدیع توسعه داربست های بیولوژیک تولید نماید.
آنطور که نمایندگان این تیم استارت آپی می گویند، فناوری استفاده شده در تولید این کانال مبتنی بر ترمیم اعصاب محیطی با بهره گیری از تیوب تو خالی موسوم به «Hollow تیوب» است که در مقایسه با شیوه های ترمیمی سنتی چون آلوگرافت و اتوگرافت از فناوری پیشرفته و استراتژی مهندسی بافت داربست های زیست سازگار تخریب پذیر برای بازسازی اعصاب محیطی استفاده می نماید.
آرین عقیلی «هم بنیانگذار» و مدیرعامل یک شتابدهنده در حوزه سلامت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از استارت آپهایی که در امتداد تجاری سازی محصولات آن تلاش می نماییم در زمینه طراحی و تولید «کانال بازسازی اعصاب محیطی» فعالیت می کند؛ وقتی کسی با سانحه ای قطع عضو و قسمتی از عصب محیطی آن گرفتار پارگی محیطی شود که به روش مرسوم قابل بخیه خوردن نباشد، یکی از چالش های حوزه سلامت به وجود می آید که در این راستا پژوهشگران در چارچوب یک تیم استارت آپی در صدد رفع این چالش برآمدند.
وی با اعلان اینکه این تیم از سال ها پیش تولید کانال عصبی محیطی را مورد توجه قرار دادند، اظهار داشت: وقتی این پارگی در عصب محیطی رخ می دهد که قابل بخیه نباشد می توان از کانال عصبی استفاده کرد؛ کانال عصبی طراحی شده زیست تخریب پذیر بوده و بین دو سر عصب قطع شده را پر می کند.
وی با تاکید براینکه این کانال های عصبی در مرز ورود به بازار هستند، عنوان کرد: جراحان معروف کشور مشتری این کانالهای عصبی هستند که صحبت هایی نیز با آنها شده که به محض تولید به آنها فروخته شود. با توجه به این که قشر ضعیف و کارگر گرفتار این ضایعات می شوند می تواند این کانال های عصبی به صرفه باشد.
فرانسه و هلند خواهان استفاده از محصول دانش بنیان ایرانی
عقیل افزود: این کانال عصبی زیست تخریب پذیر پتانسیل صادرات دارد و هم اکنون فرانسه و هلند راغب به استفاده از این هستند.
وی با اعلان اینکه این تیم به خوبی پیشرفت کرده و الان منتظر هستند که یک سرمایه گذار و مجوز سازمان غذا و دارو در امتداد تولید و تجاری سازی به میان آید، بیان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که شده، از زمانی که سرمایه گذار جذب شود می توانیم ظرف ۶ ماه کانالهای عصبی را وارد بازار نماییم.
عقیلی با اعلان اینکه جراحان و مراکز ترومای عصب از مخاطبان این کانال های عصبی هستند، اظهار داشت: بهای تمام شده این محصول کاملاً رقابتی و غیرقابل مقایسه با برندهای مطرح جهانی است و می تواند نیاز کشور را برطرف کند.
نماینده این استارت آپ فعال در حوزه سلامت اشاره کرد: آزمون های بالینی این کانال های عصبی طی ۵ سال انجام گرفته و در یک رویدادی در فرانسه بعنوان استارت آپ برتر شناخته شد.
نرم افزاری برای اصلاح سبک زندگی
استارت آپ دیگری که محصول خودرا در رویداد صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه کرد، نرم افزاری برای اصلاح سبک زندگی و رژیم بود؛ محمدمهدی قنبری «هم بنیانگذار» استارت آپی در زمینه رژیم های غذایی و اصلاح سبک زندگی است و در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اپلیکیشن خود اظهار داشت: ما در این تیم استارت آپی نرم افزاری طراحی کردیم که در آن به افراد برنامه غذایی شخصی سازی شده ارائه می دهیم. این برنامه های غذایی در امتداد کاهش، افزایش وزن یا تناسب اندام به افراد ارائه می شود. هم اکنون ۱۵ هزار نفر از این اپلیکیشن بهره برده اند.
قنبری با اعلان اینکه نسخه جدید این نرم افزار قابلیت این را دارد که فیلم های آنلاین از مربی ها را برای مخاطبان داشته باشیم، بیان کرد: برنامه های این نرم افزار شخصی سازی شده که توسط متخصصان و مربیان ارائه می شود.
این محقق تیم استارت آپی مستقر در کارخانه نوآوری با اعلان اینکه در این نرم افزار پشتیبانی هفتگی داریم که از میزان عملکرد نتایج از افراد مورد بررسی قرار می گیرد، بیان کرد: ما با متخصص کار می نماییم و این رژیم مورد پیگیری قرار می گیرد و ثبت عملکرد در این نرم افزار مد نظر قرار گرفته شده است. حالا این نرم افزار قابل نصب روی گوشیهای مختلف است.

پانسمان هایی از جنس آویشن شیرازی
یکی دیگر از محصولاتی که توسط تیم های استارت آپی در آستانه تولید قرار دارد، پانسمانهایی حاوی نانوذرات آویشن شیرازی است.
امین محمدی پورفرد دکتری بیوتکنولوژی گیاهی و مدیر پروژه پانسمان های هیدروپلیمری با بهره گیری از نانوذرات آویشن شیرازی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما توانستیم پانسمان های هیدروپلیمری و آنتی باکتریالی با بهره گیری از نانو ذرات اسانس اویشن شیرازی فرموله نماییم که برای ترمیم زخم ها به هیچ داروی دیگری نیاز ندارد و به تنهایی تمام عوامل مؤثر در ترمیم زخم را دارد.
وی با اعلان اینکه پانسمان های اختراع شده در درمان زخم های مختلفی همچون سوختگی های درجه یک و دو، زخمهای ناشی از شکستگیهای باز، زخم های دیابتی، پیوند پوست، زخم بستر، آفتاب سوختگی، زخم های ناشی از سالک و سایر زخم های با ترشحات کم و متوسط قابل کاربرد است، بیان کرد: این نوع پانسمان را طوری طراحی نموده ایم که نسبت به پانسمان های هیدروپلیمری متداول و موجود در بازار، در مدت زمان کوتاه تری زخم را بهبود می بخشد.
مدیر پروژه با اعلان اینکه این پانسمان ها از قیمت پایینی نسبت به نمونه های هیدروپلیمری برخوردار می باشند، اشاره کرد: معمولاً پانسمان های هیدروپلیمری قبل از استفاده نیاز به آماده سازی دارند ولی پانسمان های طراحی شده در این پروژه، علاوه بر اینکه کاملاً آماده مصرف هستند و هیچ نیازی به آماده سازی ندارند، به سبب دارا بودن رطوبت، به زخم نمی چسبند و این عامل، مشکلات ناشی از تعویض پانسمان ها در بعضی زخم های دارای ترشح را می کاهد.
به گفته این محقق، نانوذرات آویشن بعنوان ماده آنتی باکتریال در این پانسمان به کار گرفته شده که از عفونت های ثانویه جلوگیری کرده و عفونت های اولیه را نیز به خوبی کنترل می کند و میزان آنرا به مقدار قابل توجهی می کاهد، علاوه بر این نانو ذرات گیاهی، رادیکال های آزاد اکسیژنی که در پروسه ایجاد زخم توسط سلول های بدن یا عوامل بیماریزا در سطح زخم تولید می شود را به شدت کم می کنند که این پروسه ترمیم زخم را سرعت می بخشد.
به گفته محمدی پورفرد، در این پانسمان انواع گیاهان دارویی و پلیمرهای طبیعی استفاده شده که همه اینها روی شاخصهای محرک رشد سلولی اثر گذارند و زمان التیام زخم را کم می کنند.
وی اشاره کرد: ما در صورت جذب سرمایه گذار می توانیم در یک بازه ۴-۶ ماهه، خطوط تولید را راه اندازی کرده و پانسمان های هیدروپلیمری با فناوری نانو را به تولید انبوه برسانیم تا درصدی از نیاز کشور به این پانسمان ها برطرف شود.
پروبیوتیک های بومی ضامن امنیت غذایی
یک تیم استارت آپی دیگر نیز توانسته محصولی پروبیوتیک ارائه کند که منجر به افزایش سطح ایمنی مردم و کاهش عوارض ناشی از فاجعه مقاومت آنتی بیوتیکی در کشور می شود.
دکتر بهزاد علاالدینی دکتری صنایع غذایی و مدیر عامل شرکت استارت آپی ارائه دهنده این محصول درباب تولیدات بومی در زمینه ماده اولیه پروبیوتیک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در کشور ما محصولاتی همچون لبنیات از پروبیوتیک به تولید می رسد که ماده اولیه آن وارداتی بوده و در کشور به تولید نمی رسد.
وی با اعلان اینکه استفاده از ماده پروبیوتیک وارداتی هزینه بالایی دارد، بیان کرد: ضمن اینکه لازم است چنین موادی در داخل تولید شود؛ با تولید پروبیوتیک های بومی موضوع امنیت غذایی و بیوتروریسم مطرح است که ممکنست برخی کشورها به وسیله بیوتکنولوژی جامعه ای را مورد هدف قرار بدهند بدین جهت ما ژن های باکتری های خودمان را حفظ می نماییم و بانک اطلاعات باکتری های بومی را توسعه داده ایم.
علاالدینی با تاکید بر اینکه در همین راستا چندین سال است که فعالیت می نماییم و موفق شدیم ماده اولیه پروبیوتیک را از شیر مادر بومی سازی نماییم، بیان کرد: پروبیوتیک های بومی با سیستم گوارشی ایرانیها سازگاری دارد و به این وسیله می توان مشکلات گوارشی را برطرف کرد.
باکتری های بومی با سیستم گوارش ایرانیها سازگاری دارند
مدیر عامل شرکت استارت آپی با اشاره به خاصیت های این پروبیوتیک های بومی اظهار داشت: این پروبیوتیک ها مدت ماندگاری بالایی دارند؛ منشا مدفوعی ندارد، وارداتی نیست، قیمت پایینی دارد، قدرت زنده مانی باکتری های بومی بالاست و موجب حفظ سلامتی شده و از همه مهم تر با سیستم گوارشی ایرانیها سازگاری دارد.


از آنجا که یکی از مولفه های مهم و تأثیر گذار در ارتقای سلامت یک کشور موضوع آموزش است، خیلی از استارت آپها نیز دراین زمینه فعالیت خودرا آغاز نموده اند.
در رویداد جذب سرمایه در حوزه سلامت صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از تازه ترین محصولات، توسط تیمی استارت آپی ارائه شده که بگفته آنها ۱۷ ماه روی آن کار کرده اند.
نسرین مهران مهر، «هم بنیانگذار» این تیم استارت آپی به مهر اظهار داشت: آموزش در حوزه سلامت نیاز به تحولاتی داشت که بتوانیم روش های قدیمی و مرسوم را تغییر بدهیم تا کارایی بالاتری داشته باشند بدین جهت روش های نوینی را در این پلت فرم در چارچوب یک تیم استارت آپی ارائه کردیم تا آموزش در حوزه سلامت را در کشور توسعه دهیم.
این محقق اظهار داشت: باتوجه به زیر ساختهای نسبتاً جامعی که در حوزه آموزش مجازی وجود دارد توانسته ایم اعتماد خیلی از مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی را در این عرصه کسب نماییم و به ارائه خدمات بپردازیم. در همین راستا توانسته ایم با مراکزی مانند مرکز آموزش های آزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران (سماد)، موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران (نیماد)، مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کمیته اخلاق وزارت بهداشت همکاری داشته باشیم. در آینده اپلیکیشن خودرا هم ارائه خواهیم کرد.
مهران مهر اضافه کرد: حالا بیش از ۴ هزار عضو فعال از اعضای جامعه پزشکی و سلامت کشور داریم و طی این مدت، بیش از ۲۰ هزار ساعت آموزش مجازی برای متخصصین بر روی وب سایت قرار گرفته است. اخیراً موفق به عضویت در پارک فناوری پردیس و ستاندن مجوز فناوری در حوزه آموزش و پژوهش سلامت از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده ایم و توانسته ایم بعنوان واحد فناور، عضو مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران شویم.
ایجاد پل ارتباطی بین متخصصان طب سنتی و مردم
موضوع توجه به رویکرد آموزه های باستانی یک تیم استارت آپی را بر این داشته که نرم افزاری در رابطه با طب سنتی طراحی کند که مبتنی بر آموزه های طبی سنتی ایرانی است.
این اپلیکشین پل ارتباطی میان پزشکان متخصص طب سنتی ایرانی- طب سوزنی با مردم است. ایجاد بستری مناسب جهت آموزش و آشنایی مردم عادی با مفاهیم مورد تایید طب سنتی ایرانی و پرهیز از افراط و تفریط و ادعای واهی استفاده از ظرفیت های طب ایرانی از اهداف ورود استارت آپها به حوزه تولید اپلیکیشن دراین زمینه است.
همچنین امکان دستیابی و وقت گیری آنلاین به پزشکان متخصص و پزشکان دوره دیده مورد تایید وزارت بهداشت و مشاوره آنلاین با این پزشکان توسط این اپلیکیشن انجام می شود.
این محصول زمینه دستیابی آنلاین به محصولات سالم و داروهای طب سنتی مورد تایید وزارت بهداشت را نیز فراهم می آورد و بیماران را به پزشکان متخصص در نزدیک ترین موقعیت مکانی ارجاع می دهد.
طراحی پلت فرم جدید برای ارائه خدمات پزشکی
طراحی یک پلت فرم برای ارائه خدمات در حوزه سلامت از دیگر اقدامات فعالان این عرصه بوده است. این پلت فرم در امتداد ارائه خدمات پزشکی و نوبت دهی آنلاین فعالیت می کند. روش کار این پلت فرم اینگونه است که کاربر درخواست خودرا پس از انتخاب زمان و مکان مدنظر خود، ثبت می کند و این درخواست به مراکز انجام دهنده خدمات بالینی در منزل که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند ارسال می شود.
سپس درخواست توسط مرکز انتخابی به نزدیک ترین پزشک یا پرستار زیرمجوعه آن مرکز ارسال می شود تا نسبت به اعزام پزشک یا پرستار به محل اقدامات لازم صورت گیرد. خدمات این پلت فرم درباب ارائه خدمات بالینی، پزشکی و پرستاری در منزل، شامل خدمات درمانی، مراقبتی و بهداشتی در منزل است.
ویژگی این پلت فرم اینگونه است که دسترسی به تمام خدمات بالینی در مکان مورد نظر کاربر فراهم می شود و امکان زمانبندی دوره ای خدمات در آن وجود دارد؛ در این پلت فرم امکان مقایسه هزینه خدمات در مراکز مختلف، انجام خدمات برمبنای نسخه پزشک و پوشش تمام خدمات بالینی و نیازهای پزشکی بیماران در نظر گرفته شده است.
اخذ تأییدیه ها تسهیل می شود
دکتر اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه این معاونت از کسب و کارهای حوزه سلامت و فرافعالین استارت آپی و دانش بنیانی این حوزه حمایت می کند، بیان کرد: برای این منظور با تعاملاتی که با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داریم، مسیر ویژه و سهل الوصولی برای استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان برای ستاندن تاییدیه های لازم فراهم آورده ایم.
وی اشاره کرد: پیشنهاد می نماییم پژوهشگران به این حوزه ورود پیدا کنند تا در زیر چتر حمایتی مناسب معاونت و شتابدهنده ها قرار بگیرند و حداکثر بهره را ببرند.


منبع:

1399/03/30
21:02:57
5.0 / 5
2869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان