دلیلهای اعتیاد دانش آموزان

دلیلهای اعتیاد دانش آموزان بنابر اظهارات دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر قیمت مواد مخدر در فروردین 98 در مقایسه با فروردین سال 99 بیش از 50 درصد افزایش داشته است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار نمود: سال ۹۸ سال بسیار موفقی برای جمهوری اسلامی ایران بود و سال متفاوتی بود. ما چند رویکرد اساسی در سال قبل اتخاذ کردیم. رویکرد اصلی مان در چهار حوزه مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی بوده است و اگر این چهار حوزه با هم پیش نروند و اقدامات هماهنگ و متوازن و همگون نباشد به نتیجه نمی رسیم.
وی ادامه داد: در چهار دهه گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه مقابله صورت گرفت و اگر این اتفاق نمی افتاد می توانست شرایط بسیار بدتر از وضع فعلی باشد، اما در حوزه پیشگیری کمی غفلت شد و در حوزه درمان نیازمند بازبینی اساسی در شیوه ها هستیم.
مومنی با اعلان اینکه افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند و تحت درمان قرار می گیرند درصد بالایی از آنها باردیگر به اعتیاد برمی گردند، اظهار داشت: حوزه توانمندسازی بسیار مهمست و زمانی که معتاد در مراکز درمانی، درمان شد و سپس خارج شد باید جامعه او را بپذیرد، مهارتی کسب کند و در جامعه مشغول کار شود در غیراین صورت باردیگر به نقطه اول بازمی گردیم. خوشبختانه در حوزه توانمندسازی و بازگشت به جامعه ظرفیت های خوبی در کشور وجود دارد. مردم، سمن ها و گروه های مرجع اعلام آمادگی بسیار خوبی کردند و ما در این بخش ظرفیت های بالایی داریم که باید آنها را بسیج نماییم.
ایشان سپس اشاره کرد: در حوزه سازمانهای مردم نهاد و خیرین ظرفیت در کشور بالاست و اعلام آمادگی نیز بالاست و خوشبختانه تعداد سمنها افزایش یافته است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلان اینکه حدود ۳۰۰۰ سمن در حال فعالیت است و باز هم اعلام آمادگی توسط خیرین وجود دارد اشاره کرد: امیدواریم با فراهم سازی بسترهای لازم بتوانیم در ۴ حوزه به موفقیت برسیم، برای اینکه تمرکز بر یک حوزه ما را به نتیجه نمی رساند. هر ۴ حوزه با هم پیش بروند و کاستیهای گذشته نیز جبران شود که خصوصاً در حوزه پیشگیری نقش همه نهادهای فرهنگ ساز به ویزه رسانه های جمعی نقش موثری است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مقابله چند رویکرد را در سال قبل اعلام کردیم اضافه کرد: رویکردهای اساسی مان شامل تمرکز بر مبادی ورودی مرزها، تمرکز بر اقدامات اطلاعاتی بجای اقدامات انتظامی و تمرکز بر باندهای بزرگ است که بجای اینکه اولویت را بر باندهای کوچک بگذاریم بر سر شبکه های اصلی و باندهای بزرگ بگذاریم که این ۳ رویکرد در اولویتهای ستاد قرار گرفت و همه دستگاه های عضو ستاد بر طبق این ۳ رویکرد فعالیت خودرا ادامه دادند. نتیجه این کار دستاوردهای بسیار بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.


بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸

مومنی با اعلان اینکه موفقیت بزرگی در سال ۹۸ کسب شد، اشاره کرد: بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران مربوط به سال ۹۸ است. در دنیا نیز رتبه اول کشفیات تریاک، هرویین و مورفین مربوط به ایران است. مجموعه کشفیات جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸ نیز به بیش از ۹۵۰ تن رسید که نسبت به سال ۹۷، ۲۱ درصد افزایش داشته است که اگر با کشورهای دیگر مقایسه نماییم اصلا قابل قیاس نیست.
بگفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد شهدای ما ۵۶ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته، تعداد جانبازان هم ۶۰ درصد کمتر شده است. همین طور کشفیات سلاح، خودرو و توقیف خودرو نسبت به سال قبل افزایش یافته و تلفات و کشته اشرار نیز بیشتر شده است. همین طور مصادره اموال بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است. شناسایی اموال قاچاقچیان نیز بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
بنابر اظهارات وی، قیمت مواد مخدر در فروردین ۹۸ در مقایسه با فروردین سال ۹۹ بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.


کشف ۷۰ درصد مواد مخدر با کار اطلاعاتی

وی افزود: حدود ۷۳ تا ۷۴ درصد کشفیات از بیش از ۹۵۰ تن، ناشی از کار اطلاعاتی بوده است، یعنی دستگاه های مقابله ای ما مستقیم روی هدف رفتند. همین طور حدود ۷۶ درصد کشفیات مربوط به استان های شرقی و حاشیه شرقی است.
مومنی در بخش دیگری با اشاره به معتادان متجاهر اظهار نمود: از اواخر سال ۹۷ این کار در تهران و خیلی از نقاط کشور آغاز شد. مناطق آلوده ساماندهی شدند و امید به آن مناطق بازگشت و مردم باردیگر بازگشتند. موضوع کرونا پیش آمد و دو اتفاق افتاد؛ اول اینکه تصمیم گرفته شد که معتادان جدید باردیگر جمع آوری نشوند که تصمیم درستی بود و ما هم حمایت می نماییم، برای اینکه مراکز تجمعی تعطیل شده بود. تصمیم گرفته شد معتاد جدید به این مراکز اضافه نشود برای اینکه اگر یک معتاد تستش مثبت می بود، می توانست در مراکز تجمعی یک فاجعه به بار بیاورد. از طرفی دیگر آنهایی که دوره شان تمام شده بود آزاد شده بودند و امکان جمع آوری آنها وجود نداشت بنا بر این کمی چهره شهر دگرگون شد. در همان روزهای آغازین اسفند بلافاصله جلساتی در کمیته درمان تشکیل شد و اعتباراتی به وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی داده شد تا آنهایی که در خیابان هستند درباب رعایت نکات بهداشتی کنترل شوند که خوشبختانه زحمات خوبی پلیس و سازمان بهزیستی و هم وزارت بهداشت متحمل شدند.مثبت بودن تست کرونای ۳۰ معتاد متجاهر

مومنی با اعلان اینکه از پنج هزار معتاد جمع آوری شده، تست کرونا حدود ۳۰ نفر مثبت بود، در بخش دیگری تصریح کرد: در حوزه پیشگیری نیز طرح «یاری گران زندگی» به تصویب رسید. با تفاهم نامه و توافق نامه ای که با وزرات آموزش و پرورش صورت گرفت، قرار شد در سال ۹۸، ۲۰ هزار مدرسه انتخاب گردد که این طرح در آن مدارس اجرا شود. خوشبختانه در ۱۲ هزار مدرسه، کار آموزش، پیشگیری و "قدرت نه گفتن" صورت گرفت.


رفع مشکل بیمه ای معتادان متجاهر

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه درمان حدود ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ مرکز درمانی در حال فعالیت هستند که بیش از ۱.۵ میلیون نفر را تحت پوشش دارند، اظهار نمود: مشکلی درباب بیمه معتادان متجاهر داشتیم که این بیمه نیز در جلسه سال قبل با دستور رئیس جمهوری مصوب شد که در بودجه ۹۹ پیش بینی شود، خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه آنرا لحاظ کرد و مجلس نیز تصویب کرد. برای بیمه معتادان بی بضاعت و معتادان متجاهر در برنامه های سال ۹۹ اعتبارات لازم پیش بینی شده است و با وجود مشکلات کشور، اعتبارات در حوزه مواد مخدر نه فقط کم نشده است بلکه افزایش هم یافته است.
مومنی در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالی درباره شرکت رئیس جمهوری در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: جلسات ستاد بر طبق قانون سالانه حداقل یک دفعه با ریاست رئیس جمهوری تشکیل می شود؛ در قانون آمده که می توانند از جانب ایشان جلسات را اداره کنند که تفویض شده است و جلساتی که ما تشکیل می دهیم را بنده با حضور اعضای ستاد اداره می کنم، بلافاصله کمتر از ۱۰ روز مصوبات آن پس از تایید با امضای شخص رئیس جمهوری ابلاغ می شود و از این جهت باید بگویم هیچ مشکلی درباب برگزاری جلسات ستاد و ابلاغ مصوبات و پیگیری ها وجود ندارد.


نتایج پژوهش دلیلهای اعتیاد دانش آموزان و جوانان

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه با اعلان اینکه تولیدات برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر در صداوسیما از نظر زمان و تعداد افزایش یافته این در حالیست که در فضای مجازی نیز ۱۰ درصد افزایش یافته است، اشاره کرد: پژوهشی از جوانان و دانش آموزانی که گرفتار اعتیاد شدند انجام شد که نشان داد ۳۳ درصد آنها گفتند قدرت «نه گفتن» نداشتند و بیش از ۳۰ درصد نیز گفتند که ما نمی دانستیم که با چندبار مصرف معتاد می شویم.
وی اظهار داشت: اقدامات خوبی صورت گرفته اما کم است و باید افزایش یابد.
این مقام مسئول در ادامه با اعلان اینکه از روزهای آغازین شروع کرونا که تمامی دانشمندان دنیا اعلام نمودند که این ویروس پیچیده ای است و هیچ دارو و درمان واکنسی برای آن پیدا نشده است در ایام اول بلافاصله اعلام نمودند که مصرف مواد مخدر جلوگیری می کند، بررسی گردید که پشت سر آن باندهای بزرگ بین المللی و قاچاقچیان بین المللی برای افزایش مصرف بود. جلوگیری از کرونا با مصرف موادمخدر کذب محض است و تکذیب می شود و بلافاصله از طرف همه دستگاه ها اطلاع رسانی شد. اتفاقا لطمه پذیری معتادان به سبب پایین بودن ایمنی بدنشان بالاتر است.


تلاش ها برای پایین کشیدن کرکره مصرف «شیشه»

مومنی با اعلان اینکه در سال های گذشته مصرف شیشه رتبه سوم را داشت بیان کرد: ابتدا تریاک، سپس حشیش و شیشه در صدر مصرف بود اما با کوشش های صورت گرفته در سال ۹۷ و ۹۸ شیشه در رتبه چهارم قرار گرفت.
مومنی در بخش دیگری از این جلسه درباب نگهداری زنان معتادان متجاهر نیز بیان کرد: نگهداری زنان معتادان متجاهر و شرایط آن متفاوت و بسیار سختتر است، این مساله نیز مصوب شده و در سال ۹۹ مشخص می شود و حداقل یک تا دو مرکز در تهران برای زنان راه اندازی می نماییم.


میانگین سن اعتیاد در کشور

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره شیوع مصرف مواد مخدر نیز اظهار داشت: لطمه شناسی که انجام شده، طی چهار دهه گذشته فقط در دهه ۶۰ کاهش شیوع مصرف مواد مخدر را داشتیم و در دهه های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ افزایش شیوع مصرف مواد مخدر را در کشور داشتیم. نرخ شیوع بر طبق آخرین پژوهش ها ۲.۱ درصد در جمعیت دانش آموزان است و در آخرین پژوهشی که انجام شد نرخ شیوع مواد مخدر در دانش آموزان تثبیت شد و افزایش نداشته است. تلاش ما این است که این آهنگ رشد را در گام اول متوقف و سپس کاهش دهیم.
بگفته او همینطور میانگین سن اعتیاد در کشور ۲۴ سال است.1399/04/01
23:52:10
5.0 / 5
2860
تگهای خبر: آموزش , بسیج , بهداشت , بهزیستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان