حضور ۱۰ هزار فرزند بی سرپرست در كشور

حضور ۱۰ هزار فرزند بی سرپرست در كشور رئیس سازمان بهزیستی كشوربا اشاره به طرح جامع پشتیبانی از پروسه مستقل شدن فرزندان تحت پوشش این سازمان، از حضور 10 هزار فرزند بی سرپرست در كشور آگاهی داد.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در نشست شورای مشورتی فرزندان بهزیستی با اشاره به اینکه ۲۶ هزار نفر از فرزندان بهزیستی در سراسر کشور حضور دارند که حدود ۱۶ هزار نفر آنان در خانواده های جایگزین زندگی می کنند، اظهار داشت: ۱۰ هزار نفر دیگر نیز در ۳۳ شیرخوارگاه و ۵۵۰ مرکز شبه خانواده حضور دارند.

وی با اعلان اینکه در ۹ سال اخیر ۱۰ هزار کودک به خانواده های دارای شرایط مناسب واگذار شده اند، اظهارکرد: از طرح جامع پشتیبانی از پروسه مستقل شدن فرزندان بالای ۱۸ سال بهزیستی نیز رونمایی شده است. این طرح شامل کمیسیون اشتغال، مسکن، تحصیل، ازدواج، سلامت، ساختار اجتماعی و... است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه وقتی سازمان بهزیستی تشکیل شد، عمده فرزندان در آسایشگاه ها حضور داشتند، اظهار نمود: اما طی این سال ها تلاش شد فرزندان دارای سرپرست غیر موثر به فرزندخواندگی بروند.

قبادی دانا افزود: در سال های اخیر تلاش شد تا فرزندخواندگی تسهیل شود، همین طور در مواردی که این امکان فراهم نیست کوشیده ایم تا شرایط نگهداری در بهزیستی هم شبیه نگهداری در خانواده باشد. هم اکنون مرکز شبه خانواده به این شکل هستند و در آنها تعداد محدودی فرزند دریک آپارتمان کنار هم زندگی می کنند و به زندگی روزمره خود می پردازند.

وی در ادامه با اعلان اینکه استفاده از کلمه «ترخیص» برای فرزندان بهزیستی واژه مناسبی نیست، توضیح داد: مگر فرزندان دیگر از خانواده ترخیص می شوند؟ بهتر از این پس بجای این کلمه از کلمه «مستقل شدن» استفاده نمائیم.

رئیس سازمان بهزیستی اضافه کرد: جلسات مشورتی با فرزندان بهزیستی نباید به شکل نمایشی، موسمی و تعارفی اجرا شود بلکه باید عملیاتی و اجرایی باشد و مدیران کل استانها در این جلسات مشورتی شرکت نمایند، برنامه عرضه کنند و برنامه های لازم را اجرایی کنند.

وی با اعلان اینکه استان هایی که شورای مشورتی آنها تکمیل نیست شورای خودرا تشکیل دهند، اشاره کرد: البته لازم نیست فرزندان ما حتما تحصیلات بالا داشته باشند بلکه تمام فرزندان ما می توانند عضو شورای مشورتی باشند. حضور این افراد در شیرخوارگاه ها و مراکز نگهداری می تواند الهام بخش سایر فرزندان بهزیستی باشد.

قبادی دانا با اعلان اینکه سن جوانی در کشور از ۲۹ سالگی به ۳۵ سالگی تغییر کرده است، اظهار داشت: بدین سبب برای فرزندان بهزیستی نیز تا این سن، دوران گذار به سمت مستقل شدن بشمار می رود.

رئیس سازمان بهزیستی با اعلان اینکه طرح جامعی برای مستقل شدن فرزندان طراحی شده است و امید است نتیجه عملی آن طی یک ماه آینده مشاهده شود، افزود: توانمندسازی و اشتغال فرزندان باید در اولویت قرار گیرد. همین طور طرح های مهارت افزایی و استعدادیابی از سن سه سالگی و در شیرخوارگاه ها باید اجرایی شود.

در این مراسم روزبه حصاری - بازیگر نقش جواد در سریال بچه مهندس - نیز در جمع فرزندان بهزیستی حضور داشت.1399/04/24
13:43:27
5.0 / 5
2319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان