توقف افزایش شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان متوسطه دوم

توقف افزایش شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان متوسطه دوم به گزارش جوان بین دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر از توقف افزایش شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان متوسطه دوم آگاهی داد و اظهار داشت: یكی از عوامل مؤثر در این امر، اجرای طرح یاریگران زندگی بوده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سردار دکتر اسکندر مؤمنی در جلسه ۱۳۹ ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار داشت: اجرای طرح یاریگران زندگی از سال قبل و پس از تصویب جلسه اخیر با حضور ریاست جمهور، شروع شد و به خوبی در حال انجام بود که شرایط کرونا مدتی در اجرای این طرح خلل وارد کرد؛ پس با توجه یه شرایط کنونی، باید از ظرفیت فضای مجازی و امکانات دستگاه های فرهنگی و پیشگیری خصوصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیما برای تحقق اهداف طرح یاریگران زندگی استفاده نمائیم.

مؤمنی از توقف افزایش شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان متوسطه دوم آگاهی داد و اظهار داشت: یکی از عوامل مؤثر در این امر، اجرای طرح یاریگران زندگی بوده است، همین طور مقرر بود سال قبل ۲۰ هزار مدرسه تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گیرند اما به سبب وضعیت حاصل از کرونا، ۱۲ هزار مدرسه تحت پوشش قرار گرفتند.

وی با اعلان اینکه بمنظور افزایش میزان ماندگاری در درمان اعتیاد، بهتر است از سایر روش های غیر دارویی در مراکز درمان اعتیاد با نظارت وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی استفاده شود، اظهار داشت: در تولید داروهای جدید مانند بوپره نورفین تلاش ها و کمک های بسیاری شده است که می تواند جایگزین یا یکی دیگر از درمان های دارویی باشد و درمان معتادان را سامان دهد، پس وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، مجوز دارویی استفاده از بوپره نورفین تولید شده توسط یکی از شرکت های دانش بنیان را صادر تا اقدامات بعدی آن صورت گیرد.

دبیرکل ستاد با اشاره به سامانه تشخیص هویت معتادان متجاهر بر طبق خاصیت عنبیه بیان کرد: قبل از این آمار درستی از تعداد معتادان نبود و ممکن بود یک معتاد چند بار به مراکز درمانی مراجعه کند، اما با این سامانه مشخص می شود که یک مرکز چند بار معتادان را درمان کرده و یا یک معتاد به چند مرکز و چه تعداد مراجعه نموده است.

مؤمنی همین طور به راه اندازی مرکز سیار برای معتادان خیابانی اشاره نمود و اظهار داشت: بهزیستی کار خوبی را در این امر انجام داده است و واحدها و تیم های سیاری را راه اندازی کرده است، این تیم های سیار با حضور در محل به معتادان متجاهر و یا دیگر معتادان خدمات ارائه می دهد که هم اکنون حدود 10 واحد سایر در اختیار سازمان بهزیستی است و امیدواریم با تامین اعتبار نمونه های دیگر تامین گردد و در اختیار سایر استانها قرار گیرد.

او همینطور بر ضربه زدن به عناصر اصلی و سران قاچاق و ترانزیت موادمخدر با انجام کارهای اطلاعاتی و امنیتی اصرار کرد و اظهار داشت: در این مهم؛ با محوریت وزارت اطلاعات و همین طور تمرکز عملیات در مناطق شرق و حاشیه شرق با محوریت نیروی انتظامی شاهد اقدامات اثربخشی خواهیم بود.

دبیرکل ستاد بر ایجاد بیمارستان های ویژه معتادان متجاهر دارای زخم باز و مراکز نگهداری و درمان زنان معتاد متجاهر در اطراف تهران تاکید کرد و اظهار داشت: در این رابطه یک مرکز نگهداری زنان در نظر گرفته شده که مراحل نهایی راه اندازی آن انجام شده است.

او در آخر اظهار داشت: اعتیاد قابل ساماندهی است، البته چنانچه همه دستگاه ها همکاری کنند، بدین سبب امیدواریم با رعایت شیوه نامه ها و دستورالعمل های مربوط به حوزه مبارزه با موادمخدر، شاهد صیانت و حمایت اجتماعی در سطح جامعه باشیم.

همین طور دکتر حمید صرامی مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد اظهار داشت: مبارزه قاطع و همه جانبه با موادمخدر و اعتیاد یکی از اهداف مهم نظام جمهوری اسلامی در امتداد حفظ سلامت و امنیت مردم به شمار می آید که مورد تاکید خاص مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز قرار گرفته است. از شروع انقلاب اسلامی و در مقاطع مختلف زمانی، مبارزه با موادمخدر با رویکردهای گوناگون صورت گرفته است، به نحوی که الان جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان، بعنوان پرچم دار مبارزه با موادمخدر شناخته شده و در مجامع بین المللی دارای جایگاه ویژه ای است.

وی با اشاره به برخی دستاوردهای ستاد در هفت سال دولت تدبیر و امید اظهار داشت: طی این مدت، در مجموع بیش از ۵ هزار تن موادمخدر در ۱۵ هزار و ۲۰ فقره عملیات و درگیری مسلحانه بین نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی با عناصر اصلی قاچاقچیان موادمخدر کشف شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات ستاد بیان کرد: در طول این مدت، ۸۳ نفر از نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی در جریان درگیری های مسلحانه و برخورد با اشرار به شهادت رسیدند که شاهد کاهش ۵۶ درصدی در این بخش هستیم.

سردار مجید کریمی رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا نیز اظهار داشت: از شروع سال جاری تا ۲۸ شهریور ماه جاری، پلیس در سراسر کشور ۵۳۶ تن موادمخدر کشف نموده که نسبت به سال قبل، ۳۹ درصد رشد داشته است، همین طور طی این مدت، بیش از ۱۶۷ هزار قاچاقچی و توزیع کننده و مصرف کننده موادمخدر دستگیر شده اند که نسبت به سال قبل، ۲۹ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار نمود: بیش از ۱۲ تن موادمخدر در اطراف مراکز آموزشی محیط های آلوده توسط پلیس کشف شده است و از مجموع معتادان متجاهر در تهران، هزار نفر آنان زنان هستند که اهتمام داریم مرکز دیگری را برای نگهداری آنان در نظر بگیریم.

همین طور فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در این نشست اظهار داشت: برآوردها نشان میدهد که ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ معتاد متجاهر دارای زخم باز در کشور وجود دارد که ارائه خدمات بهداشتی به این افراد بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت است.

وی عنوان کرد: در جلسه گذشته ستاد مصوب شد که وزارت بهداشت، بیمارستان هایی را ایجاد کند تا معتادان متجاهر دارای زخم باز در بعضی مراکز بیمارستانی پذیرش شوند که در این صورت احتمال دارد با افزایش پذیرش بیماران و یا کامل نشدن دوره درمان آنان مواجه شویم، بدین جهت پیشنهاد شد که یک مرکز واسط جهت پشتیبانی از این گونه بیماران ایجاد شود که هم اکنون مرکزی با مساحت بیش از ۲۰۰۰ متر در اصفهان به وجود آمده که تا ۲۵ شهریور ماه، به ۲۰۰ نفر از معتادان زخم باز، خدمات عرضه کرده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ این مقام مسئول در بهزیستی افزود: ایجاد چنین مرکزی سبب کاهش فشار ناشی از ترخیص و رهاسازی و ساماندهی مناسب و اصولی از معتادان متجاهر می شود و این نکته حائز اهمیت می باشد که این مرکز حمایتی، جایگزین مراکز و بیمارستان های معرفی شده وزارت بهداشت برای معتادان زخم باز نیست و آن مراکز کماکان موظف به ارائه خدمات به بیماران اعزامی از طرف ناجا هستند.

گفتنی است در این نشست، نمایندگان دستگاه های عضو و مرتبط ستاد همچون وزارت آموزش وپروش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستگاه قضایی، پلیس مبارزه با مواد مخدر، سازمان صداوسیما، سازمان بهزیستی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسیج و... حضور داشتند و گزارش های سازمان متبوع خودرا ارائه کردند.
منبع:

1399/06/31
13:40:26
5.0 / 5
1786
تگهای خبر: آموزش , بسیج , بهداشت , بهزیستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان