صدور كارتهای سبد غذایی برای مادران و كودكان گرفتار سوء تغذیه

صدور كارتهای سبد غذایی برای مادران و كودكان گرفتار سوء تغذیه مدیركل بهداشت، بیمه های اجتماعی و درمان كمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن تشریح فعالیت كمیته امداد در زمینه بیمه و بهداشت، درباره وضعیت سوء تغذیه كودكان اظهار داشت: ۱۳۷ هزار كودك در كشور گرفتار سوءتغذیه هستند كه این دسته از كودكان توسط مراكز بهداشت و درمان استانها شناسایی و طی معرفی نامه ای به كمیته امداد عرضه شدند و این نهاد برای رفع سوء تغذیه آنها به صورت ماهانه كارت های سبد غذایی صادر كرده است.


فریدون قربانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه فعالیتهای کمیته امداد در بخش بیمه های اجتماعی و سلامت در پنج گروه تقسیم می شود، بیان نمود: گروه اول شامل بیمه های پایه و تکمیلی (دفترچه های درمانی پایه) است که کمیته امداد از آغاز سال ۹۸ آنرا به سازمان بیمه سلامت واگذار کرد. در حوزه بیمه های تکمیلی هم فعالیت می نماییم که علاوه بر بیمه پایه، مددجویان تحت پوشش بیمه تکمیلی هم قرار گرفته اند که کلیه فرانشیزها و خدمات ویژه از راه کمیته امداد پرداخت می شود.
وی با اشاره به بیمه های اجتماعی اظهار نمود: یکی از فعالیتهای اصلی کمیته امداد بعنوان خدمات توانمندسازی بیمه های اجتماعی است؛ در سال ۱۳۸۹ از محل تبصره ب ماده ۱۱ قانون هدفمندسازی یارانه ها کمیته امداد برای مددجویان، سهمیه ای دریافت کرد که از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۲، ۲۴۰ هزار سرپرست خانوار وارد چرخه بیمه های اجتماعی شدند و از مزایای بیمه بازنشستگی، کارافتادگی و فوت استفاده می کنند؛ این افراد بر اساس حداقل حقوق و دستمزد بیمه شده اند.
مدیرکل بهداشت، بیمه های اجتماعی و درمان کمیته امداد امام خمینی همینطور درباره بیمه صندوق روستاییان و عشایر اظهار نمود: خیلی از روستاییان و عشایر طی تفاهم نامه ای با صندوق بیمه روستاییان و عشایر بیمه اجتماعی شدند؛ این افراد هم از خدمات مذکور بهره مند می شوند اما نوع مستمری شان متفاوت می باشد.
وی در بخش دوم صحبت های خود درباره وضعیت سوء تغذیه کودکان و خدمات کمیته امداد توضیح داد: ۱۳۷ هزار کودک در کشور گرفتار سوءتغذیه هستند؛ این کودکان افرادی هستند که توسط مراکز بهداشت و درمان استانها شناسایی و طی معرفی نامه ای به کمیته امداد معرفی شدند؛ امداد برای رفع سوء تغذیه این کودکان به صورت ماهانه کارت هایی صادر کرده است که برپایه سبدهای غذایی از پیش تعریف شده، والدین آنها می توانند به فروشگاه های طرف قرارداد، رجوع و آن کالاها را دریافت نمایند.
قربانی افزود: همینطور برای رفع سوء تغذیه مادران آبستن و شیرده هم برنامه هایی داشته ایم؛ براین اساس این دسته از مادران که از راه مراکز بهداشتی به کمیته معرفی می گردند هم می توانند از کارت های سبد کالا به صورت ماهانه استفاده کنند که ماهیانه این دسته از مادران می توانند به فروشگاه های طرف قرارداد رجوع و به میزان ۱۰۰ هزار تومان کالا خریداری کنند.
مدیرکل بهداشت، بیمه های اجتماعی و درمان کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره خدمات کمیته امداد به بیماران صعب العلاج و خاص هم اظهار داشت: حدود ۸۲ هزار بیمار صعب العلاج تحت پوشش کمیته امداد وجود دارد که در ۱۷ گروه بیماری تقسیم بندی می شوند؛ امداد تلاش کرده تا این بیماران به صورت کامل از خدمات درمانی بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: کمیته امداد تا پیش از واگذاری بیمه پایه با پزشکان گوناگونی بعنوان پزشک خانواده و همینطور اغلب بیمارستانهای دولتی و کلینیکها طرف قرارداد بود اما از زمانی که بیمه پایه به سازمان بیمه سلامت واگذار شد این قراردادها به صورت خاص وجود ندارد، اما مددجویان می توانند با حوزه بهداشت که همکاری هایی با مراکز بهداشتی داریم، رجوع و از خدمات آنها استفاده کنند.
1399/07/01
19:40:13
5.0 / 5
1774
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان