بهزیستی بدنبال كشف نقایص شنیداری در نوزادان

بهزیستی بدنبال كشف نقایص شنیداری در نوزادان كارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران اداره كل بهزیستی استان تهران از شناسایی ۱۲۸ نوزاد كم شنوا و ناشنوا در سال ۹۸ در استان تهران اطلاع داد.


مرضیه صباغ در گفتگو با ایسنا، با اشاره به برنامه سازمان بهزیستی در جهت غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران، اظهار نمود: هدف از این برنامه کشف نقایص شنیداری و انجام مداخله زودهنگام است؛ این برنامه مشتمل بر سه بخش غربال، تشخیص و مداخله است که باید غربالگری تا یک ماهگی، تشخیص تا سه ماهگی و مداخله تا ۶ ماهگی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه با غربال شنوایی نوزادان، به دنبال پیدا کردن اطفالی هستیم که با افت شنوایی بارز در یک یا هر دو گوش متولد شده اند، اضافه کرد: کودکان و اطفال گرفتار افت شنوایی مشکلات عمده ای را از نظر گفتار و زبان دارند که می تواند موانع و معضلاتی را درمورد مهارتهای ارتباطی و آموزشی شان پدید آورد که این معضلات می تواند منتج به مسائل شغلی و اجتماعی شود و مخاطره بیماریهای ذهنی را بیافزاید.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران اداره کل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: درمان مشکل شنوایی در مراحل آغاز و به صورت زودهنگام مناسب تر و مقرون به صرفه تر از شروع درمان در مراحل بعدی و به صورت دیرهنگام است؛ چونکه کودکانی که به سرعت شناسایی می شوند و به مشکل آنها به خوبی پرداخته می شود در مقایسه با کودکانی که مشکلاتشان بعد از ۶ ماهگی مشخص می شود، مهارت های گفتاری و زبانی بهتری خواهند داشت.
صباغ در ادامه با اشاره به آمارهای غربالگری سال ۹۸ خاطرنشان کرد: در سال ۹۸، ۱۰۰ هزار و ۲۹۵ نوزاد، تحت پوشش غربالگری شنوایی سازمان بهزیستی استان تهران قرار گرفتند که از این میان ۱۲۸ نوزاد کم شنوا و ناشنوا شناسایی شدند.
به قول وی، از ۱۲۸ کودک شناسایی شده کم شنوا یا ناشنوا، ۱۰ کودک کاندید کاشت حلزون هستند.
منبع:

1399/07/07
13:51:13
5.0 / 5
1882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان