سردار نوریان در گفت وگو با مهر:

مردم همانند زمان دفاع مقدس در سیل و كرونا كنار همدیگر هستند

مردم همانند زمان دفاع مقدس در سیل و كرونا كنار همدیگر هستند به گزارش جوان بین معاون اجتماعی و سخنگوی ناجا نقش نیروهای انتظامی در زمان جنگ را شرح داد و اظهار داشت: ناجا در زمان جنگ در چارچوب ژاندارمری، شهربانی و كمیته از جان و مال مردم در داخل كشور محافظت می كرد.


سردار احمد نوریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی مملو از روزها و مقاطع افتخار آفرین و حماسه ساز، با شکوه و عظمتی است که هیچ گاه از ذهن و خاطر مردم عزیز کشور و آزادگان جهان بیرون نمی رود، یکی از این فرازها دوران دفاع مقدس است، در شرایطی که به مرزهای میهن اسلامی تجاوز شد. در دوران دفاع مقدس، نیروی انتظامی علاوه بر امنیت شهرها به سهم خود در جبهه های نبرد حق ضد باطل، حضوری چشم گیر داشت که تلاش می شود به گوشه هایی از این نقش تأثیرگذار اشاره شود. وی با اشاره به پیامدها و صدمه های جنگ های سخت نظامی اظهار داشت: اصولاً در دنیا جنگ ها با یکسری پیامدها و تبعات ناگوار فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و بهداشتی همراه می باشد از منظر زیست شهری و امنیت عمومی آثاری مانند بروز بیماری های روانی، اعتیاد، شیوع بیماری های گوناگون، وضعیت نامساعد بهداشت و مهم تر یکسری ناامنی ها که هرکدام در جای خود می تواند بعنوان یک دغدغه و مساله جبران ناپذیر مورد توجه قرار گیرد. ایران نسبت به دیگر کشورهای درگیر جنگ کمتر صدمه دید سخنگوی ناجا اظهار داشت: اما به لطف خداوند تبارک و تعالی در طول ۸ سال دفاع مقدس در مقابل استکبار شرق و غرب جهان شامل فکر نظامی آنها، ماشین نظامی، حمایت تجهیزاتی، همینطور نیروی انسانی ده ها کشور هم پیمان آنها که به مرزهای جغرافیایی این سرزمین و آب و خاک ما تعرض کردند، با صلابت و اقتدار ایستاده و با کمترین صدمه از نوع پیامدهایی که در جنگ های دیگر مناطق دنیا اتفاق می افتد، روبرو بودیم. سردار نوریان بیان نمود: تأثیرات عمیق معنوی ناشی از وقوع انقلاب اسلامی به رهبری خمینی کبیر (رضوان الله تعالی علیه) در کنار ایمان و اعتقاد و نقش بی بدیل مردم و اتحاد و همبستگی قوی که در میان هموطنان به وجود آمده بود، همچون سد محکمی در مقابل دشمن عمل کرده و اجازه ندادیم تا در تهاجم رژیم بعثی عراق، یک وجب از خاکمان به دست بیگانگان بیافتد. وی افزود: برابر آیه قرآن أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ عَلَیٰ نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ (آیه ۳۹ سوره حج) و سنت الهی در این مواقع که جنگ بر مردمی تحمیل گردد و مورد ستم واقع شوند اولاً خداوند تبارک و تعالی اجازه جهاد و دفاع و ثانیاً وعده نصرت داده است، بعلاوه اینکه توسل به ائمه اطهار «علیهم السلام» و ولایت پذیری مردم همینطور هدایت و رهبری داهیانه حضرت امام «ره»، نقش روحانیت در تبیین معارف اسلامی، نقش مساجد، منابر، هیئات مذهبی و همینطور نقش و رسالت رسانه ها بخصوص صداوسیما و ستادهای پشتیبانی جنگ و غیره در کاهش تأثیرات منفی جنگ روی جامعه ما مؤثر بوده است.
نقش نیروهای انتظامی در کاهش تبعات اجتماعی و امنیتی جنگ معاون اجتماعی فرمانده ناجا با اشاره به نقش نیروهای انتظامی در کاهش تبعات اجتماعی و امنیتی جنگ تحمیلی اظهار داشت: همانطور که رزمندگان در مرزهای جنوب و جنوب غرب در حال عقب راندن دشمنان از خاکشان بودند، دیگر نیروهای مسلح بخصوص نیروی انتظامی مرکب از کمیته، ژاندارمری و شهربانی سابق برای تأمین امنیت دیگر مرزها و داخل کشور و کاهش فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی غربی ها در حال مقابله با باندهای قاچاق و احتکار، قاچاقچیان مواد مخدر و تروریست هایی بودند که قصد ناامن کردن شهرها و مناطق دور از فضای جنگ را داشتند. سردار نوریان بیان نمود: اگر در قالب وظایف و مسئولیت های نیروهای انتظامی در آن دوران شامل شهربانی، ژاندارمری و کمیته مداقه شود، اساسا نقش این سازمان در کاهش تبعات برشماری شده جنگ در سطوح و لایه های شهری، روستایی و حتی مرزها (غیر درگیر) به وضوح قابل مشاهده می باشد. وی افزود: نیروهای زحمت کش شهربانی در تأمین امنیت عمومی شهرها، مبارزه با عوامل جرم و بزه، کشف جرایم، مقابله با ناامنی ها، مبارزه با اعتیاد و قاچاق در شهرها همینطور انتظام بخشیدن به امور ترافیک، حمل و نقل شهری و … به صورت شبانه روزی تلاش و ایفای مأموریت می نمودند. مبارزه با ورود و قاچاق مواد مخدر به کشور، مسئولیت های سنگین دیگری بود که در مقطع دفاع مقدس بر عهده مرزبانان غیور ما بود و تا سرحد شهادت و جانبازی این رسالت را به انجام می رساندند سخنگوی ناجا اشاره کرد: نیروهای شجاع ژاندارمری هم در چارچوب پاسگاه ها، هنگ ها و پادگان های مرزی بخصوص امنیت مرزهای شرقی و شمال شرقی کشور را کنترل می کردند. امنیت راه های برون شهری و نظم بخشی به حمل و نقل و ترافیک جاده ای که شریان های حیاتی اقتصادی و ارتباطات کشور را به هم متصل می کند، همینطور مبارزه با ورود و قاچاق مواد مخدر به کشور، مسئولیت های سنگین دیگری بود که در مقطع دفاع مقدس بر عهده مرزبانان غیور ما بود و تا سرحد شهادت و جانبازی این رسالت را به انجام می رساندند. سردار نوریان تصریح کرد: اما سازمان سوم نیروهای انتظامی، کمیته های انقلاب اسلامی بودند که علاوه بر کمک به امنیت بخشی شهرها، مقابله با ضد انقلاب بخصوص منافقین را در دستور کار خود داشت و بعنوان یک نیروی تازه نفس در عرصه های امنیت داخلی انجام وظیفه می کرد. ضمناً باید یادآوری شود که در مواقع بمباران شهرها توسط هواپیماهای عراقی، نیروهای انتظامی در حفاظت اموال مردم و حراست از منازل خالی از سکنه، انتقال مردم به نقاط امن و … در کنار مجموعه های امدادرسان نقش مؤثری داشتند. وی با اشاره به ۸۵۰۰ شهید ناجا در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: اما نقش دیگر نیروهای انتظامی در دوران دفاع مقدس که بنا به احساس تکلیف و وظیفه، با شور و شوق حسینی (ع) و عشق به امام امت و انقلاب اسلامی انجام می شد، سازماندهی جدید در چارچوب یگان های رزم بود که دوشادوش بسیجیان جان بر کف، سپاهیان سلحشور و ارتشیان غیور، وارد معرکه جنگ و دفاع از آب و خاک و کیان این سرزمین شدند و با اهدای خونشان در مقابل دنیای استکبار ایستادند، مردانه مقاومت کردند و با تقدیم شهدای والامقام در تاریخ انقلاب درخشیدند.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همانطور که اشاره شد نیروهای ژاندارمری علاوه بر تأمین امنیت روستاها، مرزهای شرقی و غربی و مبارزه با اشرار در دوران دفاع مقدس ۴۰ گردان عملیاتی تشکیل داده بودند که همراه سایر نیروهای مسلح در مناطق عملیاتی جنوب و جنوب غرب کشور ایفا نقش می کرد و در واقع نخستین شهدای جنگ تحمیلی، شهدای ژاندارمری بودند که وظیفه حفظ و حراست از مرز عراق را به عهده داشتند.
نیروهای انقلابی کمیته انقلاب اسلامی هم که در تأمین امنیت شهرها و مبارزه با ضد انقلاب بخصوص منافقین نقش مهمی داشت و توانست در میادین نبرد حضور مستمر داشته باشد سردار نوریان اظهار داشت: همینطور نیروهای انقلابی کمیته انقلاب اسلامی هم که در تأمین امنیت شهرها و مبارزه با ضد انقلاب بخصوص منافقین نقش مهمی داشت، با تشکیل تیپ موسی بی جعفر (ع) و تیپ قوامین که بعدها به لشکر عملیاتی روح الله تبدیل شد توانست در میادین نبرد حضور مستمر داشته باشد؛ نیروهای شهربانی هم ضمن تأمین امنیت شهرها و مبارزه با سارقین و سوداگران مرگ، با تشکیل تیپ ایثار در طول ۸ سال دفاع مقدس حضور فعال داشت. وی افزود: ناجا در زمان دوران دفاع مقدس با حضور بیشتر از ۱۹۲ هزار تا دویست هزار رزمنده، ۸۵۰۰ شهید، ۱۳۵۹۰ جانباز و ۲۰۷۲ آزاده تقدیم کرد و امروز هم اگر ناجا در خط مقدم تأمین امنیت مرزها، شهرها و مبارزه با اشرار ضد انقلاب و مخلان نظم و امنیت جامعه موفق می باشد خویش را مدیون زحمات و رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان و دلاورمردان دوران دفاع مقدس می داند. سخنگوی ناجا با اشاره به نقش مردم در تأمین امنیت از دوران دفاع مقدس تا امروز اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس، رزمنده ای که می جنگید خیالش از بابت پشت جبهه آسوده بود؛ چون از یک طرف اتحاد و انسجام خوبی در تمام ارکان کشور شامل دولت و مردم وجود داشت و به رغم اینکه به واسط وقوع انقلاب اسلامی و محاصره اقتصادی و نظامی شدید، شرایط اقتصادی برای گذران زندگی سخت بود اما همدلی و روحیه تعاون و دستگیری از نیازمندان و جنگ زده ها و صدمه دیدگان از حمله صدام به ایران، در میان یکایک ایرانی ها موج می زد و مردم همچون ید واحد و به مصداق حدیث شریف «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ»، با هرچه که در توان داشتند و از حداقل های زندگی خود برای یاری رساندن و پشتیبانی از رزمندگان، دریغ نمی کردند. سردار نوریان اظهار داشت: ایمان به وعده های الهی، بصیرت و دشمن شناسی، ولایتمداری، پشتیبانی از محرومان و ستمدیدگان و فرهنگ ایثار و مقاومت از خصلت ها و خصوصیت های ماندگار ملت فداکار و انقلابی ایران عزیزمان در طول چهاردهه گذشته بوده و اساسا نظام و جامعه ای که از چنین خصوصیت ها و سرمایه های معنوی برخوردار هست از هیچ جنگ، بحران و حادثه ای هراس نخواهد داشت و از هر تهدید و تحریمی بعنوان فرصتی برای رشد، بالندگی و خودکفایی بهره خواهد گرفت.
در زمان جنگ و بحران اقتصادی هرکس هرچه داشت در طبق اخلاص گذاشت وی افزود: در دوران دفاع مقدس که زیر ساخت های کشور عمدتاً صدمه دیده بود و دنیا ما را محاصره اقتصادی کرده بود برای تأمین و پشتیبانی از جبهه ها، مردم به میدان آمده و نگذاشتند رزمندگان و فرزندانشان در میدان های نبرد با مشکلات تدارکاتی روبرو شده و دغدغه خدمات پشتیبانی را داشته باشند، هرکس هر چه داشت در طبق اخلاص گذاشت و با تمام داشته هایش رزمندگان اسلام را پشتیبانی می نمود. معاون اجتماعی ناجا اظهار داشت: گوشه هایی از صحنه های از خود گذشتگی و فداکاری مردم ما در پشتیبانی از جبهه در تاریخ به ثبت رسیده است و این بود که حضرت امام (ره) در وصیت نامه خود این مردم را بهترین امت بیان و صراحتاً می فرمایند «من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله صلی الله ضد وآله و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی صلوات الله و سلامه علیهما می باشند. آنها معصوم را دیدند و تنها گذاشتند.» ولی امت زمان امام خمینی (ره) با لبیک به فرمان آن حضرت و اطاعت از فرامینش حدود ۳ هزار روز با حضور در صحنه های نبرد و یا در پشت جبهه ها با تمام وجود ایثارگری کردند تا دشمنان را به زانو در آوردند، حتی برای لحظه ای در پشتیبانی از جبهه ها و مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن بعثی گرفتار تزلزل و تردید نشدند. سردار نوریان اشاره کرد: در طول دوران جنگ صحنه های به یاد ماندنی و فراموش نشدنی از حضور زنان و دخترانمان در مساجد، پایگاه های بسیج، حسینیه ها، محلات و… برای تهیه و تدارک اقلام مصرفی موردنیاز رزمندگان را داشتیم و یا حضور تعداد کثیری از افراد متخصص در مشاغل مختلف از پرستاری و پزشکی گرفته تا راننده کامیون، مکانیک، برق کار، تراشکار، بنا و غیره که برای حضور در جبهه ها و پشتیبانی از رزمندگان سر از پا نمی شناختند؛ خیلی از این عزیزان هم به فیض شهادت نائل آمدند. مردم در کرونا و سیل هم مانند دوران دفاع مقدس پای کار بودند وی افزود: پس از دفاع مقدس هم در حوادث و بحران های طبیعی و غیر طبیعی، همین مردم و نسل های پس از دوران جنگ تحمیلی، حماسه آفریدند در زمان وقوع سیل و زلزله و یا یوم الله هایی چون ۲۲ بهمن، ۹ دی، روز قدس و.. با شور و شعور در صحنه حاضر شدند و با همدلی و همیاری بازوان یکدیگر گردیدند. سخنگوی ناجا در انتها اظهار داشت: در شرایط شیوع بیماری کرونا هم با لبیک به سفارش مولا و مقتدای خود امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) در طرح بزرگ مواسات و همدلی مومنانه چنان حماسه ای آفریدند که دنیا شگفت زده شد و برخلاف کشورهای دیگر که تصویر زیادی از هجوم و غارت فروشگاه ها و مراکز خرید و اماکن دولتی را داشتیم مردم ما به فکر یاری رساندن به هموطنان خود با انواع نذرها و کمک ها بودند بنابراین ملت ما همیشه در آزمون ها سربلند بیرون آمده و در جوانمردی و همیاری پیش قراول بوده و هرچه در توان داشته اند را به میدان آورده اند؛ باید قدردان این مردم بود، بر دست و پایشان بوسه زد و تکریمشان کرد.


منبع:

1399/07/10
13:27:28
5.0 / 5
1747
تگهای خبر: اقتصاد , بحران , بسیج , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان