چرا پرداخت تسهیلات بانكی بهتر از یارانه نقدی است؟

چرا پرداخت تسهیلات بانكی بهتر از یارانه نقدی است؟ به گزارش جوان بین در كنفرانس بین المللی حمایت اجتماعی عنوان شد كه تسهیلات فراگیر به چند علت بهتر از یارانه فراگیر است چون كه یارانه فراگیر رفتار افراد را تغییر نمی دهد به این معنا كه وقتی دولت پول بلاعوض به مردم می دهد بسیاری از افراد به آن اكتفا كرده و دیگر تلاشی برای توانمندی خود و تأمین معاش نمی كنند اما عرضه تسهیلات بانكی سبب تلاش فرد برای  بازگرداندن آن می شود؛ همینطور تسهیلات بانكی را فقط افرادی كه نیاز دارند درخواست می كنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، "کنفرانس بین المللی حمایت اجتماعی" توسط دفتر برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در ایام چهارده تا شانزده مهر، به صورت آنلاین با حضور معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و برخی از اساتید دانشگاه های برتر دنیا و سیاست گذاران حوزه حمایت های اجتماعی کشورهای مختلف برگزار گردید.
در روز دوم این کنفرانس بین المللی آنلاین، میزگردی با مبحث اثر بخشی تسهیلات بانکی فراگیر در مقابل برنامه یارانه نقدی فراگیر با حضور "احمد میدری" معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکتا اشرفی از مرکز تحقیقات وزارت امور اقتصاد و دارایی، " اوگوجنتلینی" کارشناس ارشد بانک جهانی، "جورج مولینا" کارشناس ارشد اقتصادUNDP، " لورا پابون "مدیر برنامه های اجتماعی سازمان برنامه ریزی کلمبیا و لوییس حق استاد علوم سیاسی دانشگاه یورک تشکیل شد.
در این میزگرد که با تسهیل گری دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد برگزار گردید در مورد پرداخت یارانه های نقدی سراسری و کمک های نقدی دولت به اقشارآسیب پذیر در زمان انتشار کرونا بحث و تبادل نظر شد.
حاضرین در این میزگرد با عرضه تجربه کشورهایی که یارانه نقدی و تسهیلات فراگیر می پردازند به بررسی این مورد و مقایسه پرداخت یارانه فراگیر و تسهیلات بانکی فراگیر پرداختند و به این نتیجه رسیدند که تسهیلات فراگیر به چند علت بهتر از یارانه فراگیر است.
بر اساس گفته های متخصصین حاضر در میز گرد، یارانه فراگیر رفتار افراد را تغییر نمی دهد به این معنا که وقتی دولت پول بلاعوض به مردم می دهد بسیاری از افراد به آن اکتفا کرده و دیگر تلاشی برای توانمندی خود و تأمین معاش نمی کنند اما عرضه تسهیلات بانکی سبب تلاش فرد برای بازگرداندن آن می شود.
نتیجه بعدی که تحت عنوان" تأمین مالی و تداوم سیاست" عنوان شد از آن حکایت می کند که تداوم پرداخت یارانه نقدی با کمبود منابع مواجه می باشد چون دولت نمی تواند این سیاست را ادامه دهد، این مورد سبب افزایش هزینه های دولت و بالا رفتن تورم می شود در نتیجه سیاست های حمایتی را خنثی می کند.
"شکل گیری انتظارات مردم" مبحث دیگری بود که حاضرین در میزگرد به آن اذعان داشتند که طبق آن پرداخت پول بلاعوض این انتظار را در مردم ایجاد می ­کند که دولت توانایی مالی دارد.
بر اساس یافته ها و تجارب به دست آمده؛ عرضه تسهیلات فراگیر، هدفمندی بیشتری بوجود می آورد و پول بلاعوض را همه اما تسهیلات بانکی را فقط افرادی که نیاز دارند درخواست می کنند.
در ادامه برنامه زهرا ریزوی، کارشناس ارشد حمایت های اجتماعی دفتر یونیسف درمنطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به گزارشی که در روز اول این همایش رونمایی گردید اشاره نمود که در آن اطلاعات بیشتری در مورد حمایت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به بحران کووید و ارتقا سیستم رفاه اجتماعی در پاسخ گویی به شوک ها وجود دارد.1399/07/20
14:34:41
5.0 / 5
1716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان