توزیع داروخانه ای داروهای مخدر مانع نشت متادون به بازار سیاه خواهد شد؟

توزیع داروخانه ای داروهای مخدر مانع نشت متادون به بازار سیاه خواهد شد؟ معاون پژوهشی موسسه كادراس با اشاره به مصوبه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها، بیان كرد: انتظار می رود كه با اجرائی شدن این بخشنامه در ایران بخش قابل توجهی از نشت متادون به بازار سیاه كم شود، البته زیرساخت های نظارتی و ثبت دقیق اطلاعات بیماران و وجود شبكه ای سراسری از اطلاعات متقاضیان ترك، لازمه اجرای این بخشنامه است.


منصور براتی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به مصوبه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها، عملکرد مراکز درمان اعتیاد درباب توزیع داروهای اعتیاد را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: اصولا فعالیت کمپ های ترک اعتیاد در کشورهای مختلف که عمدتاً برای متقاضیان ترک، عمل سم زدایی را انجام می دهند، مثبت و سازنده ارزیابی می شود.
معاون پژوهشی موسسه کادراس با اعلان اینکه هم اکنون حدود ۱۳ هزار مرکز ترک اعتیاد در کشور فعال می باشند، اظهار نمود: سالانه نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر از خدمات این مراکز بهره مند می شوند، اما یکی از نقاط ضعف کارنامه کمپ های ترک اعتیاد، موضوع تجویز داروهای خاصی مانند متادون بوده است. تا قبل از بخشنامه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها، واگذاری داروهایی مانند متادون نیز جزء اختیارات کمپ ها به شمار می آمد و در نتیجه صدور بدون ضابطه به تایید نهادهای رسمی، شاهد نشت این مواد و فروش آزاد آنها بودیم که برخی مسئولان حتی این میزان را تا ۵۰ درصد عنوان کرده اند.
وی افزود: با صدور بخشنامه جدید این اختیار به برخی داروخانه های مشخص تفویض شده که آنها نیز موظف به فروش متادون بر طبق پرونده پزشکی متقاضیان ترک هستند و داروخانه های مذکور باید خریدار هر واحد از این دارو را ثبت کرده و در مقابل سازمان های نظارتی در این زمینه پاسخگو باشند.
معاون پژوهشی موسسه کادراس اظهار نمود: این تجربه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز ایالات متحده به اجرا درآمده و میزان نشت داروهای مذکور به بازار سیاه در نتیجه سخت گیری های نظارتی به شدت کاهش یافته است. برای اینکه به دنبال این روند، هر واحد دارو مانند داروهای بیماری های خاص دارای هولوگرام است و داروخانه ها نمی توانند آنرا به افرادی که دارای پرونده پزشکی ترک اعتیاد نیستند بفروشند.
براتی اضافه کرد: انتظار می رود که با اجرائی شدن این بخشنامه در ایران بخش قابل توجهی از نشت متادون به بازار سیاه کم شود. البته برخی کارشناسان و گردانندگان کمپ های ترک اعتیاد اینطور استدلال می کنند که اگر قصد نهادهای سیاست گذار فقط نظام مند کردن تجویز و مصرف این داروهاست، چرا تجویز داروهای هولوگرام دار را به خود کمپ ها واگذار نمی کنند؟ از طرف دیگر بعضی از کارشناسان معتقدند از آنجائیکه فروش دارو کار تخصصی داروخانه ها شمرده می شود، بهتر است فروش این داروها نیز به داروخانه ها واگذار شود که مستقیماً تحت نظارت سازمان های نظارتی هستند.
وی معتقد می باشد که بطور قطع نمی توان گفت با این سیاست نشت متادون به بازار سیاه در کشور به صفر می رسد، اما می توان انتظار داشت که این امر کاهش شایان توجهی را تجربه کند. نظارت دقیق و مستمر و نظام مند لازمه بهبود وضعیت موجود است. اگر این نظارت اتفاق نیفتد و اطلاعات متقاضیان ثبت نشود و یا فروش داروهای مذکور بدون ضابطه صورت گیرد، آنگاه این بخشنامه نیز تغییر محسوسی به وجود نخواهد آورد. در واقع زیرساخت های نظارتی و ثبت دقیق اطلاعات بیماران و وجود یک شبکه سراسری از اطلاعات متقاضیان ترک نیز دیگر لازمه این بخشنامه است.
بگفته معاون پژوهشی موسسه کادراس، یکی دیگر از استدلال هایی که مخالفان این سیاست مطرح می کنند، این است که با سلب اختیار واگذاری این داروها از کمپ های ترک اعتیاد، بخش قابل توجهی از معنای فعالیت آنها از میان می رود و در نتیجه آن قشر بزرگی از مراجعان کمپ ها راه خودرا به سمت داروخانه ها کج می کنند و در کار کمپ ها اختلالاتی جدی به وجود می آید. اما در پاسخ به این استدلال نیز می توان اظهار داشت که اولاً واگذاری متادون تنها کار ویژه کمپ های ترک اعتیاد نیست که بدون آن کمپ ها از معنا تهی شوند.
براتی اضافه کرد: از طرف دیگر یکی از زیرساخت های دیگر برای نظام مند و قانونی کردن تجویز و فروش متادون و سایر داروهای در رابطه با ترک اعتیاد، عبارت از این است که «فروش دارو توسط داروخانه ها» بعنوان مرحله ای خاص از پروسه درمان و سم زدایی متقاضیان ترک باشد و لازمه فروش دارو ستاندن تاییدیه کمپ مورد نظر در پرونده پزشکی متقاضی دارو باشد. در واقع چنانچه کمپ معینی که درمان متقاضی را برعهده دارد، نیاز وی به دارو را ثبت نکند داروخانه ها اجازه نخواهد داشت به او متادون بفروشد. بدین ترتیب بعید بنظر می رسد انتقال این اختیار به داروخانه ها اختلال مهمی در کار تخصصی کمپ های ترک اعتیاد بوجود آورد.1399/08/14
14:30:10
5.0 / 5
1466
تگهای خبر: پزشك , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان