همزمان با روز جهانی مدارا و بردباری مطرح شد:

جایگاه مدارا و بردباری در زندگی مشترك كجاست؟

جایگاه مدارا و بردباری در زندگی مشترك كجاست؟ به گزارش جوان بین مدیر كل آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور با اشاره به اینكه مدارا و بردباری از شاخه های صبر محسوب می شوند و تأثیر به سزایی بر زندگی مشترك زوجین دارد، اظهار داشت: صبر و مدارا در معنای كلی یعنی ترك بعضی از كارها. در صبر قرار نیست كاری انجام بدهیم، بلكه مقرر است كارهایی را انجام ندهیم ازاین رو همسران به دلیل داشتن تفاوت هایی، باید با یكدیگر مدارا كنند و آنرا بعنوان یك اصل فراگیر در زندگی به شمار آورند.دکتر فرشته سادات شجاعی در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز جهانی مدارا و بردباری اظهار نمود: یکی از بهترین راه های استقامت خانواده ها، صبر زن و مرد هنگام بروز سختی ها و مشکلات زندگی است چونکه زن و شوهری که در مواجهه با کوچک ترین سختی و مشکل گرفتار یأس و ناامیدی می شوند و عنان صبر از کفشان می رود نمی توانند کانون خانوادگی مستحکمی داشته باشند.

نائب رئیس انجمن خانواده ایران به جایگاه و تأثیر مدارا در اختلاف نظرهای زوجین پرداخت و اظهار داشت: این اختلاف نظر زوجین در انجام امور گاهی منجر به از بین رفتن عشق و علاقه و جایگزین شدن تنفر و ناراحتی می شود. ازاین رو به جای دعوا و قضاوت های عجولانه باید با برخوردی پخته مسائل را حل کرد.

به گفته این روانشناس بالینی، مدارا به لحاظ معنوی و مادی در معاشرت اجتماعی، جایگاه بالایی دارد بگونه ای که می توان مدارا با همسر را کلید « زندگی با صفا » دانست. به معنای دیگر اگر کسی خواستار زندگی خوب، زیبا و با صفا است، باید با همسر خود همواره مدارا کند تا از زندگی شیرین وعاشقانه بهره مند شود.

فرار از مسئولیت به معنای مدارا نیست

این خانواده درمانگر با تکیه بر اینکه سستی، بی اختیار بودن و تزلزل افراد را باید از مجموعه مدارا خارج دانست، خاطرنشان کرد: معنای مدارا این نیست که وقتی از کسی تخلّفی می بینیم او را به خیر نخوانیم، موعظه نکنیم و نام آنرا مدارا بگذاریم چونکه این رفتار نوعی بی تفاوتی و بی مبالاتی است. نمی توان فرار از مسئولیت را مدارا نامید.

مدیر کل آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اضافه کرد: ارتکاب کار خلاف، مصداق و نمونه مدارا نیست. مرد یا زن هیچ کدام حق ندارند تحت عنوان مدارا با همسر به کار خلاف رو آورند. مردی که برای به اصطلاح حفظ زندگی از وظیفه خود دوری می کند یا زنی که برای حفظ جایگاه خود نزد همسر به کار خلافی که دلخواه اوست با عنوان مدارا با شوهر روی می آورد، در حقیقت جایگاه مدارا را درست تشخیص نداده است.

وی افزود: هیچگاه نمی توان با بهانه قرار دادن مدارا به نافرمانی حق داد. همرنگی با جماعت، پایبندی به برخی از سنّت ها و حفظ موقعیّت به هر قیمت نمی تواند نمونه ای از مدارا باشد. کاری که شارع مقدس مجوّزی برای انجام دادن آن صادر نکرده است، به بهانه مدارا مجوّز پیدا نمی نماید. بی گمان زندگی باید با تدبیر همراه باشد. چنانچه خانواده تدبیر نداشته باشد، مشکلات فراوانی در زندگی ایجاد می شود. مدّبر کسی است که به همه راه ها بیندیشد و راهی که بیشترین خیر و کمترین ضرر را دارد، برگزیند.

به گفته شجاعی، هنگامی که یکی از زوجین در زندگی مشترک گرفتار یک مسیر انحرافی و غلط می شود، نخستین کسانی که برای بهبود شرایط و حفظ یکدیگر تلاش کنند، زن و شوهر هستند که البته حفظ کردن زندگی با محبت و زبان خوش و منطق و برخورد مدبرانه و حکیمانه حاصل می شود و نه با بداخلاقی و قهر.

در برخی موارد مدارا و بردباری جوابگو نیست

وی تاکیدکرد: افراد باید ابتدا مصادیقی که صبر بر آنها جایز است را بشناسند سپس نسبت به آنها صبور باشند چونکه در مواردی مانند فحشا، اعتیاد و... صبر و گذر زمان به حل مسائل کمکی نمی کند و افراد باید از مشورت با روانشناسان بهره ببرند. درواقع مدارا در حیطه عدم توافق های اخلاقی و نقطه ضعف های عرفی مانند کم حرفی، تنبلی، غر زدن، رازدار نبودن و... پای بر عرصه می گذارد چونکه این مشکلات در سطحی نیستند که عرف و اجتماع به حادّ بودن آنها نظر دهند و یا جامعه آنها را بعنوان فسادهای آشکار و محکمه پسند تلقی کند.

نتیجه صبر و بردباری زودهنگام حاصل نمی شود

شجاعی اظهار داشت: صبر در روابط خانوادگی یعنی به فکر انتقام نبودن، تلافی نکردن و به روی خود نیاوردن. نگویید که با این کارها همسر جری می شود، اصلاً در ازدواج بحث از جری شدن نیست بلکه باید گذشت و مدارا کرد، به روی خود نیاورد و چشم پوشی کرد البته باید به خاطر داشت که نتیجه مثبت چنین رفتاری، الزاماً زود هنگام نیست ازاین رو همسران نباید بگویند که این کارها امتحان کردم و همسرم جری تر شد چونکه در دراز مدت، ثمره شیرین آنرا خواهند دید. نهالی که می نشانید دیر به بار می نشیند اما پر و شیرین به بار خواهد نشست.

به گفته این روانشناس بالینی، مدارا کردن شامل رفتارهایی نظیر عفو و بخشش، تحمل کردن رفتار بد دیگران، امنیت، هم صحبتی زیبا، محبّت، مسالمت و کینه زدایی، خوش اخلاقی، کامیابی و پایدار و... است همینطور مدارا کردن زندگی زناشویی را با صفا وشیرین و از بروز در گیری های بی فایده هم جلوگیری می کند. از طرفی صبر، ذخیره نشاط روحی را حفظ می نماید و اراده انسانی را نیرومند می سازد.

نباید به بهانه مدارا کردن از انجام وظایف خود غافل شد

نائب رئیس انجمن خانواده ایران در پایان خاطرنشان کرد: انسان در زندگی فردی و اجتماعی وظایف و تکالیفی دارد که باید آنها را انجام دهد و چنانچه در ادای آنها کوتاهی کند، مقصّر و مسئول است ازاین رو در اصل ادای وظایف چیزی به نام مدارا وجود ندارد ولی در راهکارها و کیفیت ادای وظیفه، مدارا یک اصل انکارناپذیر است که برای رسیدن به هدف، رعایت آن ضروری می باشد. به تعبیر دیگر جایی نوبت به مدارا می رسد که وظیفه ابتدایی خویش را انجام داده و درصدد دعوت به خیر، موعظه، امر به معروف، نهی از منکر و... برآمده باشیم و در صورتیکه سطح دلخواه از کار خیر عملی نشد، دست کم برای تحقق سطوح پایین تر به مدارا رو آوریم.

منبع:

1399/08/26
20:27:20
5.0 / 5
1372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان