اشرافی گری شخصیت های نمایشی با 99 9 9

اشرافی گری شخصیت های نمایشی با 99 9 9 «تولد در تاریخ رند» همان داستان چهار كلمه ای است كه چند سالی گوشمان به شنیدن آن عادت كرده، اما این دفعه برای ۹۹/۹/۹؛ همان تاریخی است كه برخی زنان آبستن را به صف انتظار سزارین كشانده تا در این روز فرزندشان را به دنیا بیاورند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، ۹۸/۸/۸، ۹۷/۷/۷، ۹۶/۶/۶ و... از روزهایی بوده اند که در آن سال ها برخی زنان را وسوسه کرد تا قبل از موعد زمان زایمان در صف سزارین بایستند، حتی به قیمت به خطر افتادن سلامت نوزادشان! در نهم آذرماه سال جاری هم شاهد هم نشینی اعداد ۹ در کنار یکدیگر هستیم؛ روزی که بعضی از زنان آبستن را برای تولد فرزندشان در ۹۹/۹/۹ روانه بیمارستان می کند تا به زعم برخی ها، تولد لاکچری را برای فرزندشان رقم بزنند.
هرچند که برخی ها تولد در این روزهای به اصطلاح خاص را لاکچری می دانند، اما هشدارها و سفارش های پزشکان و متخصصان حوزه سلامت نشان میدهد که دستکاری در زمان تولد نوزادان عواقب و خطرات جدی را برای کودک به همراه دارد، به طوریکه خیلی از این پزشکان و متخصصان نسبت به تولد زودرس نوزادان در بعضی تاریخ های خاص انتقاد دارند.
دکتر پریچهر پورانصاری- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی چندی قبل به والدین اخطار داد که دخالت در تاریخ تولد نوزاد ممکنست منجر به بروز عوارض ماندگار، ناتوانی و حتی مرگ در نوزاد شود و ناهید خداکرمی-رئیس انجمن علمی مامایی ایران هم اظهار داشت که ممکنست با تولد زودهنگام، یک جنین به ظاهر سالم باشد، اما ممکنست دستگاه گوارش، اعصاب و غیره آن هنوز به مرحله ی رسیدگی کامل نرسیده باشد و زمینه بروز برخی بیماریها همچون آسم، مشکلات تنفسی، چاقی و دیابت و غیره در کودک ایجاد می شود. خانواده ها باید بدانند که به خاطر یک عدد رُند ۹۹.۹.۹ نباید فرزندانشان را در معرض مادام العمر بیماریها قرار دهند و بطور قطع فرزندان هم در مواجهه با این بیماریها والدین شان را نخواهند بخشید که به ازای یک تاریخ تولید لاکچری، بیماریهای زیادی را به آنها هدیه می کنند.
میزان تبعات و عوارض زایمان زودرس به قدری جدی و بالاست که حتی برای حفظ سلامت این نوزادان، سیف الله ابوترابی-سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام نمود که امکان صدور شناسنامه متولدین ۱۵روز اول آذر به تاریخ رُند وجود دارد.


شخصیت های نمایشی
اما چرا با وجود اینکه سالهاست پزشکان نسبت به دستکاری زمان تولد و عوارض و خطرات احتمالی آن هشدارهای بسیاری داده اند، همچنان برخی والدین برای تولد فرزندشان در این روزهای خاص سماجت دارند؟ که امین رفیعی پور- روانشناس و معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور علت دستکاری در تاریخ تولد فرزند را ناشی از ابتلای والدین به اختلالات شخصیتی عنوان می کند و به ایسنا می گوید: طی چند سال قبل مطالعاتی درمورد علت تمایل افراد به عمل های زیبایی در کشور انجام شد که نشان داد اغلب این افراد دارای شخصیت های نمایشی هستند و عموما عمل های زیبایی زیادی را به این علت انجام می دهند. در واقع افرادی که دارای اختلال شخصیت نمایشی اند، در خیلی از موارد علاقمند هستند تا نسبت به سایر افراد جامعه متفاوت دیده شوند.
وی ادامه می دهد: اما حالا شاهد می باشیم که در جریان تاریخ های تولد، خانواده هایی هستند که زمان تولد فرزند خویش را دستکاری می کنند تا از این طریق خویش را از جامعه متمایز نشان دهند، این درحالیست که زمان تولد و یا محل تولد تمایزی در افراد جامعه نسبت به یکدیگر ایجاد نخواهد کرد.
این روانشناس دستکاری در تاریخ تولد نوزادان را ناشی از شیوع اختلالات شخصیتی و اختلالات روانی در جامعه می داند و معتقد می باشد که اختلالات روانی و شخصیتی از قدیم وجود داشته، دارد و خواهد داشت، اما این اختلالات زمینه ای شده است تا برخی والدین علیرغم اینکه می دانند ممکنست زایمان زودرس صدمه های جسمانی برای فرزندشان به وجود آورد، زمان تولد فرزند خویش را دستکاری کنند.
معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در ادامه به خصوصیت های اختلال شخصیت نمایشی می پردازد و می گوید: این دسته از افراد دوست دارند به شکلی خویش را در معرض توجه و دید جامعه قرار دهند و اغلب زمان و انرژی بسیاری را صرف این مساله می کنند، این اختلال در بعضی مواقع با عمل های متفاوت زیبایی، تغییرات دکوراسیون خاص منزل و یا حتی دستکاری در تاریخ تولد فرزند رخ می دهد.
وی با اشاره به اینکه دستکاری در زمان تولد فرزند، علاوه بر ابعاد جسمانی، ابعاد روانی کودک را هم تحت تأثیر قرار می دهد، بیان می کند: زمانی که والدین زمان تولد فرزندشان را دستکاری می کنند، در صورتیکه کودک گرفتار مشکلاتی جسمانی شود، بعد از گذشت چند سال در رابطه بین کودک و والدین اش مشکلاتی ایجاد می شود، چونکه در آن زمان کودک معتقد خواهد بود که والدین اش او را برای نیازهای دل خودشان متولد کردند و حتی ممکنست کودک در اجتماع هم گرفتار سرخوردگی های جدی هم شود.


نمایش فرهنگ اشرافی به قیمت سلامت فرزند

در این میان اما جبار رحمانی- مردم شناس در گفت و گو با ایسنا، دستکاری در تاریخ تولد را ناشی از مسائل فرهنگی و مصرف گرایی و کالایی شدن امر سلامت و پزشکی عنوان می کند و معتقد می باشد که زایمان های زودرس ناشی از نوعی نمایش فرهنگی اشرافی و لاکچری در مردم و در عین حال نوعی تخلف از تعهدات حرفه ای پزشکان است که در نهایت سلامت نوزادان را به خطر می اندازد.
رحمانی با اعلان اینکه در جهان سنت، تولد خارج از اراده افراد و در نظمی کائناتی رخ می دهد، به ایسنا می گوید: از دوران قدیم لحظه تولد دارای بار معنایی بوده است و بنا بر این زمان تولد بعنوان زمانی مهم تلقی می شده است و همواره اینکه افراد در چه زمان و مکانی متولد شوند مورد اهمیت بود، اما این به مفهوم میل به دست بردن در زمان تولد نبوده است.


۹۹.۹.۹ ؛ دستکاری در رویدادی طبیعی برای یافتن هویتی خاص

وی ادامه می دهد: در دوران قدیم زمانی که نوزادی در زمان و مکان خاصی متولد می شد این مساله برای اطرافیان دارای بار معنایی خاصی بود. به طوریکه والدین او برپایه آن زمان و مکان، نام نوزاد را نشانه گذاری و انتخاب می کردند. در واقع از دوران قدیم افراد علاقمند بودند تا در زندگی اجتماعی خود به نحوی نشانه گذاری کنند. انسان ها به مکانیزم هایی که میان افراد تمایز به وجود می آورد علاقمند هستند، چونکه از راه این تمایزات هویت های خاص، منزلت های خاص یا سرمایه های خاصی را با خود به همراه دارند، اما اتفاقی که در دهه اخیر رخداده است، نشان میدهد برخی والدین مشتاق تولد فرزندشان در تاریخ های رند هستند؛ پدیده ای که ناشی از دستکاری افراد در روند و بخش هایی از تولد طبیعی است.
رحمانی خاطرنشان می کند: افرادی هستند که ممکنست در تاریخ ۷۷/۷/۷ متولد شده باشند، اما در آن دوران برای جامعه تاریخ تولد چندان مورد توجه نبود، اما در دهه اخیر برجسته سازی تاریخ تولد به مثابه آیینی خانوادگی و فردی به شکلی مورد توجه قرار گرفته که این امر تاحدی ناشی از آشفتگی در آیین های جمعی و عمومی است و بنا بر این ما شاهد دستکاری در تاریخ تولد برخی نوزادان هستیم.


کوشش برای متمایز نشان دادن سبک زندگی حتی با دستکاری تاریخ تولد فرزند

این مردم شناس علل اصرار برخی والدین بر دستکاری در تاریخ تولد فرزندشان را ناشی از مسائل فرهنگی می داند و می گوید: بنظر می رسد مصرف نمایشی از زمان و دستکاری امکانات پزشکی سبب شده تا برخی والدین تاریخ تولد فرزندشان را دستکاری کنند. در واقع یکی از طریق هایی که افراد از راه آن می توانند سبک زندگی خویش را متمایز نشان دهند، «فرزند» و تاریخ تولد او و مناسبت هایی است که حول خانواده شکل گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه باید بهترین زمان تولد نوزاد از نظر پزشک تعیین شود تا کمترین ریسک به کودک وارد شود، می افزاید: در این شرایط همیشه نقد متوجه مردم است که چرا برخی دست به اقدامات مدگونه نابخردمندانه می زنند، اما سوالی که مطرح می شود این است که چه کسی به پزشکان اجازه داده تا به والدین کمک کنند که تاریخ تولد فرزند خویش را دستکاری کنند؟. این مساله نوعی تخلف از تعهدات حرفه ای پزشکان است که سلامت نوزاد را به خطر می اندازند تا در تاریخ رندی متولد شوند.


پزشکان؛ یک پای داستان تخلف در تاریخ تولدهای لاکچری

این مردم شناس می گوید: در ایران نهاد پزشکی در بعضی موارد بواسطه کالایی شدن پزشکی و پول حاضر است تاریخ تولد نوزاد را برای چند روز تغییر دهد، این درحالیست که اگر به سبب تاریخ قبل از موعد تولد، به کودک یا مادر لطمه ای وارد شود نوعی «تخلف» رخ داده است، بنابراین دستکاری تاریخ تولد در این روزها با همکاری نظام پزشکی و جامعه در حال رخداد است و این تخلف صرفاً تخلفی مردمی محسوب نمی گردد.
رحمانی معتقد می باشد که کالایی شدن امر سلامت و پزشکی یکی از مسائلی است که سالهاست در ایران وجود دارد؛ در کشورهای توسعه یافته اصولا سلامت، آموزش و مسکن امری کالایی نیستند و سیستم در حد معقولی این امکانات را برای همه مردم تأمین می کند اما زمانی که در ایران منطق سلامت و بهداشت به سمت منطق کالایی شدن حرکت نماید، افراد می توانند با مناسبات پولی این منطق را دستکاری کنند.
منبع:

1399/09/09
12:12:33
5.0 / 5
1260
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان