سلسله نشست های رستاخیز واژه ها

سلسله نشست های رستاخیز واژه ها امین زاده اظهار داشت: ویژه برنامه رستاخیز واژه ها سلسله نشست هایی با عنوان خدمات متقابل اسلام و هنر است که هر دو هفته یکبار در ایام دوشنبه به میزبانی فرهنگسرای اندیشه برگزار می گرددبه گزارش جوان بین به نقل از مهر، فرهنگسرای اندیشه در تازه ترین ویژه برنامه هفتگی خود سراغ مقوله تاثیر متقابل اسلام و هنر رفته و در نخستین برنامه تاثیر متقابل شعر و انقلاب اسلامی را بررسی نموده است.
ناصر امین زاده، رئیس فرهنگسرای اندیشه، با اشاره به سیاست های فرهنگسرای اندیشه در برگزاری برنامه های فرهنگی هنری اظهار داشت: فرهنگسرای اندیشه مسئولیت اندیشه ورزی را در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برعهده دارد و در این راستا برنامه های خویش را تنظیم می کند. توجه به موضوعات فرهنگی و اجتماعی از منظر اندیشه اسلامی و عرضه راهکارهای حل مساله از جانب اندیشمندان، زمینه ساز اجرای سلسله برنامه هایی در فرهنگسرای اندیشه شده است.
رئیس اسبق فرهنگسرای انقلاب افزود: همچون این برنامه ها که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، صاحب نظران و اندیشمندان علوم اسلامی به میزبانی فرهنگسرای اندیشه برگزار شده است، می توان خصوصاً برنامه هایی نظیر «رهیافت»، «سایه روشن»، «نقد و نظر»، «رادیو اندیشه»، «نبراس» و … اشاره نمود که در چندین جلسه به موضوعات مختلفی درباره همه گیری کرونا، شبهات پیرامون واقعه عاشورا، واکاوی شهادت ادواردو آنیلی و... اجرا شد. البته باتوجه به گستردگی و پیچیدگی موضوعات و مباحث در حوزه علوم و اندیشه اسلامی، از جانب شورای اندیشه ورز مقرر شد مبحث بررسی خدمات متقابل اسلام و هنر با اولویت از محورهای مختلف مورد نقد و بررسی، تبیین و گفتمان سازی برنامه ها قرار گیرد.
وی از برگزاری ویژه برنامه دیگری با عنوان «رستاخیز واژه ها» با مشارکت پژوهشگاه علوم و اندیشه اسلامی در این مرکز آگاهی داد و اظهار داشت: شورای اندیشه ورز علوم و اندیشه اسلامی فرهنگسرای اندیشه با برگزاری جلسات منظم، سوژه های مختلفی را در زمینه موضوعات فرهنگی، هنری، اندیشه اسلامی، مسائل روز اجتماع و … پیشنهاد می دهند. این موضوع ها زیرنظر کارشناسان هر حوزه مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و ابعاد بیشتری از آن مبحث استخراج می شود. تازه ترین سوژه ای که مقرر است به صورت ویژه در فرهنگسرای اندیشه بدان پرداخته شود، خدمات متقابل اسلام و هنر است که در آن سرفصل های متنوعی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در گفتگو با کارشناسان هر حوزه سوالات و شبهات پیرامون آن پاسخ داده می شود.
امین زاده با اشاره به تأثیرگذاری هنر بعنوان ابزاری برای جهت دهی به افکار و اندیشه ها اظهار داشت: هنر همواره بعنوان یکی از ابزارهای مؤثر انتقال پیام در جوامع مختلف به کار گرفته شده و به سبب پیوند عمیق آن با فطرت انسانی، در زندگی بشر، از شروع خلقت تا به امروز تأثیری شگرف داشته است. به شکلی که شاید بتوان گفت هنر در کنار مذهب و دین جز ارکان عالی زندگی بشر بوده است. این مفهوم کاربردی در جریان تاریخ اسلام، پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن در هشت سال دفاع مقدس تأثیرگذار بوده و خود هم تاثیرگرفته است.
وی اشاره کرد: باعنایت به اینکه هنر و فلسفه آن در زمره علوم انسانی اسلامی محسوب می شود، تصمیم گرفتیم به بررسی، تاثیر و تأثر این دو بر یکدیگر بپردازیم. دین و هنر و وحدت هنررحمانی و دین، دو مبحث و دو مقوله بنیادین در رابطه با ساحت های مختلف وجودی حیات انسان است، البته این دو از یک جنس و یا هم رتبه و هم درجه نیستند اما تاثیرپذیری شأن از یکدیگر نمونه ای یگانه است.
امین زاده اشاره کرد: الهام هنر از ارزش های اسلامی و ارزش های مترقی مکتب اسلام بعنوان تأمین و تغذیه کننده هنر، هنرمند را به ایجاد فضا و محیط و شرایط و کالبدی هدایت کرده که یاری دهنده انسان در فهم و درک بهتر، ماناتر و عمیق تر اعتقاداتش بوده و او را به سمت معنویت و کمال رهنمون می سازد.
مدیر فرهنگی هنری منطقه ۷ با معرفی محورهای ویژه برنامه «رستاخیز واژه ها» اظهار داشت: این برنامه، سلسله نشست هایی با عنوان خدمات متقابل اسلام و هنر است که از این پس به صورت هر دو هفته یکبار در ایام دوشنبه به میزبانی فرهنگسرای اندیشه انجام می شود. در این ویژه برنامه مقرر است محورهای مختلفی نظیر «ادبیات داستانی دینی عصر انقلاب و تاثیر قرآن بر آن»، «خدمات متقابل انقلاب اسلامی و ادبیات داستانی» و «خدمات متقابل انقلاب اسلامی و ادبیات داستانی دفاع مقدس» با حضور نویسندگان، شاعران، اساتید حوزه و دانشگاه، اهالی قلم و صاحب نظران مورد بحث و بررسی قرار گیرد که البته باتوجه به همه گیری ویروس کرونا و محدودیت برگزاری برنامه ها به صورت حضوری، این جلسه ها بوسیله فضای مجازی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
امین زاده با اشاره به مبحث نخستین جلسه از «رستاخیز واژه ها» اظهار داشت: در این جلسه از این برنامه به مبحث مهم تاثیر متقابل انقلاب اسلامی بر شعر و شعر بر انقلاب اسلامی می پردازیم. شعر از صدر اسلام تا به امروز به مثابه رسانه ای قدرتمند و اثرگذار مطرح بوده و خیلی از مفاهیم دینی از این طریق منتقل شده است. نمونه این مساله را می توان در اشعار آئینی که در وصف ائمه اطهار سروده می شود، دید. این عنصر هنری در جریان پیروزی انقلاب اسلامی هم تاثیر زیادی داشت و خود هم تاثیر پذیرفت. نمونه این اشعار را می توان در شعارهایی دید که مردم ضد نظام شاهنشاهی سر دادند که با روشنگری پایه های این نظام استبدادی را فرو ریخت. هم چنین رجزهای رزمندگان ما در هشت سال دفاع مقدس که در قالب شعر خوانده می شد، نمونه بسیار خوبی از ابعاد تأثیرگذار این قالب است. نخستین جلسه از رستاخیز واژه ها به میزبانی دکتر محمدرضا سنگری، اندیشمند صاحب سبک شعر و ادبیات و محمدرضا وحیدزاده از شاعران کشور انجام می شود. محمدحسن شاهنگی اجرای این برنامه را برعهده دارد.
امین زاده در آخر اظهار داشت: انشاالله در آینده درباره علوم و اندیشه اسلامی و همینطور نسبت دین مبین و مترقی و تمدن ساز اسلامی با هنر و جایگاه هنر در معارف و آموزه های دینی با دعوت از کارشناسان و اساتید حوزه و دانشگاه و بیان دیدگاه های مختلف بیشتر پرداخته خواهد شد.
لازم به ذکر است اعضای شورای اندیشه ورز علوم و اندیشه اسلامی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای اندیشه به شرح زیر معرفی می شوند:
دکتر صفار هرندی، آیت الله علی اکبر رشاد، حجت الاسلام دکتر خسروپناه، حجت الاسلام دکتر رضا غلامی، آیت الله قائم مقامی، حجت الاسلام میثم امرودی، حجت الاسلام دکتر حسن علی اکبری، حجت الاسلام دکتر امیر ارزانی و دکتر مهدی عباس زاده

1399/09/29
22:41:56
5.0 / 5
1360
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , محدودیت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان