عقب گرد مبارزه با فقر به دنبال شیوع ویروس كرونا

عقب گرد مبارزه با فقر به دنبال شیوع ویروس كرونا رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اعلان اینکه کرونا، موضوع فقر و مسائل در رابطه با آنرا برای کشور ما و دیگر کشورها، وارد مرحله جدیدی کرد اظهار داشت: توسط نهادهای معتبر بین المللی رسما اعلام گردید که کوشش های 30 ساله برای مبارزه با فقر، پس از شیوع ویروس کرونا بازگشت به عقب داشت و گویی پس از همه تلاش ها، 30 سال به عقب برگشتیم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، روزبه کردونی در یک لایو اینستاگرامی با موضوع «کرونا و واکنش های سیاستی به فقر» که از طرف خانه آزاد اندیشی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی انجام شد با اعلان اینکه پیش از شیوع ویروس کرونا هم این سوال مطرح بود که چرا باوجود سرمایه گذاری هنگفتی که در زمینه مبارزه با فقر داریم موفقیت های ما قابل توجه نیست؟ اظهار داشت: کرونا، موضوع فقر و مسائل در رابطه با آنرا برای کشور ما و دیگر کشورها، وارد مرحله جدیدی کرد.
وی ادامه داد: توسط نهادهای معتبر بین المللی رسما اعلام گردید که کوشش های ۳۰ ساله برای مبارزه با فقر، پس از شیوع ویروس کرونا بازگشت به عقب داشت و گویی پس از همه تلاش ها، ۳۰ سال به عقب برگشتیم.
کردونی با اعلان اینکه یکی از دلیلهای عدم موفقیت ما در موضوع فقر به ناکارآمدی سیاست گذاری های ما برمی گردد که البته این هم یک گزاره کلی است اظهار داشت: وقتی از مقوله سیاست گذاری صحبت می نماییم، از تشخیص مسئله، ارائه راهکار، تصویب، اجرا، ارزیابی و... سخن می گوییم که همه در پروسه سیاست گذاری دیده می شود. لازم است جزئی تر ورود نماییم و ببینیم کدام یک از این حوزه ها کارآمد نبوده است. اگر این معضل را تشخیص دادیم باید ببینیم چرا اینطور بوده است و وزن هر کدام از آنها چقدر است. نقش سایر عوامل مانند شوک های برون زا را نیز باید درنظر گرفت.
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی افزود: یکی از چالش های مهم در مبارزه با فقر این است که در توصیف می مانیم. گویی پس از کرونا، حتی در توصیف فقر هم هنوز در نقطه مطلوبی نیستیم و باید صریح و دقیق پاسخ دهیم وزن سیاست گذاری و هر بخش آن در مقابله با فقر چقدر بوده است و آنگاه می توانیم دلیلهای بروز این ناکارآمدی را ریشه یابی نماییم.
کردونی در پاسخ به اینکه چرا فقر یک مشکل مزمن و مستمر در جامعه ماست؟ اظهار داشت: فقر در همه جای دنیا یک مسئله مزمن است. ما باید تصویری واقع بینانه از مسئله داشته باشیم. مخالفم در نقطه ای بایستیم و بگوییم فقر فقط مشکل مزمن کنونی ایران است. باید بپذیریم که فقر یک چالش جهانی است.
وی افزود: یک تجربه جهانی نشان میدهد برای آنکه مسئله را حل نماییم باید سوال درست بپرسیم. شما موفق نمی شوید مگر اینکه از داده های هوشمند برای مقابله با مسئله استفاده کنید. وقتی می خواهیم وارد حیطه مبارزه با فقر بشویم باید آنرا از مفهوم انتزاعی به سوژه ای که قابلیت مقابله هدفمند دارد تبدیل نماییم. باید فهم دقیق از میزان، شدت و ابعاد آن در مناطق و اقشار مختلف داشته باشیم که بتوان ذیل یک چتر رفاهی مداخله هدفمند انجام داد.
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبری در خصوص ضرورت وجود یک پایگاه ملی اطلاعات ایرانیان اظهار داشت: خوشبختانه در وزارت رفاه چند سالی است چنین پایگاهی راه اندازی شده و در دست تکمیل است که یک گام بسیار بزرگ بود. سالهای گذشته فاقد یک تصویر و داده روشن برای مبارزه با فقر بودیم. لازمه حل مسئله این بوده که ابتدا باید پروفایل دقیقی داشته باشیم و در گام دوم علت را در یابیم و گام سوم اینکه سیاست گذاری صحیحی انجام دهیم.
وی با اعلان اینکه مجموعه تحلیل های حوزه مبارزه با فقر نشان میدهد فاقد پروفایل دقیق منطقه ای، جزئی و متمرکز برای ورود موثر به فقر بوده ایم عنوان کرد: اگر سالیان گذشته ناکام بودیم یک علت این بود که سوال دقیق نپرسیدیم، دیتای هوشمند نداشتیم و این دو سبب سیاست گذاری ناکارآمد می شد.
کردونی در پاسخ به پرسشی درباره هدفمندسازی یارانه ها اظهار داشت: ما هیچ گاه یارانه هدفمند نداشتیم و یارانه ای که داده شد فراگیر بود و نیازی به دیتابیس نداشت. اتفاقا تجارب جهانی نشان میدهد کشورهایی که موفق بودند یارانه هدفمند توزیع کردند.
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اعلان اینکه ما می توانیم موضوع فقر را با اتخاذ تدابیر، رویکردها و سیاست گذاری های کارآمد حل نماییم اظهار نمود: ما باید بپذیریم فقر یک مسئله ملی است و با اجماع ملی قابل حل است. یکی از چالش های ما این است که سطح ستیزه و نزاع بین گروهها و جریان های مختلف به قدری افزایش یافته که هرجریانی سیاستی اتخاذ کند، جریان مقابل نسبت به آن مقاومت نشان میدهد.
وی اشاره کرد: ما باید توافق نماییم برای مقابله با فقر نیازمند مداخلات هدفمند و هوشمند در سطوح مختلف منطقه ای هستیم. همین طور باید بپذیریم برای مبارزه با فقر منابع صرف نماییم. نمی توان بدون هم افزا کردن اعتبارات، با فقر مبارزه کرد. آنچه به تحقق این عوامل کمک می نماید گفت وگوهای اجتماعی است که از دل آن یک اجماع بیرون بیاید.
کردونی با اعلان اینکه کرونا اتفاق بزرگی را در ساحت سیاست های رفاهی دنیا رقم زده است اظهار داشت: پس از شیوع این بیماری فراگیر اعلام گردید نظام تامین اجتماعی دنیا شکست خورد برای اینکه در زمان بحران موفق نشد جامعه لطمه پذیر را حمایت کند. حل مسئله فقر در دوران پساکرونا نیازمند توجه، فهم و درک دقیق از تحولاتی است که کرونا در افزایش فقر و سیاست گذاری های مربوط به آن ایجاد کرد.1399/10/03
21:45:37
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: بحران , جامعه , دانشگاه , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان